Tukán vagy Hurkun-C?
LGT-s könnyű kiképző és csatagépek. Te melyiket vennéd meg a Honvédségnek?
Mindkettő kiforrott nyugati hajtóművel repül. Az előbbi gép brazil, az utóbbi török gyártású.
Az előbbi nagypontosságú fegyverzete am-i, az utóbbié török fejlesztés. A török gép lényegesen olcsóbb.
1. A gép elviszi a 12,7-es vagy 20 mm-es gépágyúkonténert is. Kisebb, olcsóbb drón ellen az is jó. De a drágább típusok közt akad pár, amelyet csak messziről, AIM-9-cel piszkálnék meg.
2, Ez megállapodás kérdése. 20 gép egy magyar kontingens mellé fölösleges, de mondjuk 4 már elég. Nem szolgái hozzáállással nyilván el lehet fogadtatni a demokratikus nemzeteket képviselő parancsnoksággal, hogy ez a pár gép ELSŐSORBAN a magyar csapatokat védi, és csak a magyar kontingens parancsnokának hozzájárulásával küldhetőek más célra. A gépeket a lehető legközelebb telepíteném a magyar egységekhez.
Ezt segíti a könnyű üzemeltethetőségüket.
3. A hazai alkalmazást azért fontosabbnak érzem, mint az USA unga-bungai helyi háborúinak folytatását.
4. A Gripentől eltérően ezekkel a gépekkel a harci helikopterek mintájára lehet nagyon alacsonyan, néhány méteren repülni és vihetnek zavarókonténert, infracsapdát. Ha gyakorlott személyzettel repülnek, akkor nem olyan egyszerű ügy az észlelésük, lelövésük. Ezek már nem csak a puskás parasztok ellen felelnek meg.
Ha a drónok feleslegessé tennék őket, akkor a jenkik se használnának ilyen képességű csatagépeket. (A másik dolog az olcsó alap és fegyverhasználati kiképzés.)
https://www.youtube.com/watch?v=7VXZAHdSNuI
#11-12: misszióban közös parancsnokság van, az USAF sem mondja hogy csak ennek vagy annak a nemzet csapatainak biztosít légifedezetet, végez felderítést, szállítást stb. Ami misszióba kimegy az betagozódik egy egységes irányításba legyen az szállítóeszköz, vagy légierő. Ha kiküldünk 10 gépet akkor az megy a már kint lévő másik nemzet 50-60-100-x gépe mellé az adott reptérre és nem nézik a bevetés tervezésénél hogy melyik ország gépe csak azt hogy hol van rá szükség. 4 gépet egyébként meg nem éri meg kitelepíteni, mert ugyanúgy küldeni kell hozzá a komplett földi kiszolgálószemélyzetet, karbantartóstul, pótalkatrészestől, kezdve mindent.
Igen repülhet alacsonyan, meg vihet zavarókonténert (de minek), s van rajta infracsapda szóró is. Ezzel együtt egy lassú, nem páncélzott légcsavaros gép egy sima légvédelmi "kézi" irányítású gépágyúnak is könnyű célpont, egy vadászgépnek meg ujjgyakorlat.
Igen, az USAF is vásárol, de tudod miért? Mert ahol már kivívták a légifölényt, leküzdötték a légvédelmet ott sokkal olcsóbb egy célpontra ráemelni mint a méregdrága V. generációs gépeket. Sőt olcsóbb az üzemben tartása mint egy helikopternek (és gyorsabban a célpont felé is ér).
"4 gépet egyébként meg nem éri meg kitelepíteni, mert ugyanúgy küldeni kell hozzá a komplett földi kiszolgálószemélyzetet, karbantartóstul, pótalkatrészestől, kezdve mindent."
Szólj Szijjártónak, hogy nem éri meg.
"egy sima légvédelm "kézi" irányítású gépágyúnak is könnyű célpont"
Ha a gép a földhöz simulva közeledik, és a domborzat is segít, akkor az ágyúnak nincs rálátása. Ha pedig váratlan irányból jön, vagy több irányból támadnak a gépek, az külön előny.
Mellesleg a lé. gépágyús jármű lesz az első, amelyet lézerirányítású rakétával kinyírnak. Mint az A-10-nél.
#15 való igaz, ha alacsony magasságban, nagy sebességgel repül akkor megnő a túlélési esély - az más kérdés, hogy úgy támadni sem tud. Csapattámogatási feladatot nem lehet így ellátni, mert a célpontot be kell azonosítani, elkülöníteni a barát/ellenséges csapatoktól és utána támadni. Ez meg nem megy kis magasságú, nagy sebességű repüléssel.
Izé... lézerirányítású rakéta... feltételezem bombára gondoltál, ahol a célpontot földről, vagy a gép célmegjelölő konténere bevilágítja. S inkább önvezető rakétára gondoltál.
Ezzel együtt abban igazad van, hogy egy Hilux-ra applikált légvédelmi gépágyúval szemben jó esélyei vannak egy légcsavaros csapattámogató gépnek/helikopternek. Egy modern, csöves légvédelmi eszközzel szemben is mondjuk olyan 1:5 arányú lenne a veszteség. Csak éppen egy integrált légvédelemmel rendelkező hadseregben nem 5 db-t tartanak rendszerben hanem sokkal többet.
Támadás előtt a gép természetesen felhúz. A Hellfire alapváltozatára emlékeztető félaktív lézerirányítású rakétákat vihet a légvédelem és a páncélosok ellen, de szerepel a fegyverzetben a hasonló megoldást alkalmazó precíziós bomba, meg az infravörös önirányítású FÖLDI CÉLOK ELLENI rakéta is.
https://www.youtube.com/watch?v=cy07g0DcmjU
Meg egy sor egyszerűbb cucc.
Egy integrált lé. rendszerrel rendelkező hadsereg elleni csapásra természetesen vegyes kötelék a megfelelő válasz.
-Gripenek főleg AGM-65 rakétákkal
-és amikor már meggyengült a légvédelem, akkor jönnének a helikopterek meg az ilyen kiképző és könnyű csatagépek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!