Sztálin miért oldotta fel Nyugat-Berlin blokádját 1949-ben?
Azt értem, hogy nem volt hatékony, nem hozta meg a kívánt eredményt, amit vártak, de ettől még nem kellett volna megszüntetni.
Például az USA sem érte el a kívánt eredményt Kuba, majd Észak-Korea vagy éppen Irán kapcsán a szankciós, embargós politikával, de ettől még nem hátráltak ki, nem oldották fel az elszigetelő politikát, próbálják továbbra is minél jobban elszigetelni őket a külvilágtól, akár évtizedeken keresztül.
Sztálin is folytathatta volna az elszigetelést, a szárazföldi határok, utak, vasútvonalak, határátkelőhelyek lezárását. Kaptak valamit a nyugati hatalmaktól cserébe az engedményért?
"Például az USA sem érte el a kívánt eredményt Kuba, majd Észak-Korea"
csak épp Kuba leragadt a 60-as években, Észak-Koreában meg éhinség pusztít. Ez mi ha nem embargós siker?
A teljes blokád hallatlan veszélyekkel járt, fokozott világháborús helyzet kísérte.
A csapatok harckészültségben voltak mindkét oldalon és bármelyik pillanatban kicsúszhatott volna a kezükből az irányítás, teszem azt a légihíd egy szállítórepülője műszaki hiba miatt lezuhan, az nagyban növelte volna az azonnali háború esélyét, amely gyakran kezdődött úgy a világtörténelemben, hogy valamelyik fél visszaütött.
Mellesleg részlegesen fenntartották a blokádot, fokozatosan egyre komolyabb határzár épült ki és kilenc hónap után oldották csak fel részlegesen a blokádot, de nem teljesen és egy évtized alatt annyira romlott a helyzet, hogy felhúzták a berlini falat, végleg kettészakítva a várost és az országot. Ennek fő oka az volt, hogy közben több mint két és félmillió keletnémet hurcolkodott át nyugatra, elsősorban Berlinnél.
A Koreában, Kubában, Berlinnél történtek aztán kialakították a játékszabályokat, amely főleg arra szorítkozott, hogy a saját tábor tagjai folytattak csak embargót a prominens országok ellen, de az ellentábort nem akadályozták meg a velük való kereskedelemben, az nyílt konfrontációt jelentett volna, ami a hidegháborút 'felmelegíthette' volna, de ezt mindkét fél szerencsére kerülni igyekezett.
Vagy például mostanában a Dnyeszter-menti Köztársaság is ilyen enklávé.
Orosz befolyási zóna, de körbeveszi az ellenséges Románia, Ukrajna, akik nem engedik át az orosz utánpótlást, konvojokat a szárazföldön, így azok csak légihídon tudják továbbítani az ellátmányt, közlekedni.
De a nyomásgyakorlás, blokád ellenére, úgy tűnik Moszkva sem adja fel a pozícióit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!