Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Magyarország miért nem tudott...

Magyarország miért nem tudott "felépülni" a mohácsi vereségből?

Figyelt kérdés
Úgy értem akkor elvesztette a függetlenségét és egészen 1918/1920-ig nem nyerte vissza, és végül csak a mohácsi csata előtti területének kb. harmadát tudta megtartani (ugyan az osztrák-magyar monarchián belül létezett egy magyar autonóm tartomány, de az nem volt független állam).
2020. aug. 1. 18:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%
Nem tudom, hogy a kérdező csak ilyen tájékozatlan vagy politikailag és történelmileg, vagy csak szándékosan játszod a hülyét, na melyik?
2020. aug. 1. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

Arra vagy kíváncsi hogy lehet az hogy a Magyar Királyság Mohács előtt nagyhatalom volt utána a 18-19. században már nem?

A török előtt a Magyar Királyság területe megegyezett Franciaországéval (a köztudatba bevonult Nagy Magyarországnál sokkal nagyobb volt) népességileg meg kb Angliával. Török háborúk okozta pusztítás miatt a népesség növekedés itt stagnált, még nyugaton meg sokszorozódott, a magyar népesség a korábbi 80%-ról leesett 40%-ra, ennek következtében Magyarország nem tudott annyi katonát kiállítani mint a nyugati országok.

A másik ok hogy Amerika felfedezésével az európai kereskedelem hatalmas mértékben tolódott át az atlanti térségbe amitől Magyarország távol volt, ennek következménye volt egy gazdasági visszaesés is.

A harmadik ok az Oszmán Birodalom közelsége. Angliának, Franciaországnak stb nem kellett tartania egy ilyen erős országtól a szomszédjában viszonylag elszigetelten békésen fejlődhettek, ezzel szemben Magyarország folyamatosan élet halál harcot vívott a törökkel (akik a kor szuperhatalma voltak, három kontinensre kiterjedő hatalmas birodalom) ami sok emberi és gazdasági erőforrást felemésztett.

A negyedik ok az hogy a magyar trónon az Árpád Ház kihalását követően javarészt külföldiek ültek akik nem igazán a magyar érdekeket nézték (a magyar nemesség se), jó példa erre a Habsburgok, az országot inkább gyarmatként kezelték és kifosztották.

Ezeknek az oka hogy Magyarország nagyhatalmi státuszból középhatalommá, Trianon után meg jelentéktelen országgá zsugorodott.

2020. aug. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
82%
Mivel utána gyakorlatilag felváltva igáztak le bennünket a környező népek.
2020. aug. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
41%
Leirom hogy a kettőnek nincs köze egymàsnak. Magyar kiràlysàg voltunk. Volt csomó nèp körülöttünk. A mohàcsi veresèg azèrt volt veresèg mert 15000 magyar zsoldos ès 28000 fő volt egyèb sereg mint europai csapatok. A muszlim török 100000 fōs seregek ellen gyakorlatilag esèlyünk nem volt. 10000 lovassàgunkat 100 nagy àgyúval szètlőttèk plusz a szpàhi lovas csapatok is jöttek plusz a janicsàrokbol is több 1000 puskàval lőttek. Sok török halt meg de a magyarok vesztettek. Kèsőbb pedig ostromokkal vertük vissza a törököket ami területileg is jelentős de viszont nem a mi hibànk volt hogy pont most 100 ève 20 ik szàzad vègere elvesztettük területeink nagyrészet . Elvettèk nem elvesztettük de most is èlnek most magyarok. Bizonyàra hallottàl a Trianon bèke diktàtumrôl ami Erdèly megvonàsàrol szól. Ez az oka. Ès mert balfèk helyzet volt. Most senki se szerzi vissza mert nem akarja dr orsós vagy bàrki.
2020. aug. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
0%

"A mohàcsi veresèg azèrt volt veresèg mert 15000 magyar zsoldos ès 28000 fő volt egyèb sereg mint europai csapatok. A muszlim török 100000 fōs seregek ellen gyakorlatilag esèlyünk nem volt. "


