Mi történne, ha Koszovó után a boszniai Szerb Köztársaság is kikiáltaná a függetlenséget?
Bosznia-Hercegovina szétesését még Oroszország sem támogatja, mert akkor garantáltan újraindulna a népirtás, a háború.
Szerbia pedig nem orosz érdekszféra, ráadásul EU-s tagjelölt. Ha pedig EU-tagok akarnak lenni (márpedig akarnak), akkor nem lehet Bosznia-Hercegovinával szemben semmilyen területi igényük. Így is elhúzódik az EU-tagság Koszovó miatt. Ráadásul ha Bosznia szétesne etnikai alapon, az Macedóniát is vinné a levesbe, ugyanis a lakosság 35%-a albán, ráadásul az ország nyugati felén 1 tömbben.
A bosnyák-horvát föderáció egyik magas beosztású embere is kijelentette, hogy ha a szerb köztársaság függetlenedik, akkor azon nyomban Bosznia-Hercegovina alkotmánya lép életbe, ami megszünteti az ország 2 részre való osztottságát, és egységes államot ismer el. Bosznia-Hercegovina szétesése az USA és az EU közös külpolitikájának a kudarca lenne, ráadásul akkor létrejön a maradék Bosznia területén egy muzulmán állam, amiben megerősödnének a radikális iszlám nézetek a szegénység miatt, pont mint Koszovóban.
Ez nem éppen így van.
Koszovó ma azért létezik független államként, mert egyrészt gyengíteni akarták az akkor még orosz érdekszférában lévő Szerbiát, másrészt az USA támaszpontot akart a Balkánon, és az albánok nagy USA barátok. A mai napig nagyon sok ország el sem ismeri Koszovót független államként.
A Boszniai Szerb Köztársaság függetlensége viszont beláthatatlan következményeket vonna maga után. Nézd meg a térképet, hogy milyen volt Bosznia-Hercegovina etnikai összetétele a háború előtt, és után:
Az ország (és ezáltal a mai Boszniai Szerb Köztársaság) keleti része egykoron teljesen bosnyák többségű volt. Ma azért szerb többségű a terület, mert a szerbek a háború során elüldözték a bosnyákokat, és sok helyen népirtást követtek el a bosnyákok körében, jó példa erre Srebrenica, és a mai napig találnak tömegsírokat a népirtások eredményeként. Amennyiben elengedné a Nyugat és az USA a Boszniai Szerb Köztársaságot, azzal akarva akaratlanul elismernék, hogy a népirtások legális cselekedetek voltak, és nyugodtan ki lehet irtani, el lehet üldözni a nem kívánt etnikumokat a terület megszerzése érdekében, csak a megfelelő ajtón kell kopogtatni, és várni kell pár évtizedet, aztán mindjárt a tiéd is a terület.
Emiatt kapásból az EU fele el sem ismerné a BSZK-t független államként, és mivel etnikai alapon szakadnának el, ezért súlyos precedenst teremtene egész Európa szerte. Koszovó azért nem teremtett ekkora precedenst, mert már több száz éve albán többségű volt a terület, nem volt szerb népirtás, és már minimum 100 éve is autonóm terület volt. A BSZK ezzel szemben nem autonóm terület.
Mellesleg Koszovó kérdését sem engedik etnikai alapon rendezni, mert volt olyan opció, hogy Koszovó területet cserélne Szerbiával, miszerint Koszovó odaadja Szerbiának az észak-koszovói szerb többségű területeket, míg Szerbia odaadná Koszovónak a Preševo völgyet az albánok lakta településekkel.
Meg mi lenne utána? Koszovó alapba egy szegény országtól szakadt el, ezáltal egy mélyszegény, életképtelen állam lett. Bosznia-Hercegovina önmagában egy szegény és életképtelen állam, ha elszakadna a Boszniai Szerb Köztársaság, akkor Bosznia-Hercegovina mindkét része garantáltan csődbe menne. Meg ott van az úgynevezett Brčko Körzet, amit mindkét entitás magáénak tekint, és nem tartozik egyikhez se:
A BSZK azért tart rá igényt, mert ez a terület köti össze az entitás nyugati felét a keletivel, a BHF pedig azért, mert az entitásnak ez az egyetlen úgymond "kijutási" lehetősége észak felé, mert a BSZK északról (két kis jelentéktelen terület kivételével) teljesen elzárja a BHF-t.
Kié lenne ez a terület? Mert emiatt szinte biztos, hogy újabb háború törne ki.
Pluszban iszonyat sok a mai napig mindkét entitásban a vegyes lakosságú település, képtelenség igazságos etnikai határokat húzni.
Szerintem a következő lesz:
Minden marad így, ahogy van, az országból így is nagy a kivándorlás, főleg a szerbek körében, így a Nyugat meg az USA megvárja, míg a bosnyákok lesznek abszolút többségben (már most is 50% felett van a számuk országosan), aztán majd akkor átalakítják az országot. Szétosztani biztos, hogy nem fogják, mert azzal csak olajat öntenének a tűzre, független államként meg egyik entitás sem lenne képes megmaradni.
Tény és való, hogy ez a berendezkedés, amit létrehoztak Bosznia-Hercegovinában, egy elhibázott döntés volt, de valamivel le kellett csillapítani a feleket, hogy megálljon a háború.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!