Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek melyik a jobb és...

Szerintetek melyik a jobb és miért? Egy vagy többkulcsos adórendszer?

Figyelt kérdés
Magyarországi viszonylatban.

2017. márc. 7. 23:12
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Elképesztő, hogy adókulcsokat egy minden szempontból elfuserált gazdaság alapján kívánnak egyesek megítélni.

Az adókulcsok száma mindig politikai döntés, akkor is, ha ezt sokan nem látják. Lehet, hogy aki kidolgozta, tévedett, vagy elszámolt valamit, ezért kicsit rossz az eredmény. Ezt nem érdemes nézni, mert egyszerű hiba, következő (vagy még ugyanazon) évben korrigálható.


Az adókulcs mindig két dolgot eredményez. Meghatározza a költségvetésbe befolyó összjövedelmet, és az egyszer kifizetett jövedelmek nagyságának arányát újraosztja.


Egy kulcs esetén a százalékot mindig úgy kell megválasztani, hogy a (könnyen kiszámítható) befolyó összeg fedezze a tervezett kiadásokat. Ha nem fedezi, az nagyobb baj, mint egy rossz adókulcs, mert az egész gazdaságot (nemcsak egy réteget) vághatja haza. Ugyanakkor, ha nagyok a jövedelemkülönbségek, akkor a nagyon magas jövedelműek annak csekély részét használják fel megélhetésre (többi a kényelem, vagy újra befektetés), az alacsony jövedelműek viszont az összeset. Ha egyforma adókulcs van, akkor az egyik réteg észre se veszi, a másik éhezik miatta. Tehát az állam rosszul teljesíti kötelezettségeit (az más kérdés, hogy ezen túl, nálunk az egy kulcs a tolvajlások és meggazdagodás eszköze szándékoltan egy szűk rétegnél.


A több kulcs esetén nagyobb a mozgástér igazságosabb, méltányosabb, hasznosabb, gazdaságosabb, stb. működtetésre. Cserébe viszont sokkal nehezebb számolni vele, következésképp elrontani is (de sokkal kisebb a rontás, mint egy kicsit rossz egykulcsos esetén). Ha viszont jól állapítjuk meg, akkor kielégíthető a költségvetés, ösztönzi a lemaradókat (a többi magától is képes), akinek a teljes összeg a megélhetésre kell, nem nyomorítja tovább (ezzel lehetőséget ad a kitörésre), a magas jövedelmű viszont észre se veszi, hiszen mindössze a megtakarítása lesz kicsivel kisebb.


Az egykulcsos adót gazdag országok alkalmazzák. Ott szinte minden magánkézben van, tehát az államnak viszonylag kicsi a kiadása, az alacsony jövedelemből is lehet félretenni, tehát az igazságosság (egyforma részesedés, egyforma teher) nyugodtan érvényesülhet.

A többkulcsos adót szegényebb országok alkalmazzák, különösen akkor, ha nagyok a jövedelemkülönbségek. A jól megállapított több (akár 4-5) kulcs egyfelől alkalmas nagyobb kiadások fedezésére (hiszen szegény országnak mindig nagyok a kiadásai), másfelől nem nyomorítja tovább az alacsony jövedelműeket, ezáltal szűkülhet a jövedelemolló, ami viszont olcsóbbá teszi a gazdaságot, tehát lehet csökkenteni az össz-adót. AZt is mondhatjuk, a rossz gazdaság egyetlen lehetősége a felzárkózásra.


A fenti gondolatmenet viszont teljesen hamis, ha a cél nem az ország fejlesztése, hanem a hatalom növelése, egy szűk réteg meggazdagodása. Ekkor egyetlen jó módszer van, alacsony egykulcsos adó. Ez látszólag jó a kisjövedelműnek is. A látszólag ott van, hogy ugyanakkor az állam ezzel leépíti a közellátást, minden sok pénzbe kerül. A gazdag ezt a különbséget kifizeti az adókülönbözetből, a szegény meg beledöglik. Szó szerint is. Ez egy darabig működik, amikor azonban nem lesz, aki a gazdag vécéjét kipucolja, akkor aztán bűzleni fog az egész ország. És nincs már, aki kitakarítsa. Aki teteti, lelép a szennyet hátrahagyva, a többi még vegetál egy darabig. Aztán jön majd valami élelmes társaság és a gazdátlan területet újrafoglalja.

2017. márc. 8. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!