Ez így nem teljesen igaz hogy esélyünk se volt. A török hadsereg magját otthonról elhurcolt besorozott balkáni és közel keleti népek adták akik sok esetben az első rossz jelnél a csatában inkább futottak és nem harcoltak, ezzel szemben a magyarok az otthonukat védték. Az akkori európai haditechnika meg modernebbnek számított mint az oszmán, a törökök mindenhol a túlerőre apelláltak. Vagy vegyünk a magyar nehéz páncélos lovasokat akiknek a harcértéke sokkal jobb volt mint a szpáhiké akik könnyű lovasok voltak. Ez ugyan olyan mint a keresztes hadjáratoknál amikor a Közel Keletet néhány ezer lovag sikerrel tartotta meg a 10-szeres túlerőben lévő muszlimokkal szemben köszönhetően a haditechnikának és a fejlett váraknak. Ott van még az időjárás, a török katonák nem igazán bírták a magyar teleket, a hadsereg nem is telet itt csak a kisebb helyőrségek. Egy hadjárat úgy zajlott hogy idejöttek tavasszal és hazamentek ősszel, az elhúzódó harcokban ez is a magyaroknak kedvezett volna.

Persze alapvetően az oszmánok erősebbek voltak, de egyáltalán nem volt lehetetlen egy esetleges magyar siker.

2020. aug. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Szerintem meg túl sok esélye nem volt a magyar seregnek, pl. nem sokkal később 1542-ben Habsburg Ferdinánd sokkal nagyobb (kb. 50-55 ezer fős) és sokkal jobban felszerelt seregét is simán szétverték Szulejmán janicsárjai Pest közelében
2020. aug. 1. 19:30
 7/13 anonim ***** válasza:
70%

Nem mindenben értek egyet az egyessel.


Először is az Árpád ház kihalásáról. Gyakorlatilag anyai ágon Árpádházi volt a következő dinasztia is, másrészt meg a királyság az egyik fénykorát éppen, hogy az Anjouk alatt élte. Attól, hogy nem színmagyar egy uralkodó, még nem lesz rosz. Mátyás sem volt színmagyar.

Ugyanakkor az ország érdekeit néznte kifejezés nem nagyon igaz egyik királyra sem. A saját érdekeiket nézték, a saját dinasztiájukat támogatták, nekik ők voltak az ország. A valódi nép nem volt a középpontban az Árpádházi királyok alatt sem.


A törökök pedig a 16. században jóval modernebbek voltak, mint az európai seregek nagy része. Ők már erősen a puskaporra támaszkodtak, amíg nálunk még mindig a nehézlovasság volt anközéppontban.


Amúgy igaz, hogy az ország Mohácsnál kezdte a lemaradását. Van egy mondás: Ha valami rossz történik veled, gondolj arra, hogy több is veszett Mohácsnál.

2020. aug. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
22%

A #2-es nagyon jól leírta miért nem. Amíg mi a "nyugat" hátsóját védtük a törököktől és áldoztunk rá erőforrásokat (élőerőt, utánpótlást, mindent) addig ők szépen fejlődgettek és elhúztak mellettünk. Imádságot küldtek, erősítést, csapatokat nem.

A mohácsi vereség okait sokan taglalták már. A lényeg, hogy már akkor eldőlt a csata ahogy elkezdődött. Többszörös túlerő, s igen tényleg jobb volt a török haditechnika (volt a szultánnak rá bőven pénze megfizetni a legmodernebb fegyvereket, fegyvermestereket, kovácsokat), rosszul megválasztott helyszín és időpont, rosszul vezetett magyar erők stb.

2020. aug. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
Bár nem akarom lebecsülni a katonai akciók jelentőségét, Magyarország így is, úgy is gazdasági félperiférián van/volt, és az elitnek ez megfelelt a reformkorig függetlenül attól, hogy éppen ki uralkodott az ország felett.
2020. aug. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
8. A saját hátsónkat védtük.
2020. aug. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!