Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az USA anno elkerülhette...

Az USA anno elkerülhette volna a Vietnámban végül lezajlott széles körű sikertelen háborúját, vagy (a kommunizmus térnyerésétől tartva) mindenképpen akkora haderőt küldött volna a szóban forgó térségbe, ahogyan az végül a valóságban is megtörtént?

Figyelt kérdés

2021. nov. 4. 16:45
A kérdező szavazást indított:
Elkerülhette volna a széleskörű konfliktust
Mindenképpen jelentős erőket mozgósított volna
9 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
77%
JFK-nek volt olyan törekvése, főleg Kuba után, hogy nem kellene Vietnamban totális háborút vívni, de őt meggyilkolták, a későbbi amcsi elnökök meg a saját politikai körük nyomása, és a kommunistáktól való félelem miatt belement a háborúba. Sajnos Vietnamot nem sikerült megvédeni, Kambodzsára és Laoszra is átterjedt a kommunizmus. De utólag mindenki okosabb.
2021. nov. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
76%
Igen, elkerülhette volna, ha beképzeltégi hóbortja nem terjed odáig, hogy ő a világ zsandára. Csak szóltak neki, hogy nem. Ja, félni azok szoktak, akiknek sötét a lelkük. Mert mindenki önmagából indul ki.
2021. nov. 4. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
85%

#2

A kínaiak hamarabb elkezdtek Vietnamban mesterkedni, már a franciák elleni háború alatt is a Viet Minh-t a kínaiak, meg közvetve a szovjetek fegyverezték, és képezték ki. Ha a francia kivonulás után az északiak tiszteletben tartják a déli rezsimet, nem akarták volna terjeszteni a kommunizmust, akkor a lőtéri kutyát nem érdekelte volna Vietnam.

2021. nov. 4. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Elkerülhette volna, de (bel)politikai okból nem kerülte el. A vezérkari "héják" folyamatosan azt szajkózták mág csak egy kicsivel több beavatkozás, kicsit több csapat, még több célpont bombázása kell és átbillen az oldalukra a mérleg. Nem billent, mert az oroszok válaszreakcióként azonnal több utánpótlást küldtek. Így csúsztak bele könyékig a háborúba, folyamatosan növelve az ott bevetett haderőt.

Utána már csapdahelyzetbe kerültek, ha kivonulnak, feladják a pozíciójukat akkor belföldön óriási presztízsveszteség + "vérszemet" kapnak a kommunisták máshol is proxyháborúba kezdve. Erre már csak a tet offenzíva közvetett hatásaként került sor amikor látszott ezt a háborút nem lehet így megnyerni és a közvélemény többsége háborúellenessé vált.

Megtehették volna, hogy teljes erővel lerohanják Észak-Vietnamot, de akkor meg Kína avatkozott volna be és megismétlődik a Dél-Koreai helyzet, atomháború szélére sodródnak és ekkora csapaterősítést egyben nem tudtak volna a közvéleménynek beadagolni.

Egy proxyháború volt ahol az egyik oldal folyamatosan hadianyagot küldött (SZU) a másiknak meg közvetlenül a "vére folyt". Az oroszok viszont nem "szabadalmaztatták" a módszert, ugyanezt a képletet kapták vissza fordítva Afganisztánban (a SZU küldött csapatokat, az USA meg hadianyagot, tanácsadókat).

2021. nov. 4. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!