Létezik olyan ország, mely minden eddigi háborúját megnyerte?
# 20
Tévedsz. Az USA sosem támogatta a tálibokat. Az afganisztáni szovjet megszállás alatt sem, mert az 1989-ig tartott, akkor tálibok még nem léteztek, a tálib mozgalom ugyanis csak 1994-ben alakult.
Az USA 1979 és 1989 között valóban támogatta a szovjet megszállók és az afgán kommunista kormány ellen küzdő mudzsahedineket.
A szovjetek 1989-ben kivonuktak Afganisztánból, így az USA beszüntette a mudzsahedinek támogatását.
A mudzsahedinek végül 1992-ben döntötték meg Nadzsibullah kommunista kormányát.
1992 és 1996 között a különféle mudzsahedin frakciók és hadurak között polgárháború zajlott.
A tálib mozgalom csak 1994-ben alakult meg Omár molla vezetésével, a polgárháborúzó mudzsahedinek ellen.
1996-ra a tálibok győztek, a mudzsahedin frakciók és hadurak Észak-Afganisztánba szorultak vissza, ahol megalakították a tálib-ellenes Északi Szövetséget.
Az USA 2001-ben, a terrortámadások után az Északi Szövetséggel koalícióban döntötte meg a tálibokat.
2001 és 2021 között, az amerikai megszállás alatt a talib-ellenes Északi Szövetség tagjaiból állt az afgán kormány. Ezt döntötték meg 2021 nyarán a tálibok.
"Tévedsz. Az USA sosem támogatta a tálibokat. Az afganisztáni szovjet megszállás alatt sem, mert az 1989-ig tartott, akkor tálibok még nem léteztek, a tálib mozgalom ugyanis csak 1994-ben alakult."
Abban igazad van, hogy 1994 ben alakultak meg, csakhogy "A tálib katonai és politikai mozgalom kialakulása 1994-re datálható, amikor a korábban az Afganisztánt megszálló szovjetek ellen harcoló, majd azok kivonulása után egymás ellen forduló mudzsahedin csoportok egy része kiegyezett egymással. A csoportok kiegyezését fegyverrel és pénzzel támogatta a szomszédos Pakisztán is, amely érdekelt volt az ország stabilizálásában.[6] A tálibok megerősödésében kezdetben érdekelt volt az Amerikai Egyesült Államok is, amelynek cégei gázvezetéket szerettek volna létesíteni Türkmenisztán és Pakisztán között, ennek jegyében tálib tisztségviselők 1997-ben tárgyalásokat folytattak Texasban az UNOCAL nevű olajipari vállalattal." (WIKI)
Az USA korábban jelentősen támogatta fegyverekkel is Abdul Ghani Baradar; Hibatulla Ahundzáda; Akhtar Mohamed Mansur gerillaszervezeteit a szovjetek ellen és ők lettek a Talibán első vezetői, így más néven ugyan, de jelentősen hozzájárultak a tálibok hatalmának létrejöttéhez és megerősödéséhez.
Innen származott a tálibok barátsága az al Kaidával is és Oszama bin Ladennel, akit korábban az amerikaiak szintén mindenben támogattak.
# 23
Az UNOCAL egy amerikai magán olajcég, az, hogy a tálibok tárgyaltak vele, mielőtt még 2001-ben konfliktusba kerültek volna az USA kormányával, szerintem csak azt bizonyítja, hogy a tálibok magánbefektetőket kerestek az Egyesült Államokban.
# 23
Ezt írtad: "Az USA korábban jelentősen támogatta fegyverekkel is Abdul Ghani Baradar; Hibatulla Ahundzáda; Akhtar Mohamed Mansur gerillaszervezeteit a szovjetek ellen és ők lettek a Talibán első vezetői, így más néven ugyan, de jelentősen hozzájárultak a tálibok hatalmának létrejöttéhez és megerősödéséhez."
A szovjet kivonulás Afganisztánból még 1986-ban kezdődött és 1989-ben fejeződött be.
Az USA 1979 és 1989 között támogatta a mudzsahedineket.
Abdul Ghani Baradar 1968-ban született, a szovjet kivonulás kezdetekor, 1986-ban csak 18 éves, annak befejeztekor, 1989-ben pedig 21 éves volt.
Akhtar Mohamed Mansur szintén 1968-as születésű, az 1980-as években kisebb jelentőségű mudzsahedin harcos volt, nem pedig vezető, nem is lehetett volna, hiszen 1989-ben is csak 21 éves volt.
Hibatullah Akhundzada 1961-ben született, az 1980-as években alacsony rangú vallási vezető és közönséges mudzsahedin harcos volt, egy a sok ezer közül.
Az afgán egy tradicionális iszlám társadalom, vezető csak érettebb férfi lehet, ez vonatkozik a tálibokra is.
Ezek az emberek életkorukból adódóan a mudzsahedinek amerikai támogatása idején, 1979 és 1989 között még nem voltak gerillaszervezetek vezetői, nem voltak fontos szereplők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!