Elképzelhető, hogy Oroszország átveszi, alkalmazza az USA Koszovó politikáját a Donbassz érdekében és pár év múlva elismeri a függetlenségét?
Koszovó státusza kapcsán 1999-2008 között zajlottak a nemzetközi tárgyalások. A szerb alkotmány nem teszi lehetővé az egyoldalú elszakadást és a nemzetközi jogilag kötelező érvényű ENSZ BT 1244 határozata is azt írta elő, hogy a tartományt ideiglenes nemzetközi felügyelet alá vonják, Koszovónak lényegi autonómiát kell kapni Szerbiában, majd a szerb rendőrök visszatérhetnek ellenőrizni a szerb kulturális objektumokat és a határátkelőhelyeket.
A tárgyalások azonban elhúzódtak 9 éven át, nem sikerült kibékíteni az ellentéteket, nem született megegyezés, rendezés a szemben álló felek között, ezért a türelem fogyta után Koszovó és a NATO nagyhatalmak az egyoldalú elszakadás, függetlenedés mellett döntöttek 2008-ra felrógva a nemzetközi jogot, egyezséget, határozatot.
A Donbassz jövője kapcsán is született egyezmény, 2015 elején, ez a Minszk II. Ebben megegyeztek, hogy Ukrajnát decentralizálják, a Donbassz speciális státuszt, autonómiát kap, a külföldi csapatok kivonulnak, ukrán katonák veszik át a határellenőrzést és helyi választásokat is tartanak. Ennek végrehajtása sem valósult meg. Nagyok a nézetkülönbségek a szemben álló felek között. Oroszország és a Donbassz lakóinak türelme kezd fogyni. Ha az oroszok is 9 évet várnak a tűzszüneti egyezmény után, mint az USA, akkor 2024-ban lesz esedékes a függetlenség deklarálása Donbasszban és elismerése Oroszország által. Ezzel Oroszország is új helyzetet teremtene, felrúgná a korábbi Minszk II egyezséget.
Az ENSZ BT határozatáról mindegyik fél tudta hogy nem úgy lesz. Csak azért szövegezték úgy ahogy, hogy a szerbek hamarabb belemenjenek a kényszerű, kierőszakolt területvesztésbe. Hamarabb fog Koszovó Albániával egyesülni minthogy szerb rendőr ott megjelenjen.
Dombaszra meg jól írja az #1-es. Nem az kell az oroszoknak, hanem egész Ukrajna mint katonai-gazdasági szövetséges. Szóval három verzió lehet a valóságban:
a) Oroszbarát kormány hatalomra juttatása Ukrajnában, utána széleskörű autonómia megadása, azzal az orosz csapatok kivonulnak, de ukrán csapatok sem vonulnak be hanem valami speciális helyi rendfenntartó milícia szerűség látja el a rendvédelmi feladatokt.
b) Leboltolják az asztal alatt a nagyok és lecsatolják Ukrajnáról, s hozzácsapják Oroszországhoz (mint Krímet).
c) Marad a mostani status-quo mint Dél-Oszétia esetében is. De facto Oroszország része, de jure meg Ukrajnáé. Időnként mikor a nagyhatalmi sakkban kidobja a rulett akkor némi helyi lövöldözéssel, háborúval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!