Miért akarják az emberek mindenképpen nyelvi vagy hatalmi alapon felosztani a területeket és miért gondolja a többség úgy, hogy ez jó?
Problémáim a határokkal:
- elsősorban nyelvi alapon igyekszik megosztani az embereket (bár itt azért van kivétel, de a legtöbb kivételnél nyelvi integráció is bekövetkezik)
- sokkal kevésbé szempont az azonos szokással/hagyományokkal rendelkezők egybefüggő területen tartása (itt is van ellenpélda, de túl kevés a pozitív)
- sok határ inkább egyes vezetők döntése nyomán alakult úgy ahogy, nem társadalmi érdekek mentén (sok csak régmúlt okán olyan amilyen, nem tükröz valódi állapotokat)
- a határok megléte inkább szolgál politikai és hatalmi célokat mint jóléti célokat
- az emberek mégis ragaszkodnak hozzájuk
Ha nincsenek kisebb egységek, akkor nem tud fennmaradni az emberi civilizáció.
A legkisebb egység az egyén. Az egyén egyedül nem képes a túlélésre, legalább egy társra van szüksége ahhoz, hogy szaporodni tudjon. Onnantól viszont máris kell egy újabb egység, hiszen a gyereknek fel is kell nőnie és a szülei nem más gyerekét akarják hogy felnőljön, hanem a sajátjukat.. Ahogyan a szülők idős korukban segítségre szorulnak - ez a gyerek feladata lesz. Ez tehát a család.
A családok külön külön nem életképesek, hisze ha jön egy nagyobb család, akkor annak ki lesznek szolgáltatva stb. Ezért a családok nagyobb egységekké álltak össze és ezen belül egymást segítik. Ezek a nemzetségek. Közös nyelvük, szokásuk és szabályaik vannak. Ahogy nőtt az emberek száma, ezen nemzetségek lettek a nemzetek, országhatárokkal. Mert ami a határon belül van, az az övék és ezt a határral jelezték másoknak, meg is védték. Az már történelem, hogy ezzel ki hogyan élt vissza, kinek milyen hatalmat adott.
De nem magával a területek felosztásával, nyelvre alapuló közösségekkel, határokkal van a gond, hanem hogy ki az aki ezzel visszaél.
Ha jól értem, akkor te egyike vagy azoknak, akik a jelenlegi nemzeti, nyelvi országhatárokat eldobnák és helyette valami új, "nagyszerű" közösség tagjai lennének, persze határok és országok nélkül.
Csakhogy ez nem működőképes. Pontosan ezért vannak az EU-n belül is régiók, körzetek, mert a szabályozások, ellenőrzések, kvóták, pénzügyek csakis kisebb leosztásokban kezelhetőek.
Akkor tehát te szimplán csak lecserélnél egy már működő rendszert egy másikra, ami még most kezd kialakulni, de ugyanúgy lennének megosztások, határok. Ami nem lenne bennük, az az összetartó erő. Semmi nem kötné össze a Déli 5. körzet lakóit, hogy valamit együtt akarjanak csinálni, vagy hogy szövetkezzenek a Déli 6. körzet lakóival, hogy együtt csináljanak hidat. vagy várnák a pénzt a "nagy szent közösség" döntéséből, vagy nem lenne híd. Miért is áldoznának rá külön pénzt, munkát, ha egyszer 3 hét múlva úgyis elköltöznek máshová és különben sem fontos, hogy a körzet más lakói meg átjárhassanak a folyón a túloldalra, csak mert ott élnek a családtagjaik. Oldják meg ahogy akarják.
A határok fontosak. Nem azért hogy elválasszanak attól, aki kívül van, hanem hogy összetartsák azokat, akik belül vannak.
Képzelj el egy építményt. Valójában sok sok homokszemből és kavicsból épül fel. De ha szimplán egymásra hordasz homokot és kavicsot, abból soha nem lesz épület. Kell hozzá kötőanyag és ezzel kisebb egységeket hozhatsz már létre. Van ahol téglákat, van ahol nagy paneleket. Ezekből már tudsz épületet emelni. Mert vannak benne határok. Nem arra szolgál a tégla fala, hogy a másik téglának rossz legyen, hanem hogy a benne levő kavics, homok egyben maradjon.
Mit javasolsz helyette?
Ha ez sem lenne, akkor sokkal több migráns betolakodó jönne Afrikából,Közel-Keletről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!