Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Jányi Gusztávnak mekkora...

Jányi Gusztávnak mekkora szerepe volt a don-kanyarban elszenvedett vereség mértékében?

Figyelt kérdés

2021. nov. 12. 18:26
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%
Aki számára ez nem magától értetődő, miután értelmetlen utóvédharcokra korbácsolta a szerencsétlen, tönkrevert sereget, magyarok tömegeit kergetve a pusztulásba, annak vannak pszichés gondjai. Hozzáteszem, a legnagyobb hadvezérek pont attól (is) voltak a legnagyobbak, hogy nem vitték seregüket a biztos halálba.
2021. nov. 12. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen egyetértek 1-6-8-11-gyel, annyit hozzátéve, hogy dálnoki Miklós Béla bemutatta, hogy kellett volna viszonyulnunk a második világháborúhoz. A kellő pillanatban kiugrott, nem töketlenkedett, együttműködött a szövetségesekkel, kilátásba helyezte a háborús bűnösök, a nyilasok és a nácibarát bűnösök megbüntetését, rövid miniszterelnöksége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a párizsi békében kisebb büntetést kapjunk annál, amit enélkül kaptunk volna. Az meg különösen mókás, hogy ha jól látom, úgy sírt itt valaki személyeskedés miatt, hogy közben vérpistikézik meg mamahotelezik. Képmutatás a köbön.
2021. nov. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

"Aki számára ez nem magától értetődő, miután értelmetlen utóvédharcokra korbácsolta a szerencsétlen, tönkrevert sereget, magyarok tömegeit kergetve a pusztulásba, annak vannak pszichés gondjai."


A probléma továbbra is ugyanaz: nem érted a különbséget aközött, hogy valaki rossz ember és rossz hadvezér, stratéga.


"Hozzáteszem, a legnagyobb hadvezérek pont attól (is) voltak a legnagyobbak, hogy nem vitték seregüket a biztos halálba."


Senki sem mondta, hogy Jányi Gusztáv a legnagyobbak egyike, hisz nyilvánvalóan nem az. Én azt mondtam, hogy a legnagyobb hadvezérek is vasmarokkal felléptek a saját autoritásuk érdekében.

2021. nov. 12. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
100%

Taktikailag középszerű, stratégiailag és emberileg a nullánál is kevesebb volt. Pont a hírhedt parancsa mutatta meg hogy mennyire nem volt tisztában a harci helyzettel, azzal hogy mi történik a frontvonalban.

S igen, egy Rommel sem tudta volna megállítani az orosz offenzívát. Viszont lett volna annyi esze, hogy a csapatokat mélységben helyezi el a főbb közlekedési utak mentén megerősített pontokat tartva nem pedig odakoncentrálja az erők jelentős részét az orosz hídfők húsdarálójba ahonnan nyilvánvalóan jönni fog a kitörés. S amint látja a főcsapás irányokat akkor azok elöl kitér, ha úgy tetszik visszavonul. Megakadályozni úgysem tudja az áttörést, viszont akkor már a kisebbik rossz, minél kisebb veszteséggel visszavonulni, minél kisebb élőerő és technikai eszköz veszteséggel. Rommeltől, Guderiántól sosem láttál volna ilyen vérgőzős, elborult elmére valló parancsot mint Jánytól. Egy kisgyerek hisztis tombolása, idegösszeomlás a stresszhelyzetben - nem katonai vezetőnek való.

Summa-summárum, a verségben közepes a szerepe, de abban hogy ilyen iszonyatos veszteségek voltak Jány alkalmatlansága, antihumánus természete igen nagy mértékben közrejátszott.

2021. nov. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
Az ő esetében a dilettantizmus és az ember féregség nem vált ketté. Példának ott van Paulus tábornok, aki követelte a csapatai felmentését, és fel sem merült benne, hogy az embertelen körülmények között harcoló, szerencsétlen katonáit hibáztassa bármiért. Úgy adta meg magát, hogy pontosan tudta, hogy ezért otthon kivégeznék, a feleségét koncentrációs táborba is hurcolták. De ő nem volt emberileg akkora nímand, hogy több mint 90 ezer éhező, reményvesztett embert mind egy szálig a pusztulásba küldjön.
2021. nov. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 Jeffrey Spender ***** válasza:
100%
Mire jó a végsőkig, fanatikusan kitartás, nem pedig az ésszerű újratervezés és új helyzethez alkalmazkodás ? Jány Gusztáv stratégiailag 50 - 100 évvel volt lemaradva.
2021. nov. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
0%

