Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Politika-oktatás az iskolákban?

Politika-oktatás az iskolákban?

Figyelt kérdés

Természetesen csak egy ötlet, de mi a véleményetek arról, ha bevezetnék, hogy 9. osztálytól heti 1 órában kötelező lenne politikát tanulnia a diákoknak? Nemcsak a történelmi politikai rendszereket, hanem a mai kül-, és belpolitikai eseményekről is értesítést szereznének, megérthetnék azokat, nyomon követhetnék az alakulását. Ismertetnék nekik például az új törvényeket, azok hatásait, választás előtt a pártok programjait.

Persze pártfüggetlen tanárok oktatásával - és ne mondjátok, hogy nincsenek pártfüggetlen emberek, mert én is az vagyok:)


Akkor kezdtem ezen leginkább gondolkodni, amikor jöttek a választások, és láttam, hogy mi megy a környezetemben. Az emberek - főleg első szavazó fiatalok - anélkül mennek szavazni, hogy bármi tudomásuk lenne arról, tulajdonképpen mi mellett foglalnak állást. Kiragadnak egy-egy dolgot a pártok programjából, ami nekik tetszik, és arra alapoznak mindent a továbbiakban.

"Jogom van szavazni" mondják,de elfelejtik, hogy ha már szavaznak, akkor kötelességük lenne ésszerűen és megfontoltan tenni azt.

Szóval, engem elszomorít, hogy az emberek tudatlanul indulnak dönteni az ország sorsáról, mert így értelmetlen az egész.


Kérlek, normális válaszokat írjatok. Előre is köszönöm!:)


2010. máj. 31. 11:01
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
0%

11:23


"ha valaki pl jobboldaliként szociális államot igér, vagy balosként elvesz segélyeket, azt nem tudom komolyan venni."


Túl azon, hogy ez nem feltétlenül ellentmondás vagy "komolytalanság", a választó dolga eldönteni, hogy ez zavarja-e vagy sem.


A racionális állampolgári magatartás az, hogy az ember aszerint szavaz, hogy mi jó neki. Az a hozzáállás, hogy "én baloldali vagyok, ez a párt nem felel meg a baloldaliság tankönyvi definíciójának, úgyhogy nem szavazok rá" nem racionális, hanem okoskodó magatartás. A legtöbb ember szerencsére nem okoskodó álértelmiségi, nem ideológus, nem politikus, így nem is így dönt.

2010. máj. 31. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
35%

60

Nem tankönyvi pontosságot várok el, hanem következetességet. Ne beszéljen valaki jobb, vagy bal oldalról, ha nem tudja, mi az.

2010. máj. 31. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
0%
Addig sztem senki nem foglalkozik a politikával, amíg nem a saját bőrén érzi. Egy gyereket úgysem érdeklik az áremelések, az infláció x. Y. juttatás, leépítés, amíg nem érintett közvetlenül a dologban. Pártfüggetlen vagy ideológia mentes tanárok pedig nincsenek.
2010. máj. 31. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
60%

11:36, valahol értem mit mondasz, és jogos is, hogy ezekkel nem árt tisztában lenni, csak ma nálunk kicsit ennél összetettebb a helyzet. A mai magyar tömegdemokrácia kihasználja azt, hogy az emberek tudatlanok. Ez nem magyar sajátosság, ahol tudatlanok a választók, ott ugyanilyen demokrácia alakul ki, mint nálunk (gondolok itt átfogóan intézményrendszerre, hatalommegosztás szintjeire és dominanciájára, jelentősebb pártok számára). Ma nálunk nincsenek egyértelműen jobbos és balos pártok, ugyanis közös pontjuk lett a liberalizmus. Ideológiailag nagyon hasonló elveket fogalmaznak meg, általában a gazdasági megközelítés különbözik, ezért mai magyar viszonylatban nehéz definiálni a jobb és bal oldalt.


A kérdésre válaszolva, ötletnek nem rossz, de középiskolai keretek között szerintem nehezen megvalósítható, meg sajnos nem sokat érne a mai fiatalság körében. Nekem van szerencsém egyetemi körülmények között politológiát tanulni, mellette elég színvonalas a történelemoktatás is, de egyik kurzuson sem találkoztam független állásponttal. Annyi a különbség, hogy egyetemen véleménynyílvánítás szempontjából egyenlő félként kezel a "tanár", így van lehetőség véleményütközésre, könnyebb egy árnyaltabb képeet kialakítani, és közben a lényegi elvi alapokat átadni.

2010. máj. 31. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
21%

"Ma nálunk nincsenek egyértelműen jobbos és balos pártok, ugyanis közös pontjuk lett a liberalizmus"


ÁHÁHÁHÁHÁH-HÁHÁHÁ-HÁHÁHÁH-ÁHÁHÁHÁ.


Bocs. Ez spontán volt. Nézz már utána annak, mi az a liberalizmus. Segítek: nem az, hogy nem verjük tarkón szöges léccel, aki nem nemzeti radikális.

2010. máj. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
29%
Ismétlem, tanulom, tehát nem egy könyvet kellett ezzel kapcsolatban olvasnom. Ma a FIDESZ neokonzervatív elveket vall (konzervatív+liberalista nézetek) az MSZP pedig nagyjából a szociálliberalista vonalba sorolható. Ezeket nevezzük MÉRSÉKELTEN jobbos vagy balos pártoknak, tehát nem egyértelműen jobbos és balos pártok.
2010. máj. 31. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
25%
Nálunk a 8.os tananyag vége a mai politika volt választásokra érünk el odáig. Politikárol beszéltünk de kulturált formába .
2010. máj. 31. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
szerintem jogot és közgázt kéne.. a politika tipikusan olyan dolog, amihez mindeki (képesítés) nélkül is ért, és mindenki jobban ért. :) szal elég nehéz lenne elfogulatlanul tanítani
2010. máj. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Teljesen szükségtelen, hiszen van állampolgári(nálam még volt) alapismeretek tantárgy amiben 12-ben elmagyarázzák mi az alkotmány, milyen a magyar választási rendszer.
2010. nov. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Nálunk nem volt.
2010. nov. 22. 11:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!