Miért csak kiskaliberű fegyvereket használtak a repülőgépek egészen a második világháború közepéig?
A háború elején csak 7,92 vagy 7,62 mm-es géppuskákat használtak mind a vadászok, mint a bombázók. Persze voltak kivételek, de azok nem voltak annyira jellemzők.
Miért csak a háború közepe táján jelentek meg a repülőkön a gépágyúk?
2. Vagyok
A Spitfire 1941-tol kapott 20 millimeteres gepagyukat, szerintem a kerdezo azt mar a haboru kozepenek szamolja, mert akkor szinte mar minden vadaszgep rendelkezett gepagyuval is, Bf109F, Yak1, Lagg3, I16 kesoi valtozatai stb. Az elejen tenyleg nem volt annyira elterjedt a szovetsegesek koreben, de a nemetek mar boven hasznaltak, Bf110,109, es ezek alap gepek voltak a Luftwaffenal, ahogy Japanban a Zero ugyhogy eleg elterjedt volt.
Konkrétan most a lengyelországi hadjárat és az 1941/42 közötti időszakra gondolok.
A Lanchester angol bombázó és a Spitfire vadász csak 7,7 mm-es géppuskákkal rendelkezett. Német oldalon a Stuka és a bf 109 es is csak ilyen fegyvereket kapott. A bf 110 es nehéz vadász szintén csak 1942 től kapott gépágyúkat.
Úgyhogy nem néztem be semmit.
A Bf110 mar a B valtozattol kezdve rendelkezett MG FF 20mm-es gepagyukkal, a lengyel hadjarat kezdeten egy lengyel pilota gepagyukkal felszerelt Do17es-kent azonositotta oket.
A Bf109E4 valtozata a szarnyaban 2 MG FF gepagyut hordott, agyunket 60db loszerrel, ez mar az Angliai csata es az megelozo nyugati hadjarat soran is igy volt.
A franciak vadaszgepei 1940ben szinten hasznaltak 20mm-es gepagyukat (Pl. MS406, MS410, D520).
A japanoknak ott volt a Zero amit mar emlitettem.
A kis orszagok is gepagyukkal felszerelt gepeket fejlesztettek, mas kerdes, hogy nem terjedtek el a nemet tamadasig. A lengyelek peldaul a PZL24 vadaszgepuket a geppuskak mellett 2*20mm gepagyuval szereltek fel, bar ezeket nem vetettek be a nemetek ellen, mert vartak az ujabb vadaszokra es gondoltak addig eleg lesz a PZL11, hat tevedtek. Viszont peldaul a gorogok hasznaltak.
Ott van meg a szerb Rogozarski IK3, bar ez csak 13 peldanyban keszult el a nemet tamadasig. Es meg lehetne folytatni a sort.
Egyaltalan nem volt tehat ritka a gepagyu, a nyugati szovetsegesek mondjuk ezen a teren nem fejlesztettek annyira, inkabb tobb nehezgeppuskat szereltek a gepeikbe a haboru vegeig, mint keves gepagyut, nehany kiveteltol eltekintve.
A háború elején még sok mindenben az I. Vh-s tapasztalatokra építettek, ld. tankok terén is, a németek kivételével szét voltak dobva az alegységek között, állóháborúra készülve. Az I. Vh-ban még könnyű szerkezetű, kis teherbírású vadászgépek készültek, nulla páncélzattal, ott elég volt a kis kaliberű géppuska is - főleg hogy könnyebb és nagyobb lőszer javadalmazással rendelkezett.
A gyakorlati alkalmazás (légiharcok) során jöttek rá hogy növeli kell a tűzerőt - s nem több kis kaliberű géppuska beszerelésével, hanem inkább egy nagyobb fegyver beépítésével. Különösen a bombázók, vagy már részleges páncélzás miatt, egy B-29-es ellen jobb egy 20 mm-es mint 10 db kis géppuska.
Izé...gond van a matekkal.
Példa:
9mm-es pisztolylőszer is van, meg 9mm-es puskalőszer, nagyvadra.
Mert eleinte semmilyen pancel nem volt a repullokon. Siman atment rajta a 7.62 is.
Ahogy kezdtek jobban vedeni a gepeket, ugy kellett nagyobb fegyver is leloni oket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!