Ha van egy nagy ország mellett egy kicsi miért nem foglalják egyszerűen el?
Ennek több oka is lehet.
Elképzelhető, hogy az adott ország túl kevés lakossággal, erőforrással, természeti ásványkinccsel rendelkezik ahhoz, hogy a nagyobb országnak megérje megtámadni. Egy katonai invázió különösen a modern hadviselés keretein belül költséges, nem is beszélve az elfoglalt területek pacifikálásáról, a gerillahadviselést folytató helyi szintű ellenállás felszámolásáról, a lakosság politikai alávetéséről, a hatalom konszolidálásáról. (Ahogy Dzsingisz kán mondta: "Meghódítani a világot lóháton könnyű, de leszállni a lóról és kormányozni már nehéz.").
Lehet, hogy a kis ország olyan földrajzi adottságokkal rendelkezik, melyek szinte teljesen ellehetetlenítik a katonai hadműveleteket (pl. az Alpok hegyláncaiban fekvő Svájc vagy a Himalájában található Bhután).
Másfelől egy agresszív terjeszkedő külpolitikát folytató országnak drasztikusan romlik a megítélése nemcsak a közvetlen szomszédai, hanem a nemzetközi közvélemény szemében is. A többi ország kevésbé bízik meg benne, veszélyesnek ítélhetik meg és ezért gazdasági embargót vezethetnek be vagy akár katonai koalíciót hozhatnak létre ellene (pl. Franciaország a napóleoni háborúk idején, Németország a II. világháborúban).
Az is lehet, hogy a kis országnak van egy erős szövetségese, aki garantálja annak függetlenségét. Erre jó példa az Öbölháború, amikor az irakiak Kuvait elleni támadását az USA hadbelépése követte.
Ezenkívül sok kis területű ország adóparadicsomnak számít, azaz a legtöbb országnál kedvezőbb adófeltételeket biztosít (pl. Monaco, Andorra). Háború helyett ezekben az országokban sokkal előnyösebb inkább vállalkozásokat indítani (az ott bejegyzett cégek az anyaországban külföldinek minősülnek és így akár adómentességet is élvezhetnek), a banki titoktartás miatt pénzeket mosni, részvényeket átruházni stb.
Egyébként manapság a globalizáció és a monetáris világgazdaság korában igazából nem is éri meg nagyon háborúzni. Mint említettem a háború költséges, könnyen elhúzódhat, presztízsveszteséggel és a nemzetközi diplomáciai kapcsolatok romlásával járhat, és egyáltalán nem biztos, hogy végül hosszútávon anyagilag megtérül. Az egész világ lényegében egy nagy piac, ahol mindenki kereskedni akar, mert jelenleg ebben van a nagy pénz, nem pedig a háborúban.
Kérdés, hogy érdekelt-e abban. Pl. Oroszország sok olyan területet foglalt el ahol nem is laknak oroszok pl Csecsenföld, Ingusföld, Oszétia. Itt az oroszok száma elenyésző, viszont ezek a területek tele vannak olajjal, földgázzal, és mivel RUS sokkal erősebb, bárhogy próbálkoztak főleg a Csecsenek, nem tudnak szabadulni.
De! Ezt nem mindig lehet megtenni, ha egy kisebb ország szuverenitásában érdekelt több nagyobb ország, vagy egyszerűen szövetségesei. Izrael szövetségese Amerika, tehát nemcsak hogy a helyi nagyobb országok nem tudják elfoglalni, hanem Izrael megtehet bármilyen kegyetlenséget a többi országnak mindig el kell néznie, különben óriási szankciiók következnek. De iylen a NATO is vagy egyéb katonai szövetségek. Aztán ott van Svájc példája: Svájc kicsi gazdag ország, de olyan jó védelme van, hogy egyszerűen nem érné meg őket megtámadni senkinek. Egy pillanat alatt föl tudják robbantani az összes stratégiai hidat, alagutat, mindenhol bunkerekbe meneküknének az emberek, és a támadó hadsereg egy csomó életet, időt, pénzt, meg energiát pazarolna a semmire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!