Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek 20 éven belül van...

Szerintetek 20 éven belül van esély arra hogy megoldódik az informatikus -mérnök hiány? Jól látom, hogy ebben a politika nem tud segíteni?

Figyelt kérdés

Programozó, mérnökinformatikus, gépészmérnök, villamosmérnök. A csapból is az folyik, hogy ezekkel a szakmákkal szinte azonnal munkaba lehet állni átlag feletti fizetésért. Még sincs elég megfelelő mennyisegi és minőségi szakember.


Én úgy látom, hogy ez a közeljövőben, mondjuk 20 éven belül nem fog megoldódni, mivel

- 10 bol 6-7 ember gyululi a matekot ( tehát korlátozott a szakemberek száma ).

- ezek a szakmák élethosszig tartó tanulást igényelnek, és az emberek többségéböl ez hiányzik.

-emellett a hiány egyre nagyobb lesz, mivel a világ gepiesedik / automatizalodik.


Tehát hiába próbálja a kormany alacsony ponthatarokkal, kiemelkedő ösztöndíjakkal támogatni ezen képzéseket, a probléma nem fog elmulni, mert a hiba a emberekben van.



2017. aug. 23. 16:28
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
42%

Átlag feletti fizetés = nettó 200

Ki a bront fog idehaza maradni mikor külföldön 1 hét alatt lehet ennyit keresni...

2017. aug. 23. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Lehet hogy ennyi a kezdo bér, ( átlagosan ) de ez néhány ev múlva már 300k 5-10 e múlva már a legtöbbeknek 400k felett, infoskent inkább fel Milla felett.
2017. aug. 23. 16:43
 3/15 anonim ***** válasza:
89%

"Ki a bront fog idehaza maradni mikor külföldön 1 hét alatt lehet ennyit keresni..."


... akár mosogatással is mindenféle képesítés nélkül :)


Majd ha már csak az informatikusoknak lesz pénze megfizetni a budapesti albérlet árakat, akkor több informatikus lesz :)

2017. aug. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Estádio de Felchút ***** válasza:
64%

"Programozó, mérnökinformatikus, gépészmérnök, villamosmérnök."


Ezek bitang nehéz képzések, hiába vesznek fel 100 hallgatót, ha az első két-három félév után matekból, fizikából, villanytanból, digitből, terekből, sziltanból, statikából stb. kivágják a kétharmadát-háromnegyedét.

Egy bizonyos szint alá pedig nyilván nem lehet levinni a színvonalat, mert akkor az már nem mérnökképzés lesz 8és ezt a munkáltatók is tudják).

Nem fog megoldódni a szakemberhiány.

2017. aug. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
45%

Soha nem fog halistennek megoldodni,egyre tobb kell belolunk,en orulok,hogy alig mennek mernokkepzesre az emberek.

Ne is menjenek,senki,tobb melo marad nekem csillagaszati zseert.


Amugy nem a kezdo ber mar NETTO 350e,2-3 alatt 500e netto,sot tovabb megyek siman lehet 1-1,5M nettot is szakitani de ehhez gcimod teperni kell,es kepezned magad sot a maganeletet is redukalni kell elegge sokaig,de megeri.


Remelem soha nem oldodik meg,de nem fog az tuti,legalabbis amig elek tutira nem,utana meg mar kutyat cicat se. :)


Egyre tobb mindent automatizalnak a csap is mar okos lesz sot lassan a levego is,vegtelen mennyisegu szakember fog kelleni.

2017. aug. 24. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
94%

"Tehát hiába próbálja a kormany ... kiemelkedő ösztöndíjakkal támogatni ezen képzéseket"


BME mérnök szakon 4,5-ös átlagra kemény 15 ezer jár havonta.


A másik probléma, hogy, aki ilyen szakokon végez nagyrészt külföldre fog menni. Ki akarja mérnökként azzal kiteljesíteni az életét, hogy 35-40 éves korára lesz egy saját 2 szobás panelja Budapesten, meg egy 5 éves kocsija, azután, hogy fél életét végigtanulta.

2017. aug. 24. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
59%

Pontosan utolsó,én is amint még több tapasztalatot szedek össze azonnal amint lehet megyek külföldre vagy itthon elérni egy menedzseri karriert.

De ilyen 2-3000 euróért soha nem éri meg kimenni mert abból max elvegetálsz fekákkal egy lakásba és talán kapsz egy lukat.

2017. aug. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem pár év, és egy fia hiány nem lesz.

