A második világháború előtt a nyugati országok lakosságánának mekkora része szimpatizált a náci ideológiával?
# 10
Németben a "Nazi" a Nationalsozialistische, Nationalsozialistismus első két szótagjának hangértékével azonos.
A National idegen szó a németben, németesen írva Nazional lenne, ezért lett a Nazi a rövidítés a franciás Nati helyett.
# 9
Hitler elég nyíltan beszélt írásban és szóban is a tömeggyilkosságokról, már 1933 előtt.
# 14
Nem tudom, én személyesen nem olvastam ilyesmit Hitlertől, bár nem vagyok a téma szakértője és abban a féltucat beszédben sem mondott Hitler ilyesmit, amit hallottam.
Nekem az a véleményem, hogy Hitlert nem, vagy alig érdekelte a zsidó kérdés, ezt azért gondolom, mert szívesen tolta magát előtérbe, de a holokauszttal kapcsolatban látványosan távol maradt, persze tévedhetek.
A szervezett népirtás 1942 től kezdődik a németeknél, addig nem sok a különbség a brit, francia, amerikai lágerektől, büntetőtáboroktól, talán csak annyi, hogy azokban nem kifejezetten zsidókat tartottak. Az ilyen jellegű intézményekben mindig szigorú volt a bánásmód, elég ha csak Rejtő könyveire gondolunk, amely ugyan nem dokumentum jellegű, de szépen lefesti mondjuk Igorit, a francia büntetőtelepet és az a két világháború között volt.
A háború mindent felfokozott, kihozta az összes ideológiából a legrosszabbat, a demokráciákból is és természetesen a diktatúrákból is, így legalább is eleve szerintem nem volt része a nácizmusnak a holokauszt, egy évtizedig megelégedtek a zsidók elüldözésével.
# 15
Ezt írtad: "Nekem az a véleményem, hogy Hitlert nem, vagy alig érdekelte a zsidó kérdés, ezt azért gondolom, mert szívesen tolta magát előtérbe, de a holokauszttal kapcsolatban látványosan távol maradt, persze tévedhetek."
Hitler egyik kedvenc témája volt a zsidókérdés, nyilvános beszédeiben és írásaiban is kiemelten foglalkozott vele, már hatalomra kerülése előtt.
Nyilvánosan is kijelentette már az 1930-as években, hogy meg fogja semmisíteni a zsidóságot, más kérdés, hogy ezt akkor mindenki csak retorikai túlzásnak vélte.
Ezt is írtad: "A szervezett népirtás 1942 től kezdődik a németeknél, addig nem sok a különbség a brit, francia, amerikai lágerektől, büntetőtáboroktól, talán csak annyi, hogy azokban nem kifejezetten zsidókat tartottak. Az ilyen jellegű intézményekben mindig szigorú volt a bánásmód, elég ha csak Rejtő könyveire gondolunk, amely ugyan nem dokumentum jellegű, de szépen lefesti mondjuk Igorit, a francia büntetőtelepet és az a két világháború között volt."
A britek és a franciák nem tartottak fenn jelentős büntetőtáborokat a II. világháború előtt, ami volt, az nehézsúlyú köztörvényes bűnözők és katonaszökevények számára készült. Hitler ellenben a vélt, vagy valós politikai ellenfeleinek hozott létre koncentrációs táborokat a hatalomra kerülése után, tömegméretekben. A brit és francia táborok szanatóriumok voltak a németekéi mellett.
A "náci" a "national" szóból származik, a "szocializmus" nyomokban nem fedezhető fel benne.
A "national" nem idegen a németben (lásd National Bank).
És ez csak a szemantikai része, tartalmilag a nácizmusnak semmi köze a szocializmushoz, így a "náci" kifejezés használandó (ahogy Észak-Koreát sem nevezzük demokráciának, csak mert a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság nevében szó szerint benne van a "demokratikus" szó).
# 17
De, a National, National idegen szó, mert a latinból vették át a németek 1400 táján.
# 17
A történelemtudomány hivatalosan nemzetiszocializmusnak nevezi a náci mozgalmat és ideológiát. Méghozzá azért, mert maga Hitler nevezte el Nemzetiszocialista Német Munkáspártnak (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) a mozgalmát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!