Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Tukán vagy Hurkun-C?

Tukán vagy Hurkun-C?

Figyelt kérdés

LGT-s könnyű kiképző és csatagépek. Te melyiket vennéd meg a Honvédségnek?

Mindkettő kiforrott nyugati hajtóművel repül. Az előbbi gép brazil, az utóbbi török gyártású.

Az előbbi nagypontosságú fegyverzete am-i, az utóbbié török fejlesztés. A török gép lényegesen olcsóbb.



2021. máj. 6. 09:31
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyiket sem. A brazilok a kiképzés mellett elsősorban a "gerilla" célpontok ellen tervezték ezeket. A török gépek is kb erre jók. Inkább megfelelő páncélvadász helikopterekre lenne szükség.
2021. máj. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Abban egyetértek az #1-essel hogy ezek közül egyiket sem célszerű beszerezni a MH-nek. Ezek a gépek az un. népfelkelés elleni, gerillavadász repülőgépek. Olcsón beszerezhető, üzemben tartható gyengén védett, kis teherbírású, kis sebességű repülőgépek. Arra lettek kifejlesztve, hogy AK-val, RPG-vel, esetleg itt-ott pár 40 éves Szterállával "felszerelt" Hiluxokon furikázó gerillaegységeket támadjanak ahol nincs csapat légvédelem, légierő meg pláne. A MH harcértéket nem növelné a térségben semmivel sem, misszióba meg felesleges beküldeni mert drága a kitelepítésük és egyébként sem mi adjuk ott a légitámogatást.

A harcértéket sokkal jobban növelné ha helyettük valódi felderítő, célfelderítő és/vagy támadó drónokat vennénk.

2021. máj. 7. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
A Magyar Légierő növekvő létszámigényei miatt szükséges a légcsavaros kiképzőgép-kapacitás növelése. Látni kell, hogy a kanadai képzés extra drága, az itthon rendelkezésre álló négy Zlin viszont a jövőbeli igényekhez képest túl kevés.
2021. máj. 7. 07:14
 4/18 A kérdező kommentje:

Ami a harci helikopterek kiegészítését, pótlását illeti, a Hurkus-C hét ponton képes 1500 kilogrammnyi fegyverzetet hordozhat. Lényegesen kedvezőbb hatósugár és lényegesen kedvezőbb üzemeltetési költség mellett, mint a harci helikopterek, vagy a Gripenek. A helikopterekhez képest másfélszer gyorsabban.

Szerintem ez a másfél tonna nem olyan kevés. A "csak gerillák ellen alkalmas" észrevételre vonatkozik, hogy a gép bevetheti - -a félaktív léz. önirányítású L-UMTAS rakétát (8000 m hatótávolság)

-a Roketsan UMTAS infravörös irányítású páncéltörő rakétát

-a Cirit félaktív lézeres önirányítású rakétát

-többféle önirányítású bombát

A Tucano hasonló képességekkel bír, csak ott a fegyverzet nem török, hanem amerikai függést jelent.

2021. máj. 7. 07:29
 5/18 anonim ***** válasza:
70%

Ha drága a kiképzés ha nem, a kanadaitól nem tudunk elszakadni. Azt látni kell, hogy egy sugárhajtású gép más követelményeket támaszt a pilótával szemben, mint egy alacsony sebességű légcsvaros gép.

Egy légcsvarosn megtanulhatja az alap repülési ismereteket és mást sem. Ehhez viszont nem szükséges felfegyverzett eszközt bezserezni.

2021. máj. 7. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Az új harci helikopterek beszerzése egyelőre nem olyan égető, mert a Mi-24-ek mág egy évtizedig elrepülgetnek.

A többfeladatú kiképző-felderítő-csatarepülő LGT-s gépek sürgősebbek és olcsóbbak is.

Tehát török vagy brazil-amerikai gép/függés.

Bár a török gép is ugyanazt a bevált kanadai-amerikai hajtóművez használja, mint a versenytársa.

2021. máj. 7. 07:36
 7/18 A kérdező kommentje:
Valamint ezekről az LGT-s típusokról helikopterek, drónok, vagy bármely egyéb légicélok ellen az AIM-9 család alkalmazása is megoldható...
2021. máj. 7. 07:39
 8/18 A kérdező kommentje:

Már az is megtakarítás, ha Kanadában csak Hawk típuson repülnek.

De Európában több helyen terveznek hasonló NATO-képzést (kedvezőbb áron). Ott repülhetnének a magyarok mondjuk M-346-tal.

De ha a légcsavaros erő (miért ne használnánk ki kettős-hármas feladatra?) mellé vásárolunk 7-8 példányt a megújított L-39-esből, akkor ezt is megoldottuk.

2021. máj. 7. 07:48
 9/18 A kérdező kommentje:

"misszióba meg felesleges beküldeni mert drága a kitelepítésük és egyébként sem mi adjuk ott a légitámogatást."


Ha megvan a két KC-390, utána már nem olyan nagy gond a kiszállítás. Amúgy kérdezd meg a magyar katonákat, mi a szerencsésebb: ha a légi támogatásuk magyar, vagy amerikai

kézben van?

2021. máj. 7. 08:02
 10/18 anonim ***** válasza:

#7 igen, leküzdhető AIM-9-cel a drónok. Az más kérdés hogy megéri-e a méregdrága légiharc rakétát indítani egy olcsó felderítő drónra, vagy egy a sidewindernél és a gép "ráemelési" költségénél lényegesen olcsóbb drónra, illetve hány gépet kellene folyamatosan a légtér felett tartani hogy folyamatos légifedezetet biztosítson.


#9 ki lehet telepíteni, de ugyanaz a problémakör (a költségek). A kisebb kontingensek mellé totálisan felesleges kitelepíteni önálló légierőt, mert többe kerül a leves mint a hús. Ahhoz hogy effektív (folyamatos), készenléti légifedezetet tudjanak biztosítani nem elég 2-3 gép kitelepítése. Arról nem is beszélve, hogy együttműködésben valósulnak meg a kinti akciók. Kivihetünk 20 gépet, de ez nem azt jelenti hogy kizárólag a magyar csapatokat oltalmazhatják, hanem a teljes területen bevetve oda emelnék őket ahol szükség van rá. Azaz betagozódnának a többi ország által kiküldött gép közé.

2021. máj. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!