Ha a Népvándorlás hulláma nem a Római Birodalom hanyatló korában zajlik le, hanem mondjuk az 1. és 2. századi aranykorban, akkor a római hadigépezet sikeresen verte volna vissza a (főleg germán eredetű) barbár népek rohamát?
A Római Birodalom jóval erősebb volt a fénykorában, a Krisztus utáni 1-2. században, mint a birodalom 3. századi válsága után.
A Kr.u. 1-2. században a birodalom népessége még 80 millió fő körüli volt, ez a 4-5. századra 40 millió alá csökkenhetett.
A brutális demográfiai hanyatlással katasztrofális gazdasági hanyatlás járt együtt, a 4-5. századra drasztikusan visszafejlődött a pénzgazdálkodás és a kereskedelem, nagymértékben visszaesetta mezőgazdasági és az ipari termelés, azaz megroppant a Római Birodalom gazdasági váza.
A fenti tényezők miatt, a gazdasági háttér megroppanása következtében Róma katonai ereje is jócskán megcsappant.
A Római Birodalom fénykorában létezett, 250 000 fős, professzionális, reguláris elihadsereget egy a Kr.u. 4. századra előbb egy létszámra ugyan nagyobb, de harcértékre sokkal gyengébb, döntően milicia jellegű haderő váltotta fel (nagy létszámú területvédelmi milícia, és egy kis létszámú elit, mobil erő kombinációja). Majd az 5. század derekára a Nyugat-római Birodalom hadereje teljesen barbarizálódott, főleg római szolgálatba állt, irreguláris germán törzsi harcosokkal töltődött fel.
# 5
Róma hanyatlása nem a külső nyomással vette kezdetét, hiszen annak első komoly jelei már jóval korábban jelentkeztek.
A gazdasági és demográfiai hanyatlás, a hadsereg erejének és figyelmének lezüllése már az első, 3. századi nagyobb germán támadás előtt kezdetét vette.
Nem tudom ki mit tanult történelemből, de én azt, hogy a rabszolgatartó társadalmaknak szükségszerűen és folyamatosan terjeszkedniük kellett, hogy a rabszolga utánpótlás meglegyen.
Magyarul, amelyik rabszolgatartó állam nem képes tovább terjeszkedni, mert akár csak a puszta mérete miatt nem elég erős hozzá, akkor hanyatlani kezd.
# 7
A Római Birodalom terjeszkedő politikáját már az első két császár, Augustus és Tiberius feladta. Komolyabb hódításra ezt követően már csak ritkán (Claudius - Britannia, Traianus- Dacia) került sor.
Annak ellenére hogy a folyamatos hódítások leálltak, a Római Birodalom meg jó 200 évig virágzott.
A Hunok valszrg akkor is szétszedik őket tekintve hogy a germán népeknél jóval szervezettebbek voltak és a harcmodoruk is sokkal másabb volt de ha mondjuk megmarad a birodalom a középkorban is akkor a mongolok szedik szét.
Minden birodalom elbukik egyszer erre példa pl a habsburg közép európa legjelentősebb hatalma volt és elég volt egy nagyobb háború ahhoz hogy szétessen ugyan az a harmadik birodalom hitler pár év alatt elfoglalta egész európát de elbukott a. A szovjetúnió szintén, az oszmán birodalom, japán birodalom, a brit birodalom is már csak jelképes mivel az összes tartományát elveszette, a rómaival se történt volna mäshogy
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!