A török harcosok egykoron nem is olyanok voltak mint gondolom?
Minden képes könyvben, Egri Csillagok filmben, atlaszban a hódító törökök úgy vannak ábrázolva mint színes, bő gatyás, szedett vetett turbános alakok.
Viszont ahány modern filmet látni, ott az Oszmán Birodalom katonái már jól felfegyverzett, félelmetes harcosok.
Hogyan változott például a XIV. század óta, a rigómezei csata óta a XVII. századig?
Az említett kevésbé jól felszerelt egységek inkább a korábbi századokat jellemezték?
Mindkettő igaz, a török reguláris haderő jól képzett és jól felfegyverzett volt, különben nem is sikerült volna birodalmat kialakítaniuk. Elsősorban a janicsárok, a szpáhik és a tüzérség, a topcsik voltak a kor szintjén jól ellátva mindennel.
Csakhogy a reguláris hadtesteket rengeteg gyülevész egység kísérte, akindzsik, aszabok, tatár, balkáni és egyéb meghódoltatott népekből verbuvált, vagy hozzájuk csapódott segédcsapatok, akik fegyverzete gyenge és hiányos volt, ezek igazából a rablás, a zsákmányszerzés reményében követték a hadjáratokat, amit az oszmánok nem bántak, mert növelték a létszámot, megfélemlítették és összezavarták az ellenséget és ágyútöltelék gyanánt fel lehetett használni őket, mert fanatikus harcosok voltak, ha a harcértékük nem is volt jelentős.
Gárdonyi jól leírja az Egri csillagoknak abban a jelenetében, amikor a törökök Budára vonulnak és Gergely és a pap fel akarja robbantani a padisahot, hogy milyen népek vonultak a sereggel és ez elég jól szemlélteti az akkori török csapatok összetételét, az író ugyanis sokáig kutakodott levéltárakban, hogy korhű leírást adjon és tudtommal ez elég jól sikerült neki.
# 2
A páncélt a 16. századot követően is elterjedten használták.
Nyugat-Európában a gyalogság a 17. század végéig használt páncélt (addig, amíg a szuronyos puska felváltotta a pikát).
Nyugat-Európában a nehézlovasság a 19. század derekáig használlt mellvértet és sisakot, sőt, a francia nehézlovasság egészen 1914-ig.
A páncél a tűzfegyverek ellen elveszítette ugyan a hatékonyságát, de a szálfegyverekkel szemben hatékony maradt.
Az oszmán seregek nagy részét ilyen szedett-vetett, alacsony harcértékű segédcsapatok alkották, mint az akindzsik, gurebák, aszabok, belőlük jó sok volt. Viszont kb. csak felderítésre, fosztogatásra, ágyútölteléknek voltak jók.
A szpáhik az európai nemesi nehézlovas fegyveresek megfelelői voltak, csak ők hűbérbirtok helyett tímárbirtokot kaptak szolgálatukért. A fegyverzetük azonban elmaradt az európai nehézlovasokétól.
A janicsárok voltak az oszmánok elitkatonái, akik fanatikusak és rendkívül fegyelmezettek voltak. A fegyverzetük a többi muszlim gyalogosnál jobb volt, és sok tűzfegyverrel rendelkeztek. Katonailag ők vitték a birodalmat a vállukon.
Kiemelkedő volt még az oszmán tüzérség is.
Ahogy a #8-as írja az oszmán sereg nem egy modern hadsereg volt egységes egyenruhában. Hanem ahány féle segédcsapat, csapategység annyiféle fegyverzet, harcmodor, "kinézet". Alapból az Oszmán birodalom sem volt homogén, számtalan népcsoport alkotta. Magyarországon is másképpen nézett ki fegyverzetben, öltözékben pl. egy erdélyi meg egy felvidéki bandérium, egy lovag, meg egy gyalogos. A török csatlósállamok "besorozott" segédcsapatai megjelenéséről nem is beszélve.
Ami valamennyire egységes volt azok a janicsárok. Nem ez alkotta viszont a derékhadat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!