Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az igaz hogy a szovjet hadsere...

Az igaz hogy a szovjet hadseregben a második világháborúban aki nem előre ment a biztos halálba hanem visszavonult azt lelőtték? Vagy ez csak kitalált dolog a filmek játékok miatt?

Figyelt kérdés
2019. szept. 26. 20:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Igaz, Sztálin 227.-os rendelete nyomán ha jól tudom.
2019. szept. 26. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Teljesen igaz, több szovjet katona emlékiratában (Bukovszkíj, Pjotr Sztyepanovics Alihanov) megemlékszik róla, hogy aki visszafordult, az NKVD alakulatok legéppuskázták. Az átlag szovjet tehát választhatott: vagy az ellenségtől kap golyót, vagy az állambiztonságiaktól.

A legjobban még akkor járt, ha fogságba esett.

2019. szept. 26. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
30%
Gondolkozz el azon az egyszerű tényen, hogy minden hadseregben a tiszteknek van oldalfegyverük. Szerinted milyen célt szolgál?
2019. szept. 26. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%

*3

Akkor az angolszászoknál is tömegével kellett volna lepuffantaniuk a visszavonulókat, mégsem tették azon egyszerű oknál fogva, a humán tényező nagyobb értékkel bírt, mint a szovjeteknél.

2019. szept. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
#4 Vannak országok és hadseregek, ahol a demokratikus háttér miatt(?) eleve nem adnak ki rendszeresen olyan parancsot, ami a sorállományt a biztos halálba küldi, úgyhogy a fegyelmezés eme módja sokkal ritkább.
2019. szept. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Állítólag maga Sztálin mondta azt, hogy aki előrenyomul, az nagyobb biztonságban van, mint aki meghátrál.
2019. szept. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
28%

Ennek minden időkben voltak jelei.

A római légiókat is megtizedelték, ha meghátráltak, Guyon Richard kartácsot lövetett a megfutamodó honvédjei közé bosszúságában és a harctéri gyávaságért mind a brit, mind az amerikai hadseregben golyó járt, bár olyan mértékben, mint a szovjet hadseregben ezt tényleg nem lehet tapasztalni a világtörténelemben.

Valószínűleg az volt a legfőbb oka, hogy a Vörös Hadsereg, elsősorban a hibás taktika és stratégia miatt megdöbbentően sorozatos vereségeket szenvedett a háború elején, bár létszáma nagyobb volt a Wehrmachténál, legalább olyan jól fel voltak fegyverezve a katonái és a kiképzése is ezeknek volt a legjobb, később a harci tapasztalatok megszerzésével 43 ban érték el megint ezt a színvonalat.

A Vörös Hadsereg egységei rosszul voltak elhelyezve, rosszul voltak vezetve, lényegében ezért szenvedtek szinte folyamatosan vereséget.

Később a Szovjetunió különféle területeiről mindenféle népekből állították fel a haderőt, akiket futtában képeztek ki és sokan nem voltak elkötelezve a háború ügyében a szovjethatalom védelmében, lényegében erőszakkal kellett őket kényszeríteni a harcra, ezért hozták ezt a drasztikus intézkedést és ez még nem is az összes ebben a vonatkozásban, mert a gyávák, az árulók családja is megsínylette a továbbiakban a dicstelen tettet, bár ezt inkább főleg a szökevények esetében alkalmazták, de bőven van a harctéri sikertelenségért a családra mért retorzióra is példa.

A politikai biztosok, a komisszárok még a parancsnokokat is kivégezhették nem beszélve a kék sapkás elhárítókról, akik egy viccért, vagy egy defetista megjegyzésért is lecsaphattak a szerencsétlen orosz katonákra és otthon a családjukra, de valóban a támadás megindulása után a záróosztag felállította a géppuskákat és csak előre lehetett menni, hátra nem.

Azért nem mindig alkalmazták ezt a hozzáállást, csak főleg akkor, amikor a támadásra összevont csapatok jócskán számszerű túlerőben voltak, vagyis bőven volt ember, akikből akár maguk is lelőhettek párat a többiek moráljának erősítése érdekében.

Védekezés közben már jóval kisebb volt a szigor, legalább is ott helyben a harctéren, talán azért is, mert maguk a KGB-s alakulatok is inkább nyakukba szedték a lábukat, nem álltak le a menekülőket fegyelmezni, mert aligha volt rá idejük és kedvük, meg aztán ha gatyába rázták ezeket a megfélemlített embereket, akkor később megint harcképesekké válhattak.

Érdekes viszont, hogy bár érvényben volt a 'tapodtat sem, egy lépést sem hátrálunk' parancs, 42 elején a szovjet csapatok többségének engedélyezték a visszavonulást Sztálingrád felé, ha az összecsapás olyan stádiumba jutott, hogy a védekező egységek megsemmisülésével kellett volna számolniuk. Valószínűleg azért, mert a csapatok zöme Moszkva térségebe volt irányítva, így spórolniuk kellett az emberekkel, illetve van olyan vélemény is, hogy a szovjet stratégákban már ekkor felmerülhetett egy csapda lehetőségének a felállítása Sztálingrád térségében, mert lehetett sejteni a német támadás céljait és az, hogy a németek mélyen benyomultak az orosz területre, kínált ilyen lehetőséget az oroszoknak.

2019. szept. 27. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A háború elején a legjobban képzett csapatokat "front támogató csapat"-nak vetették be, ami azt jelentette, hogy a saját csapatok háta mögött megakadályozták a parancs nélküli visszavonulást. Ahogy nőtt a SZU erőfölénye ennek a jelentősége csökkent. (Ha jól tudom a "Tavaszi Ébredés" volt az utolsó hadművelet, ahol használták ezt a technikát)
2020. dec. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!