Szomorú olvasni ezt a sok bolsi propagandát. Jány Gusztáv a Székely Hadosztály századosa és a legendás Ludovika Akadémia vezetője volt. Ráadásul Horthy egyik, ha nem a legkedveltebb tábornoka. Sem tisztességéhez, sem stratégiai, vezetői tudásához nem férhet kétség. (Nem véletlen, hogy a komcsiknak bizonyítottan koncepciós perre volt szükségük, hogy halálra tudják ítélni.)


Közvetlenül a doni katasztrófáért nem tehető felelőssé egyetlen katonai vezető sem, hiszen a hadsereg elavult volt, az oroszok minden tekintetben fölényben voltak, és ott volt az orosz tél is. Ezek persze hadtervezési szempontból kudarcot jelentenek, csakhogy a magyar katonai felsővezetés kényszerhelyzetben a német nyomás miatt.


Az hogy egy katonai vezető nem tűri el a parancsok megtagadását, dezertálást stb., az a mai "civilizált" világban is teljesen alap dolgok minden fegyveres testületben. Nem tudom, hogy milyen világban éltek, meg hogy rendelkeztek-e bármi szakmai rálátással a dologra. (Gyanítom, hogy nem.) Ez a valós életben nem úgy működik, hogy egy vezető fogja magát és önkényesen elkezd személyes döntéseket hozni sok tízezer / százezer ember életéről. Jányi Gusztáv katonai vezetői minőségében kapott feladatot, amit katonai vezetőként végre is hajtott. Szégyellhetitek magatokat.

2021. nov. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 Jeffrey Spender ***** válasza:

#17


Meg tudnád magyarázni, hogy elavultan, legatyásodva miért kellett belemerevedni a lövészárokba, addig a jobban ellátott németek megengedhették maguknak a visszavonulásokat (és kimagyarázásukat, amivel éltek is, csak magukat csapták be) ?


A Németek egyrészt alapvetően pozitívan mutattak be minden eseményt, ha más nem volt, akkor lehetett találni valamit, pl egy helyi ellentámadást. "Stratégiailag már nem fontos, ezért a védelmét átcsoportosították...." - ezzel párhuzamosan " ...sikeres támadás..." egy másik frontszakaszon volt legtöbbször hallható. A visszavonulást rugalmas elszakadásnak hívták. Esetleg arcvonal lerövidítés, kiegyenesítés, vagy korrekció, a sajtóban bevett terminológia volt. Úgy is magyarázták, mintha a Wehrmacht egy hatalmas csúzli volna. Minél hátrább húzódik, annál nagyobb erővel fog visszacsapni!



A visszavonulásokról szóló filmhíradóban gondolom mindenkinek feltűnt, hogy állig felfegyverzett, mosolygós bakák cammognak a képeken. Ez volt az ‘összenyomott rúgó’ bemutatása. Ezt a brilliáns propagandát (mert el kell ismerni az volt) talán oktatják is azóta.



Működött a dolog, mert volt bőven olyan német katona, aki csak az Seelow-i harcoknál kezdett gyanakodni, hogy Bukta lesz. Minden filmhíradónak / rádióhírmondónak az volt a vége, hogy Nyertek. A közönségnek csak az lehetett furcsa, hogy ezek győzelmek egyre közelebb történnek a Vaterland-hoz.

2021. nov. 26. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:

#17 Ehhez nem lehet ideológiai alapon hozzáállni (bolsevikozol itt) A háborút nem lehet ideológiai elvek alapján vezetni, csak reális hadtudomanyi értelmezésnek van jogosultsaga.


Jányi valóban szép karriert tudhatott maga mögött, kár hogy élete és hadvezéri pályája legfontosabb pontján csődöt mondott.


