Ha a gazdasági termelést átveszik majd a gépek úgy 20-30 éven belül, hogy lesz megoldva, hogy a lakosság jólétben éljen?
Több helyen is olvastam már erről és eléggé tetszett a dolog. Nem meglepő, mert hát kinek nem tetszene, hogy egy olyan világban élhet, ahol nem kell dolgozni és nyugodtan lehet a családdal foglalkozni, kertészkedni, hegyet mászni, túrázni, biciklizni, filmezni, motorozni, netezni, stb.
Eddig rendben is van, de ha mindenkit kirúgnak a munkahelyéről, mert már nincs rá szükség, akkor honnan lesz pénze az embereknek?
Vagy esetleg államosítva lesznek ezek az automatizált gyárak és az állam ad majd pénzt a lakosságnak? Biztos vagyok benne, hogy nyugaton meg fogják oldani a dolgot, hiszen ott elég rugalmas és progresszív a lakosság, tehát ki fognak találni valamit, na de mit? Vagy először csak megadóztatják majd a robotcégeket és abból a pénzből lesz fedezve a társadalmi jólét?
Az alapjövedelem már most is felvetődött.
Lehet, hogy lesz egy robotod, és az fog neked termelni, mint ahogy most is sok embernek a pénze mint robot dolgozik neki.
Ha belegondolsz, a szocialisták itt Magyarországon '90-es években ugyanezt csinálták a cigányokkal, hogy amíg a magyar dolgozott, addig a cigány szülte a gyereket és vette fel a segélykét.
Tehát a cigánynak a magyar volt a robotja.
Azon kívül, olyan hogy nem kell egyetlen embernek sem dolgozni, soha nem lesz, mert a robotot is le kell gyártani, be kell programozni, javítani, karbantartani.
#1
És szerinted ezt nem tudja megcsinálni a mesterséges intelligencia? :)
Nézz utána, hogy hol tart a technikai fejlődés és mire számítanak a következő 30 évben. Egyik targoncás kollégám is ezzel jött, hogy ő biztos nem fogja elveszíteni a munkáját a targoncarobotok miatt, mert azokat a robotokat valakinek le kell pakolnia a kamionokról. Mondom neki, hogy öreg, figyelj már! Lerakod az első ilyen robotot a kamionról és azzal már meg is szűntél fontosnak lenni. Aztán leesett neki és eltátotta a száját. :D
Nem az fogja meghatározni,hogy a lakosság jólétben él,hogy robotok vagy emberek dolgoznak,hanem a teljesítmény.
Talán az oktatásra már most el kellene kezdeni többet költeni,több legyen a magasan képzettek száma,ugyanis amit ma betanított munkának nevezünk,az el fog tűnni.
Másrészt át kell majd alakítani a családtámogatási rendszert.
Tehát nem fog kapni mondjuk plusz segélyt az,akinek sok gyereke van.
Hanem optimális szinten lesz tartva a lakosság.
A baj ott kezdődik,hogy ma az embert elsősorban humán erőforrásként tekintik,nem pedig fogyasztónak.
Ezt a gondolkodást kell átalakítani,de ehhez több generáció kell még,mert ezek már évezredek óta beleivódtak az emberekbe,hogy úgy lehet hasznom,ha másokat kihasználok.
Egyik lehetőség az alapjövedelem.Az elmaradottabb országokban valószínűleg nem fogják bevezetni,mert ott csak kizsákmányolni akarják az embereket.Ott,aki nem lesz magasan képzett,hajléktalan lesz.
Másik lehetőség,hogy lecsökkentik a munkaidőt.
Tehát,ahol ma 1 ember dolgozik 8-12 órában,ott 30 év múlva 2 ember fog dolgozni 4-6 órában,így többen,kevesebbet dolgoznak,ami nem robotmunka.
Te sem láttál közelről targoncát.
No de: egyszerűen, a lakosságot is robotizálják.
6.
17 év kamionozás alatt nem is sokat.
Én kicsit szkeptikus vagyok ezzel a senkinek nem kell dolgozni témával.
Volt pl.: egy ipari forradalom, amikor feltaláltak egy csomó mindent, ami gyorsabbá teszi a termelést. A végén nem, hogy kevesebbet, de inkább többet dolgoztak, egyszerűen megnőttek az igények.
Aztán nem fog minden szakma megszünni, csak egy részük, jellemzően pont azok amelyek alacsony képzettséget igényelnek.
Közben valószínű lesz egy csomó új szakma, amit elképzelni sem tudunk még. Ha megnézed most is rengeteg szakma van, ami egy 50-100 évvel ezelőtt élt ember meg se értene, hogy miről szól: programozó, online marketing szakember, mindenféle manager stb.
A probléma inkább az lesz, hogy alacsony végzettséggel nem lesz majd meló. Ezért kéne az oktatást fejleszteni.
Na megint mindjárt jönnek az alapjövedelmesek. :)
Nem fogják átvenni a gépek a termelést teljes egészében. A gépesítettség foka lehet, hogy nő, de amekkora tömeg kiszorulnak a gyártósor mellől, ugyanannyival nőni fog a gépeket tervezők, építők, karbantartók, üzemeltetők száma.
Ezen felül nem csak ipari termelésben kell gondolkodni, az orvoslás, oktatás, kifinomult szerelés, rendvédelem, a fodrász és egyéb szolgáltatások, a vendéglátás és a stratégiai döntéshozatal nem gépesíthetők olyan szinten, hogy a benne dolgozók létszáma szignifikánsan csökkenjen. A jövő gazdaságának nem az a célkitűzésem hogy egy idő után mindenki lógathassa a t.két, hanem hogy a termelés fenntartható, erőforrás- és energiahatékony módon, kevésbé veszélyesen történjen. Ebben tudnak segíteni a gépek.
"Nézz utána, hogy hol tart a technikai fejlődés és mire számítanak a következő 30 évben."
Ha utána nézek, attól nem leszek okosak. Nézd meg mit mire számítottak 30 évvel ezelőtt és ezzel szemben hol tart most a technológia, sok területen nem fogsz hasonlóságot találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!