Parancsra ölnél civileket?
Nekem csak egy GATLING géppuska kellene, egy segéd, aki tölti állandóan a lőszert, meg egy sámli, amivel mögé tudok ülni.
Ingyen,bérmentve, bármikor.
Ha a parancsnok kiterel embereket az azt jelenti hogy ők már foglyok vagy civilek. Egyikre sem lövünk.
De itt egy másik helyzet. Katona vagy. A feladatod a fegyverraktár védelme. Aztán jönnek a civil lázadók, hogy add oda a fegyvereket. Te mit tennél ?
A döntésed megítélése majd attól függ, hogy sikerül-e a felkelés.
Ha igen akkor azok a civilek hősök lesznek. Ha te lősz akkor az új kormány börtönbe zár. Ha nem lősz te is forradalmár leszel.
Ha elbukik a felkelés akkor a civilek bűnözők akik erőszakkal akarták megdönteni a fennálló kormányt.
Ha lősz teljesíted a kötelességed. Ha nem lősz akkor téged végeznek ki parancsmegtagadásért.
Én eleve dezertálnék egy fegyverrel, és csak a magam védelmére összpontosítanék. Bevenném magam a Mecsekbe, oszt' jónapot.
Aki fegyverrel közeledne felém, az ellenség.
1-es mekkora arc!
Szerintem túltolta a Call of Duty-t.
Elképzeltem az 1-est, ahogy ül a sámlin és megfeszülve húzza a ravaszt a Gatling géppuskán...
ezek az emberek honnan kerülnek elő, nem tudom.de én is biztosra veszem, éjjel napal call of duty, medal of honor,meg a spektrum és natgeo csatornán az összes világháború dokufilmet már látta.
Aki jellemében is erős az ember marad a legnehezebb helyzetekben, legvérzivatarosabb időkben is, stressz, nyomás alatt is. Ettől ha az életed, a bajtársaid, vagy a Hazád sorsa a tét akkor cselekszel.
Jelen helyzetre értelmezve. Ha a parancsnok túlkapása akkor szót emelsz, nem veszel részt benne. Ha rendszerszintű a dolog, vagy szükséges rossz, vagy téged is odaállítanának a falhoz akkor célzol és meghúzod a ravaszt. Végrehajtod amit kell legjobb tudásod szerint és nem filozofálsz erkölcsi kérdéseken.
Nem lehet csak úgy kibújni a felelősségrevonás alól úgy, hogy azzal védekezik a vádlott / terhelt katona, hogy feljebbvalója parancsára gyilkolt vagy hajtott végre más, szintén törvénybe és jó erkölcsbe ütköző parancsot.
Ha bűncselekményt követne el, nem csak megtagadhatja, hanem kötelessége is megtagadni, különben ő is szankciók, jogkövetkezmények elé nézhet, mint a parancs kiadója. Amennyiben parancsmegtagadásért a katonát is falhoz állítanák, opció, hogy a katona kérheti a jogellenes parancs írásba vételét és megerősítését, külön kérésére, miután jelezte annak jogellenességét, abban az esetben a katona nem vonható olyan könnyen felelősségre a parancs végrehajtása miatt.
Erről a hatályos magyar katonai törvények is rendelkeznek.
A honvédelmi törvény (2011. évi CXIII. tv.) tartalmazza a parancs megtagadására vonatkozó rendelkezést, az alábbiak szerint:
"51. § (1) A katona szolgálatteljesítése során köteles végrehajtani a parancsot, kivéve, ha azzal bűncselekményt követne el.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt kivétellel a katona a jogszabálysértő parancs végrehajtását nem tagadhatja meg. Ha azonban annak jogellenessége felismerhető számára, arra haladéktalanul köteles a parancsot adó figyelmét felhívni. Ha a parancsot adó a parancsát ennek ellenére fenntartja, azt kérelemre írásba kell foglalnia. Ha ezt követően továbbra is fenntartja, a jogszabálysértő parancs végrehajtásáért kizárólag az azt kiadó felel."
#3-as kommentelő voltam
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!