Volt 1956-ban géppuska a Mig-15-ös vadászrepülőkön?
Ez a Wikipédia lap azt írja, hogy egy Mig 15-ös gép egyszerre lőtt gépágyújával és géppuskájával a tömegbe.
Hidegháború alatt miért raktak kis és nagykaliberű fegyvereket a gépekre? Azt hittem géppuskát utoljára a második világháborúban használtak, majd utána felváltották őket a nagykaliberű gépágyúk.
Itt lehet elolvasni:
A MiG-15 fegyverzete 3 db gépágyú. Ebből 2 db 23 mm-es és van egy nagyobb, 37 mm-es. Tudtommal az említett, tiszakécskei esetnél a 37 mm-es "csütörtököt mondott" (elromlott). Ha azzal is végigsorozzák a tömeget, akkor a jelenlegi adathoz képest vélhetően többször annyi áldozatot számoltak volna össze.
A második vh. után is épültek vadászgépek csak géppuskákból álló fegyverzettel. Pl. az F6F-et leköröző, háború végi, új, kiválóan manőverező japán vadászok ellen az USA Flottájának válasza az F8F "BEARCAT" lett volna. Csak picivel lekéste a háborút. A sokkal ismertebb, 6 db 12,7mm-es nehézgéppuskát hordozó Hellcat-hez képest ez a gép 20% -kal könnyebb volt, 30% -kal kedvezőbb emelkedőképességgel és 80 km /h sebességfölénnyel. Mindezt úgy érték el, hogy megegyező motorteljesítmény mellett az új típus kevesebb üzemanyagot, és 2-vel kevesebb nehézgéppuskát hordozott, tehát könnyebb volt. Más kérdés, hogy később gépágyúkkal fölfegyverzett alváltozata is megjelent. (4x20 mm-es gá.)
A már sugárhajtású kategórián belül a P-80-asok, F-84-esek meg a korai(!) F-86-osok fegyverzete szintén 12,7-es géppuskákból állt (példányonként 6 gpu). Az amerikaiak nyilván igen elégedettek voltak a "félhüvelykesek" második világháború alatti szereplésével. A felsorolt típusokat külföldre is szállították, tehát más légierőkben is szerepeltek (pl a Beracat gépek francia részről Indokínában).
A többi ország vadászrepülőgép tervezői -tudtommal- tényleg csakis gépágyúkban gondolkodtak már 1945 után.
"Azt hittem géppuskát utoljára a második világháborúban használtak, majd utána felváltották őket a nagykaliberű gépágyúk."
Később, a hidegháború alatt, a különféle országokban még egy sor földi célok/gerillák megtámadására szánt könnyű csatarepülőgépet hoztak ki géppuskákból (is) álló fegyverzettel. Olyanokat, mint a BAC Strikemaster, az argentin IA-58 Pucará, az amerikai A-37 és OV-10 Bronco.
Plusz a helikopterek, pl. a Mi-24-nél is szerepelt nehézgéppuska az orrban.
Köszönöm a válaszokat!
#6 ezt kinek írod? Senki nem mondta, hogy nincs szerkezeti különbség a kettő fegyvertípus között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!