Magyarország miért nem tudott megnyerni egyetlen háborút sem a fennállása során?
Hogy csak a legfontosabbakat említsük:
második világháború, első világháború, román-magyar háború, 1848-49-es szabadságharc, Rákóczi szabadságharc, a török birodalom elleni háború (pl.: mohácsi csata).
Mert csak a neked tetsző adatokat mazsolázgattad ki a tények közül, majd ez alapján állítottál fel egy hamis konklúziót.
Hunyadiak például hányszor gyepálták el a törököket, hogy csak egy példát említsek?
Magyarország utoljára 1991-ben nyert háborút.
Igaz, hogy az 1. Öbölháborúban csak maroknyi magyar orvos vett részt, de a szövetségesek győzelmét nem lehet elvitatni.
Az a baj hogy a mai oktatás szinvonalátol mást el se várj
én a Magyar Szent Korona híve vagyok és leszek is
Hogy miért nem nyertünk háborút? Mert a vesztes oldalon voltunk és mert felettünk sakkozták le a dolgokat a "nagyok".
I.Vh, II.Vh - vesztes oldalon voltunk, igaz túl sok választásunk nem nagyon volt. Az I.Vh-ba az Osztrák-Német szövetség ugrott bele, belehúztak minket. A II. Vh-ban ha nem állunk a német oldalra, akkor hamarabb megszállnak minket és ugyanott kötünk ki.
A 1848-49-es szabadságharc azért bukott el, mert a Hasburgok mellé álltak az oroszok. Ha Bem erői nem lettek volna lekötve Erdélyben hogy a többszörös túlerőben lévő oroszokat feltartóztassák akkor túlerőbe kerülünk és szétverték volna Windisch‑Grätz csapatait.
A Rákóczi szabadságharc azért bukott el mert a franciák kifaroltak mögülünk, nekünk nem volt támogatónk a Habsburgoknak meg igen.
A törökök azért nyertek mert többszörös túlerővel jöttek és apránként felmorozsoltak minket, a "nyugat" meg max. imádságot küldött de fegyvert, csapatokat nem. Az hogy megvédtük a hátsójukat meg úgy köszönték meg, hogy utána a Habsburgok behajtottak minket az igájuk alá. Soroljam még?
Én nem most mazsolázgatok csak éppen teljesen jelentéktelen hogy mondjuk 1470ben Mátyás vagy valaki megnyert egy csatát egy portyázó török sereg ellen. a lényeg az hogy a háborút elvesztettük ezért volt 150 évig török zászló a budai vár tornyán...és az a 150 év rohadt sok idő gondolj bele hogy a kommunista keleti blokk "csak" kb. 40 évig létezett vagy hogy az OMM is mindössze 50 évig állt fenn.
és ha ennyire ragaszkodtok a "dicsőséges" középkori történelemhez hát akkor onnan is lehet sorolni a vereségeket: 1330 posadai csatában a havasalföldi románok tönkreverik Károly Róbert seregét ő maga is csak nagy nehezen menekül meg vagy meg lehet említeni Mátyás sikertelen moldvai hadjáratát (1467) amikor a teljes magyar sereget megfutamították a románok, vagy éppen II. András keresztes hadjáratát (1218) ami szintén teljes kudarc volt. az az igazság hogy ha a pápa nem áll mindig Magyar Királyság mellett (aminek lényegében ő volt a hűbérura) akkor sokkal hamarabb összeomlott volna az egész kártyavár (nem kellett volna 1526-ig várni)
Természetesen lehet említeni a Mohácsi vész elott is vesztes háborúkat, de mégis addig Magyarország a háborúinak, különösen a jelentõsebbeknek túlnymó többségét a tatárjárás kivételével megnyerte:
III. Henrik német-római császár 1051-ben és 1052-beli támadásának kudarca, Könyves Kálmán elzavarta a kereszteseket, nameg Nagy Lajosról se feledkezzünk meg, akinek idejében Magyarország partjait három tenger mosta.
De még késõbb is, Báthory István, Bethelen Gábor sem mondható kifejezetten kudarcosnak.
Viszont a vereségek, illetve sikertelenségek magyarázatára két példa:
Várna: Hunyadi már majdnem megnyerte, amikor a (hülye) udvari urak felhergelték a királyt, hogy mégsem járja, hogy Hunyadié legyen minden diadal, így a király neiiindult, azonban olyan hevesen, hogy környezete nem tudta (talán nem is akarta) követni, így ott találta magát egyedül a njanicsárok gyûrûjében.
Bethlen: minden csatáját, háborúját megnyerte, de nyugati szövetségesei kikaptak, ezért kénytelen volt békét kötni, anélkül, hogy valódi célját elérhette volna.
" a törökökrõl pedig a törtéeszek véleménye: azt a török birodalmat egész Európa sem tudta volna megállítani."
Erre gyakorlati cáfolat, hogy 1532-ben Nagy Szulejmán török főserege megfutott V. Károly német-római császár és spanyol király hadai elől, sőt a török 20 000 fős, Kászim pasa vezette utóvédjét a császáriak elvágták, és a véres leobersdorfi csatában teljesen megsemmisítették. Azaz csak a német-spanyol egyesített seregek nagyobb valós katonai erőt képviseltek, mint a török.
A történészeknek nincs ilyen véleménye, ugyanis a keresztény Európa népessége többszöröse a 16. században a Török Birodaloménak, valamint gazdaságilag és technológiailag is sokkal fejlettebb volt.
Csak Európa legnépesebb országa, a Francia Királyság népessége 14 millió fő, nagyjából ugyanannyi, mint a három kontinensre kiterjedő, óriási területű, de sokkal ritkábban lakott Török Birodalomé.
#26
Balgaság az a kijelentés, hogy Nagy Lajos uralma idején három tenger mosta a hazánkat. Perszonálunióban álltunk Lengyelországgal, közös királlyal, de nem egy államként, Havasalföld meg vazallus állam volt, nem egy része az akkori Magyar Királyságnak. Sőt ez az Adriai-tengeres történet se full magyar... Ott mindig is a horvátok éltek többen, és ők is általában autonóm területként működtek, igaz a Magyar Királyság területén.
Kérdező! Nyertünk háborúkat, nyertünk csatákat, a mohácsi vész az 1520-26-os magyar-török háború záró akkordja volt, előtte Mátyás megnyerte 1474-80-as magyar-török háborút, ami békére késztette az oszmánokat. 1526-ig stabil pont voltunk, de onnantól kezdve már csak bábuk vagyunk a nagyhatalmak sakktábláján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!