Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az első világháborúban miért...

Az első világháborúban miért nem kötöttek valamiféle megállapodást a békéről amikor nyilvánvalóvá vált, hogy mekkora anyagi, és emberi áldozatot követel mindkét féltől a háború?

Figyelt kérdés

2018. júl. 17. 18:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem tudtak megegyezni arról, mi is legyen a békeszerződésben...
2018. júl. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
34%

Naiv vagy.

Az első vhb azért indult, hogy minél több hadianyagot tudjanak eladni a hadianyaggyárosok és minél több lőszert tudjanak elpufogtatni és ami a lényeg : minél tovább, így nagyobb a haszon.


4 évig pedig azért tartott, mert már nyakló nélkül nyomott pénz is volt rá, amire az USA újonnan, 1913-ban létrejött magánbankja adott kölcsön szívesen minden háborúzó félnek.

2018. júl. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

*2

Igen, persze, csak a zsé.... Nagyhatalmi vetélkedés, mint olyan, nem is létezett.

2018. júl. 17. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
96%

Mégis ki kezdeményezte volna a békét? A német vezérkar, akik a német egyesítés óta kiéhezve várták, hogy végre élesben is legázolhassák a Szent Szövetséget, megmutatva, hogy ők Európa új meghatározó hatalma? A francia hadsereg, akik az 1871-es szégyenteljes vereség és a Német Császárság versailles-i kikiáltása óta csak arra vágytak, hogy a földbe döngöljék a németeket? Vagy talán V. György brit uralkodó, akinek épp kapóra jött a háború, hogy a szőnyeg alá söpörhesse a belpolitikai válságot és ne kelljen engednie az erősödő ír nacionalistáknak? Ráadásul ő még azzal is jól járt, ha a többi európai nagyhatalom egymás katonáit irtja, mert a szigeteket nagyon megtámadni úgysem tudják, egy öldöklés után pedig egyszerűbb lesz bővíteni a gyarmatbirodalmat. Esetleg éppen II. Miklós orosz cár, aki egy újabb, győztes háborúval akarta feledtetni a szégyenletes orosz-japán háborút és elcsendesíteni az egyre inkább forrongó népet?

Nem, igazából senkinek sem állt érdekében a háború befejezése, még akkor sem, mikor nem volt már semmi értelme. Azt nem tudom, milyen és mennyi köze volt a pénzügyi nagyokosoknak az egészhez, de az biztos, hogy az európai uralkodók egyikének sem fűződött ahhoz érdeke, hogy feladja a harcot, akár még igazságos feltételek mellett is. Mindegyiküket óriási presztízsveszteség érte volna és az 1900-as évek elején beindult mozgalmak pillanatok alatt robbantottak volna ki forradalmakat, elmozdítva őket a helyükről. Jobban megérte a végsőkig kitartani és propagandával etetni a népet, aztán majd lesz, ami lesz.

2018. júl. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, nem Szent Szövetség, mindig keverem. Akkoriban éppen a franciák, a britek és az oroszok tartottak fenn háromhatalmi egyensúlyt Európában, ezt akarták mindenáron megbontani a németek.
2018. júl. 17. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Akartak békét kötni mindkét oldalról, csak a mohóság nem hagyott teret neki, mindkettő többet akart és a KH húzták a rövidebbet.
2018. júl. 17. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

"Azt nem tudom, milyen és mennyi köze volt a pénzügyi nagyokosoknak az egészhez, "


Sok köze van, elhiheted. A háború csak látszólag indul ki az országok vezetőitől vagy a koronás főktől, akik sokszor csak bábok. Persze ez nincs benne a történelem tankönyvekben.


Az első vhb.-t is megtervezték valakik, valahol, és a második vhb-t is.

2018. júl. 18. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Végül is, valakinek elképzelhetetlennek tűnik, hogy világméretű konfliktusok ne lóvé miatt robbanjanak ki....
2018. júl. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Paradox módon éppen azért nem, mert olyan nagy anyagi és emberi áldozatot követelt a háború, amilyet még nem tapasztaltak.


Mindkét fél számára egyértelművé vált, hogy itt aki győz, az teljesen maga alá fogja gyűrni a másik felet, mert egy ilyen pusztító háborúban a győzelem egyenlő a másik megsemmisítésével, azaz mindkettő fél úgy gondolkodott, hogy mindent vagy semmit.


És egyébként sem lehetett volna a status quo alapján békét kötni, hiszen az magában hordozta volna az újabb konfliktust. Az I. világháború súlyos feszültségek miatt tört ki, azaz a háború előtti helyzet a feszültségek további létét eredményezte volna, viszont mindkét fél azt akarta, hogy úgy rendeződjenek a feszültségek, ahogy az a maga számára a legelőnyösebb. Ha a németek óriási hajóhadat akarnak és gyarmatbirodalmat, az angolok meg szeretnék tartani a gyarmatbirodalmukat és a tengeri erőfölényüket, akkor ez a feszültség csak az egyik vagy a másik fél teljes vereségével oldódhat meg, a status quo csak a feszültség fennmaradását eredményezi, amiből előbb-utóbb úgyis háború kerekedett volna (és ez csak egy példa volt, a nagyhatalmak közötti viszonyokat keresztül-kasul indázták a feszültségek). Tehát mindent vagy semmi alapon harcoltak.

2018. aug. 6. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Mindegyik csoport túlbecsülte a saját erejét és alábecsülte az ellenfelet, és hittek abban hogy ők nyerhetik meg a háborút. Minél nagyobbak lettek a veszteségek, annál kevésbé volt számukra realitás a kompromisszumos béke, mert akkor felmerült volna a kérdés, hogy ennyi áldozat a semmiért lett odadobva, és a nép számonkérése volna ezt a vezetésen, forradalmak formájában. Az összes Központi Hatalmakhoz tartozó államban és Oroszországban ez így is történt miután elvesztették a háborút. Egyszerűen minél nagyobbak voltak a veszteségek annál parancsolóbb szükségszerűségnek érezték a teljes győzelmet...
2018. aug. 29. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!