Mik voltak az orosz-ukrán konfliktust/háborút kirobbantó okok?
Ez szerintem nem ennyire fekete-fehér, ebben a sztoriban nincs csak jó és nincs csak rossz.
Putyin kérte, hogy Ukrajna ne csatlakozzon se az EU-hoz, se a NATO-hoz, ennek ellenére Zelenszkij igen erősen nyitott a Nyugat felé (érthető okokból). Ez persze nem ok arra, hogy hadüzenet nélkül lerohanja őket, úgy, hogy az volt a mondás, hogy csak katonai célpontokat támadnak.. Aha... én meg szupermodell vagyok.
A nemzetközi jog szerint egyértelműen Oroszország az agresszor.
Az oroszok meg azzal jönnek, hogy Ukrajna veszélyt jelentett rájuk. Meg hogy nem akarnak ilyen közel NATO tagállamot látni.
A Szovjetunió felbomlása után létrejött Oroszország sohasem mondott le a birodalmi törekvéseiről.Több volt tagköztársaságban megpróbálkozott diplomáciai vagy fegyveres beavatkozással.Ez utóbbit leginkább úgy, hogy az újonnan alakult országban az ott élő orosz kisebbséget segítette fegyverekkel.
Ugyanezt látjuk Ukrajna esetében is.Előbb a Krím félsziget, majd most a többségében oroszok lakta ukrán területek állítólagos felszabadításában.
2013-14 során az ukránok az euromajdani forradalom során elkergették Viktor Jankovics oroszbarát elnököt, és egy nyugatbarát kormány került hatalomra. Erre Moszkva úgy reagált, hogy felheccelte a keleti ukrán megyékben élő oroszokat, fegyvert, katonákat küldtek ezeknek a területeknek, és felkelést robbantottak ki a kijevi kormány ellen. Kelet-Ukrajnában háború robbant ki, ahol az ukrán hadsereg egyes részeket visszafoglalt, de volt, amit az orosz támogatás miatt a szakadárok meg tartottak. Sajnos megjelentek az ukrán neonácik is, akik követtek el atrocitásokat, de Moszkva erősen túlozz.
Ott van a Krím esete is, amikor az oroszok minden nemzetközi egyezményt felrúgva, bevonultak a Krímbe, majd egy kétes legitimitású népszavazás eredményeként elszakította Ukrajnától a Krím-félszigetet. Az ukránok ott nem tanusítottak ellenállást, bár meg tehették volna. Ha Oroszország, a Nyugat meg Ukrajna megegyezett volna a Krím legitim átadásáról, akkor nem lett volna probléma.
Ukrajna olyan 30 százalékban hibás, Oroszország 70 százalékban.
Vissza lehet nézni az ország történetét. Még a Wiki is aránylag jó erre.Ez a sztori1991 ben a CCCP széteséssel kezdődött amikor Ukrajna kivált, mind sok más ex tagország. A legtöbb nyugati és balti mindjárt nyugat barát lett és amint lehetett EU és Nato is. (mivel többnyire picik nem árt az a védelem. Ebből Ukrajna kimaradt, mert volt haderő sőt atomfegyver is. Ez persze zavarta a nyugatiakat és az oroszokat is. De sokáig jól elvoltak. Sőt 1994 Bp. szerződésben lecsökkent a hadsereg harmadára és leszerelték az atomfegyvereket is. Ezt aláírta (nem tudom milyen garanciákkal) USA, GB, RUS és UKR. Akkor sokat jártam kint és mindenki boldog volt, nem akart sem orosz sem erős nyugati befolyást. Ez persze múlt a nyugati és orosz vagy ukrán vezetőkön is. A Krím hadi-bázisok 50 éves haszonbérlettel az oroszok kezelésében volt. Tekintettel a nyugati és orosz nyomásra (mindenkinek voltak igényei (a nyugat szeretett volna erősebb befolyást az orosz meg dédelgette a nagy ország elveket , mint mi is Trianon után. Nos 2014 forradalomban a kvázi ruszkibarát kormányt egy nyugatiasabb váltotta. Erre az oroszok feltüzelték a nem kis létszámú nemzetiséget és véletlenül megszavazták a Krím leválását és a keleti régiókra az ipari és bányavidék szemet vetettek. Valahol mindenki talált a kamrában fegyvert és páncélöklöt , lőszert szóval csetepaté. Ezt már az Ukrán sereg visszanyomta kisebb területekre és kvázi szeparálta őket.Bár akkor már találtak harckocsit és lövegeket, rakétákat a kamrában, de kicsiny eredmény sem volt az ukrán sereg ellen. Aztán jött Putyin a cári mentalitással és látva, hogy a nyugat nem vágta ki a Krím ellopása meg a keleti felfordítás után sem ezért beindult "béke-fenntartani. Még ezt is lenyelte volna talán az ukrán kormány és a nyugat is, de teljes letámadást indított ami látod, hogy mennyire kiverte a biztosítékot. Erre az Ukrán elnök jogosan cseszteti a nyugatiakat, hogy hol voltatok 14 ben , mert akkor is elmaradt a garancia. Az EU tagság sem volt cél eredetileg, inkább olyan Norvég modellt akartak.(ok 10 éve nem voltam kint beszélgetni felsőbb vezetőkkel)
sajna most az a szörnyű helyzet, hogy a nyugat jogilag nem mehet a védelmükre, az oroszok meg most agresszorok. Vagyis mindenki támogathatja a harcoló feleket az érdekszférája szerint. Kína hümmög, mert ő nem igen foglal állást a lassú víz alapján. USA az pattog , mert cáratyuska sem jó neki. A lengyelek meg elővették több száz éves ruszki utálatukat. Mi meg a pad alatt a vezér kebelbarátsága miatt. Vagyis az a szörnyű, hogy a nyugat harcol a függetlenségért az utolsó ukrán harcos haláláig (ez is aljas) a ruszki meg már most többet vesztettek, mint amit nyerhetnek a teljes bekebelezés esetén. Sajna ez az "érdekszféra" vagy befolyás szerzés évezredek óta okozza a háborúkat és a befejezés után sem volt még soha "igazságos béke" No és az ukránok is sokat buknak, mert a fejlesztés helyett most újjáépítés lesz valamikor.
Mindkét félnél vannak ismerőseim akivel eddig Londonba vagy máshol együtt sörözgettünk, de ennek most vége. A békülés az bizony 20-40 év. Putyin ezt nagyon benézte, hogy az eddigi tényezőből, most agresszor lett.és ezt egy nyugatiasabb orosz kormány sem tudja hamar elfelejtetni.
Szép napot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!