A hadvezérek kezében azért öszpontosul olyan nagy hatalom, mert birtokban van a "cselekvési szabadság"-nak /Clausewitz/ amelyhez képest minden hátországból érkező parancs relatív, mert hatalmában van ott a helyszínen mérlegelni a hadi helyzetet, és a parancsot akár felülbírálni is. /a "körülmények szerinti eljárás" - szintén Clausewitz/


A hadvezér feladata: a kijelölt hadaszati cél elérése, erőinek legkevesebb elhaszálása által. Ha a hadászati cél valamilyen okból nem elérhető, a saját erők legteljesebb megőrzésére kell törekedni, hogy azok más, kedvezőbb körülmények között felhasználhatók legyenek.


Jányi tisztában volt vele hogy túlerejű szovjet támadás esetén a 2. Magyar hadsereg nem tudja tartani a Don vonalát. Ezt többször több fórumon is elmondta. Nem hallgattak rá. Le akart mondani, nem engedték. A kitűzött hadműveleti cél: "Tartani a Dont" elérhetetlen volt. Ezek után el kellett volna szánnia magát a visszavonulasra, és ehhez megtenni a szükséges előkészületeket. Ehhez a döntéshez komoly erkölcsi bátorság kell, hiszen a hátorszagból érkezett parancs ellen kellett volna cselekedni. Ehelyett valószinűleg összeomlott a nyomás alatt, és elzárva magát a valóságtól, mereven belekapaszkodott a kapott parancsba, katonáira hárítva a felelősséget. Később volt ideje gondolkodni, és szerintem maga is belátta a tévedését. Ezt tudatosítva méltósággal volt képes meghalni, de a lényegen ez nem változtat.


Amit tennie kelett volna.

- Biztosítani a visszavonulasi utvonalak járhatósagát a havazás ellenére.

- Menetegysegnyi távolsagban megerősített pontokat létrehozni a visszavonulasi útvonalak mentén, ahol a visszavonuló egységek pihenhetnek, újrareneződhetnek.

-Ki kell jelölni egy hadászati alapot ahova a visszavonulás iranyul. A főbb készeteket oda csoportosítani.

-Vegül részletes csapategysegekre lebontott, összehangongolt visszavonulasi tervet keszíteni, es ezt minimum zászlóalj, de inkább századszintig lebontva kiosztani a tiszteknek, és gyakorlotatni.


A legfontosabb pedig, hogy amint nyilvánvaló lesz hogy megindult az a túlerejű szovjet támadás, azonnal elrendelni a visszavonulást!


Ha ezt megteszi, valóban kiváló hadvezér lett volna. A 2. Magyar hadsereg nagyrésze megmenekül, talán még a haditechnika egy részét is sikerül megmenteni. Gondold el hogy milyen jó lett volna ez a hadsereg a román kiugrás idején, a dél-erdélyi offenzívában. Ha akkor elerjük a Déli Kárpátokat ott ki tudtunk volna tartani talán hónapokig is...ez sok mindent megváltoztatott volna.

2021. nov. 26. 20:02
 20/29 anonim ***** válasza:

Nem a hadvezetéssel kapcsolatban bolsizom... Hanem azzal kapcsolatban h bő 40 évig bolsevik/komcsi/kultúrmarxista/moszkovita (kinek mi tetszik) uralom volt az országban, akik kőkemény kultúrharcot vittek véghez az országban, aminek része volt a valóságtól jelentősen vagy akár teljesen eltérő történelemtanítás is az iskolákban. Ennek a legnagyobb áldozata és egyúttal legékesebb bizonyítéka maga Horthy, akiről évtizedeken át azt tanították, hogy szó szerint fasiszta volt (holott ez 100 százalékban hazugság). Két-három generáció nőtt fel úgy, hogy az ilyen alapvető hazugságok beléjük ivódtak. Nyilván akkor még nem volt lehetőség a netes tájékozódásra. Horthy mellett még bőven lehetne sorolni a befeketített személyeket, vagy éppen a rendszer által dicsőitett kommunista hazaárulókét. Érzésem szerint Jányi Gusztáv is valami hasonló folyamatnak lehet az áldozata, ezért ilyen lesújtóak róla a vélemények , melyek sajnos a tények egy részét mindenképp figyelmen kívül hagyják. Ez a tendencia megfigyelhető összességében a doni katasztrófával, de akár a budapesti kitöréssel (és még sok mással) kapcsolatban is.


A többire holnap válaszolok majd.

2021. nov. 27. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!