Ejtettem magamon egy mély vágást, emiatt ötször mentem a szakorvosi rendelőbe. Az utolsó papíron rajta volt már mind a négy orvosnak a neve, aki kezelt. Volt egy jellegzetesen arab, egy jellemzően indiai, és egy általam be nem sorolható nevű orvos (a bőrsötétségi skálán elosztva), és egy magyar. Kell-e magyarázni?

2017. aug. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért nem fog megoldódni a probléma, mert szar az oktatási rendszer:


- A NAT-ban eleve mostohagyereknek számít a matematika és a term. tud. tárgyak, így a rendelkezésre álló óraszámban, és a megfelelő szemléltető eszközök hiányában a legjobb tanárok sem tudnak csodát tenni.


- A másik probléma a hatalmas kontraszelekció. A mai fizika, kémia, biológiatanárok közül kevesen vannak igazán a topon, ezeknek a jelentős része pedig 10 éven belül nyugdíjba vonul. Minőségi utánpótlás pedig nincs, mivel akinek van affinitása a matek-fizikához az nyilván nem tanárnak fog menni, hanem mérnöknek, így aki marad tanárnak annak egy nagyon kis része elhivatott a szakma iránt, a többi pedig úgymond a selejt.


- Az előző elmondható az egyetemi oktatókról is, hiszen aki elvégezte az egyetemet, nem fog még 4 évet rászánni a doktorira, majd élvezni az egyetemen a közalkalmazotti státusz minden örömét, ahelyett hogy a versenyszférában a többszörösét keresse. A hallgatóknak a középiskolából hozott tudásuk egyre inkább hiányos, így ez további frusztrációt okoz nekik.


- Az alacsony fizetés mellett pedig relatíve sok a munka is, a túlzott bürokrácia miatt pedig kevés idő jut az értelmes munkára, mind az iskolai, mind az egyetemi tanároknál.


- Az előbbiek együttesen pedig színvonalcsökkenést eredményeznek.


A probléma másik fő összetevője pedig a kormány adópolitikája. A magas adók miatt kevesebb pénz jut a cégeknél a termelékenység növelésére, így azok nem tudják kigazdálkodni az ebben a szektorban folyamatosan növekvő bérigényeket. Vagyis az egyre kevesebb mérnökből egyre kevesebb fog itthon dolgozni. Persze a kormány néhány kedvelt multinak óriási engedményeket ad, de cserébe semmit sem vár el. 2012-ben például stratégiai megállapodást kötöttek a GE-vel, majd tavaly kiderült, hogy egyes részlegeket inkább Londonba telepítenek.


Szerintem lehetne megoldást találni, de annak kitalálása nem megy máról holnapra, és ha sikerül is megoldást találni, annak is csak soká lesz hatása. Mind az oktatásban, mind az adó- és gazdaságpolitikában gyökeres szemléletváltásra és hosszú távú stratégiára van szükség. De sajnos a politikusok 4 évnél hosszabb időre nem látnak.

2017. aug. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Egyszerűen Mo. nem erre megy, az előző leírta az oktatás problémáit. Korábbiak említették a munkaerőkiáramlást. Egyszerűen nincs semmi arra utaló jel, hogy kifelé mennénk ebből. Összeszerelőüzemisztán leszünk.

A legnépszerűbb képzések a gazdasági képzések, ahol a mérnökiekkel szemben, nagyobb az elvégzési arány. Tehát kvázi hiába van a gépészmérnök is elől a felvételi ranglistákon.

Be kell látni, hogy ez a fajta oktatás, ami most van, nem fog működni! A középiskola, és az egyetem is nagyrészt arról szól, hogy "telenyomják" mindenfélével az ember fejét, amit aztán elfelejt. 23-24 évesen kikerülni az iskolarendszerből, hogy na akkor nézzünk állás után, és úgy is ott tanulunk bele? Ez valahogy nem a legjobb! Pedig erről szól, az egyetemen, a "tanult" anyag nagy része haszontalan, kb szakonként 3-4 tárgy van, ami szemléletformáló és jó arra, hogy érdemben szelektáljon, segítse a szakmai előrejutást. Utána a szakirányon még egy pár, és kész. A munkahelyek persze joggal kérnek MSc-t, mert verseny van, de a kérdés, hogy akkor rosszabbak lennének, ha nem végezték volna el? Valószínűleg nem nagyon. MSc-re a "jobbak" mennek általában, akiknek még nincs ki a **zuk az egésszel.

2017. aug. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!