Hitler mikor felrúgta az I világháború végèn kötött megállapodást, mért hagyták neki?
Németországot és Hitlert csak szárazföldön lehetett volna megfékezni.
Így csak a francia hadsereg jöhetett szóba, esetleg lengyel és csehszlovák közreműködéssel. A francia vezetés viszont nem akart egy belpolitikailag népszerűtlen háborút.
A francia haderő mozgósítva 110 hadosztályt állíthatóott ki, a britek 10-et, a német hadsereg a versaillesi béke értelmében csak 5 hadosztálynyi erő, 100 000 fő lehetett.
# 7
Semmiféle háborús készülődés sem volt az USA és a Brit Birodalom között, hiszen VI. György király még baráti látogatást is tett Roosevelt elnöknél.
Az USA egy Japán elleni háborúra készült, az amerikaiak szinte évente tartják nagyszabású japánellenes hadgyakorlatokat.
Igaz, amit fentebb írnak, de ehhez hozzájön még az is, hogy az antant hatalmak sem értettek mindenben egyet, egyrészt mert a britek és a franciák között sem volt felhőtlen ekkorra a viszony.
A britek kezdték túlzásnak érezni, ami Németországgal történt, ők engedékenyebbek voltak, mint a franciák, például megkötötték a németekkel a flottaegyezményt, ami sokkal több hadihajót engedélyezett a németeknek, mint az eredeti Versailles-i diktátum.
Azt is tudjuk, hogy később milyen büszkén lebegtette a papírt Chamberlain, hogy 'béke a mi időnkben', amikor átengedte a Szudéta vidéket Hitlernek, holott annyit sem ért az a szerződés, mint a tinta, amivel leírták, de ezt ő akkor még nem tudta.
Akkor már két évtized telt el az első világháború befejezése óta, más helyzet volt, amit másképpen kellett kezelni. Mi már utólag tudjuk, hogy nem a legjobban kezelték, de az akkori politikusok úgy gondolták, a lehető legjobban járnak el.
Hitler gyakorlatilag kijátszotta az ellenfelei közötti bizonytalanságot, széthúzást és bejött neki.
Egyébként több dologról van szó, a jóvátétel fizetésének beszüntetése drasztikus dolog volt, de ez egyrészt pénzügyi manőver, amiért még nem háborúznak, másrészt érthető volt, mert Németország teljesen padlón volt anyagilag, addig is csak úgy tudott valamit fizetni, hogy az USA erre kölcsönöket adott neki.
A Ruhr vidék megszállása miatt csak a franciák tiltakoztak, a britek nem és a fegyverkezés eleinte titokban történt, később meg már kész helyzet elé voltak állítva az egykori antant hatalmak, már a háború elindításán kívül nem volt más mód beavatkozni, de akkor meg már ez nem volt tanácsos.
# 7
Az USA és a britek három darab, két- és többoldalú katonai egyezményt is kötöttek a II. világháború előtt.
Ezek:
1922 -wahingtoni haditengerészeti szerződés.
1930 - londoni haditengerészeti szerződés.
1935 - második londoni haditengerészeti szerződés.
Az USA mindhárom szerződésben elismerte, hogy Nagy-Britannia nagyobb haditengerészetet tarthat fenn, mint az Egyesült Államok, azaz a brit lehet a világ legnagyobb és legerősebb flottája.
Ezekből a szerződésekből is látható, nem volt brit-amerikai ellentét az 1930-as években.
Az USA egyértelműen Japánt tartotta ellenségének, nem pedig a briteket. Ezért állomásozott az amerikai hadiflotta kétharmada a Csendes-óceánon.
A fő hadihajótipusnak tartott csatahajók közül 12 db amerikai csatahajó, a legmodernebbek állomásoztak 1930 és 1941 között a Csendes-óceánon, míg az Atlanti-óceanon csak 3 db amerikai csatahajó volt, a három legrégebbi (USS Arkanzas, USS Texas, USS New York).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!