Ha a Franciák csináltak volna Párizsból egy Sztálingrádot, legyőzhették volna a németeket?
# 21
Onnan, hogy az olaszok 1940. június 10. és június 25. között zajló franciaországi offenzívája képtelen volt áttörni a francia határvédő erődrendszeren.
Az olaszok az 1. hadsereg és a 4. hadsereg állományában 300 000 fővel támadtak, a franciáknak összesen 85 000 katonája vett részt a hadműveletekben.
Az olaszok hozták a szokásos katasztrofális katonai teljesítményüket.
Hasonlóan Afrikához, ahol 1940-ben összesen 450 000 olasz katona állomásozott az olasz gyarmatokon, Líbiában, Etiópiában és Szomáliában, mégis vereséget szenvedtek alig negyedannyi brittől.
Vagy a görögországi fiaskóhoz, ahol a görögök alázták porig az olasz hadsereget.
Ebben a cikkben nem sok minden van, ennyi adatot találtam:
Olasz részről
"A déli 1. hadsereg a meleg, festői mediterrán part mentén haladt Nizza és Marseille felé, míg északon a 4. hadseregnek sokkal nehezebb volt a kis Szent Bernát és más alpesi hágók megmászása."
(The 1st Army in the south moved along the warm, scenic Mediterranean coast aiming for Nice and Marseilles, while in the north the 4th Army had the much harder time sloughing down the Little St. Bernard and other Alpine passes.)
Francia részről
"Az olaszokkal szemben az Alpok francia hadserege állt, 185 ezer fővel"
(Facing the Italians was the French Army of the Alps, 185,000 in number)
Ezek nem hiteles adatok, ez egy újságcikk, az egész Mussolini vágyairól szól, aki arra hajtott,hogy ő is tegyen valamit, hogy leülhessen a tárgyalóasztalhoz, mint aki részt vett Franciaország térdre kényszerítésében.
Ez semmi.
# 25
Ezt írtad: "Ezek nem hiteles adatok, ez egy újságcikk, az egész Mussolini vágyairól szól, aki arra hajtott,hogy ő is tegyen valamit, hogy leülhessen a tárgyalóasztalhoz, mint aki részt vett Franciaország térdre kényszerítésében."
A linkelt cikk azért hiteles, mert egy neves történész, John W. Osborne (1927 – 2019), a Rutgers Egyetem professzora írta.
Továbbá ez áll a cikkben: "Facing the Italians was the French Army of the Alps, 185,000 in number but not in strength—most of the men were rated “B” class.”
Ugyanis a 185 000 francia katona nagy részét már átvezényelték az olasz támadás megindulásakor a német frontra, így ténylegesen már csak 85 000 francia katona vett részt az olaszok elleni hadműveletekben.
# 25
Egy történelmi tárgyú cikket akkor tekintenek tudományos írásnak, azaz hitelesnek, ha tudományos szakember, azaz történész írta.
Jelen cikk esetében ez megáll, tekintve hogy John W. Osborne (1927 – 2019) nemcsak sima történész, de ráadásul professzor is volt.
Nem írnak ott semmi ilyesmit, hogy átvezényelték volna, hanem azt írják, hogy "B" osztályú katonák voltak, nem túl erősek.
Hablatyolsz!
Osborne pedig a Military Heritage Magazine újságírója, a cikk is teljesen amatőr.
John W. Osborne a Rutgers Egyetem történész professzora volt, tehát a cikk nem amatőr.
De, írják, hogy nem 185 000 fő volt a francia létszám: "185,000 in number but not in strenght" - azaz névleg, papíron, számban (in number), de nem erőben (but not in streght), mert ténylegesen 85 000 francia harcolt csak az olaszok ellen.
# 28
Egyáltalán honnan veszed, hogy az olaszok áttörték 1940-ben a francia határvédelmet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!