Hogyan tudtak nagy és népes államok mellett azokkal szomszédos kis területű és népességű országok fennmaradni?
Hali!
1.: A baltiak a cári Oroszország, később a Szovjetunió részei voltak. 1991 óta függetlenek és mivel már NATO tagok, ezért nincs reális esélyük újra "beolvasztódni".
2.: Korea két részből áll, igen, egy északi és egy déliből. A második világháború után a japán megszállás alól felszabadult Koreát két részre osztották: szovjet és amerikai megszállási zónákra. Ezeket néhány éven belül függetlenítették, de a két világhatalom befolyás megmaradt. Északon azért, mert egyedül nem tudta volna magát ellátni Korea (plusz ugye kommunista kormány alakult), délen pedig a kommunista támadástól miatti félelem tartotta ott az amcsikat. Azóta a déliek beléptek a NATO-ba, mint a baltiak (1.), így nincs mitől félniük (elméletileg). Északot pedig még mindig Kína tartja életben.
3.: San Marino egy hercegség, aminek létét nemzetközi és helyi szerződések garantálták évszázadokon át. Illetve, mivel alig ér valamit területileg (kevés nyersanyag, alacsony népességszám), így senkinek sem érdeke egy háború kirobbantása egy ilyen, mondhatni jelentéktelen miniállam ellen. ( [link]
4.: Az USA határain tényleg nincsenek kis államok, de ez a kontinens és szigetek miatt van. De vetélytársuk sincs az egész amerikai kontinensen (észak, közép, dél), így megelégednek a politikai befolyással, ami a legtöbb szomszédjára és kis szigetre kiterjed.
Ezek csak rövid magyarázatok voltak, hogy fogalma legyen az országokról annak, akit nem érdekel mélyebben a téma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!