Miben jobb a demokrácia a diktatúránál?
Az emberek többsége a diktatúra hallatán tömeggyilkosságokra és elnyomásra asszociál,de ez miért ne lehetne igaz a demokráciára is? Pusztán azért,mert a demokráciát szeretik az átlagpolgárok,még nem jelenti azt,hogy jó is.
A legnagyobb újkori birodalmakat (Szovjetunió,napóleoni Franciaország,náci Németország) diktatúrával hozták létre,és a XIX.század után minden nagy gondolkodó élesen kritizálta és ellenezte a demokráciát,ennyi ember pedig nem tévedhet.
Mindkettönek van elönye és hátránya.
A diktatúrában addig ameddig a vezetés észszerű döntéseket hoz és nem sanyargatja a népet jól működhet.
A jelen demokrácia (kapitalizmus)előnye hogy a nép válassza meg hogy ki vezesse az országot, ám a kapitalizmus nagy hátulütője az amivé vállik hogy az államon kívül a cégi vezetőknek stb. is hatalmat ad az emberek felett ami munkahelyi elnyomáshoz és társadalmi szakadékokhoz vezet.
Alapvetöen a demokrácia csak olyan esetben jobb ha a nép egységes. tudni illik a jólét gyenge embereket szül aminek gyenge vezetés az eredménye.
Az 1980 as években Ronald Reagen azt mondta hogy ha az a generáció felnő a nyugati civilizációnak vége. ha megnézzük milyen az elmúlt évek vezető politikai eszmerendszerei (EU vezetése, Amerika vezetése) igazat mondott.
"Az emberi együttélésről gondolkodó filozófusok sokat töprengtek azon, hogy vajon miként kell egy jól működő államnak kinéznie, és hogyan hozható létre az ilyen állam.
Arisztotelész államformatana szerint a főhatalmat a közjó érdekében kell gyakorolni. Ebből a szempontból mindegy, hogy egy, néhány, vagy az összes ember gyakorolja-e a hatalmat. Sőt Arisztotelész szerint előnyösebb, ha csak egy vagy néhány személy kezében van a hatalom, mert így könnyebb döntéseket hozni.
Thomas Hobbes szerint a polgárháború az emberi együttélés természetes állapota. Ezért indokolt, hogy az emberek létrehozzanak egy olyan korlátlan főhatalmat, amely bármit jogosan megtehet alattvalóival mindaddig, amíg képes a belső béke és köznyugalom biztosítására.
Jean-Jacques Rousseau Társadalmi szerződés című művében szintén az fogalmazódik meg, hogy a közösség akaratából kell eredeztetni a kormányzati intézkedéseket. Szerinte ez úgy oldható meg, ha az eredetileg független emberek kölcsönösen lemondanak minden jogukról egy egymással kötött társadalmi szerződés révén a szerződéssel létrejövő főhatalom javára. A főhatalom a közösség érdekeit képviseli mind kifelé a többi kormányzat felé, mind befelé az egyéni akaratokkal szemben. Az a kormányzat, amely nem alkotmányos alapon jön létre, csak zsarnokság lehet, függetlenül intézkedései gyakorlati hatásától.
Alexis de Tocqueville veti föl A demokrácia Amerikában című művében, hogy a többség uralma éppolyan zsarnoki lehet, mint a kisebbségé. Az Amerikai Egyesült Államokban tett utazásáról beszámolva megemlíti, hogy egy vallási közösség mint többség hatalomgyakorlása milyen káros következményekkel jár az adott vallást elutasító kisebbségek számára. Ezért szükség van bizonyos kisebbségvédelmi intézményekre, hogy „akármit” mégse tudjon megtenni a főhatalom. Másrészt Tocqueville észreveszi, hogy a választási kampány nem a közösség szempontjából legjobb lehetőség kollektív kiválasztásáról szól, hanem a minél jobb meggyőzési technikákról.
Herbert Marcuse fejti ki Az egydimenziós ember című könyvében, hogy még a látszólag demokratikus intézmények mellett is a magánélet kiteljesedését dicsőítő propaganda, a még több szabadidőt és a nagyobb fogyasztást lehetővé tevő rendszer – a kormányzat támogatásával – elfordítja a köz érdemi ügyeitől az embereket, és háborús célok mentén manipulálja őket.
Fontos felhívni arra a figyelmet, hogy az ismert demokratikus döntéshozatali procedúrák (mint például a népszavazás) sem a hatékonyság, sem az igazságosság szempontjából nem képesek bizonyos egyszerű elvárásoknak tökéletesen megfelelni."
Forrás:
A.D.! Észak -Koreában nincs világháló a lakosság részére!
Buta vagy, nagyon!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!