Miért aggódnak sokan az emberiség jövője miatt, amikor a technológiai szingularitás úgy is mindenre megoldást jelent majd?
Sokfelől hallom, hogy így elpusztulunk és ilyen, meg olyan világvége lesz, de ez szerintem abszolút fals jövőkép. A valóság sokkal inkább az lesz, hogy létrehozzuk majd az emberi intelligenciájú gépeket, amik gyorsan lehagynak majd minket és a végtelenségig fejlesztik majd magukat, amikkel megoldják a problémákat és nem lesz több gond.
"létrehozzuk majd az emberi intelligenciájú gépeket, amik gyorsan lehagynak majd minket és a végtelenségig fejlesztik majd magukat, amikkel megoldják a problémákat és nem lesz több gond."
Csak félő, hogy a szuperintelligens gépek - ha a megfelelő fejlettségi fokot elérik - egy ezredmásodpercen belül arra a következtetésre jutnak, hogy a gond és probléma a Földön maga az ember. A döntés sem kerül több időbe, a megoldás már meg is születik.
Nanorobotok milliárdjait bocsátják ki azzal a megbízással, hogy szedjenek atomjaira minden emberi lényt és anyagukat hasznosabb célra használják fel a jövőben. Észbe sem kapunk és a feladat megoldva.
Nincs is gond többé.
Ne haragudj, de ez elég elvakult gondolkodásra vall, a világ sokkal bonyolultabb ennél. Nehéz lenne egy egy gondolatot kiemelni, vagy épp megragadni a fő gondolatot hírtelen hol is hibádzikk ez az egész.
De párat megpróbálhatok. Tegyük fel, létrejön valamiféle mesterséges intelligencia, ami átveszi vagy aminek átengedjük az irányítást fokozatosan. Mi van akkor ha a mesterséges intelligencia rájön hogy mi emberek vagyunk a legkártékonyabbak? Átnézi a történelmünket, figyeli a viselkedésünket és úgy ítéli meg paraziták vagyunk? Mi van akkor ha csak szimplán a szűkös erőforrások miatt, elkezd 3x3 méteres lakásokba betelepíteni minket. Az ő megítélése szerint megkaplyuk a szökséges lakóteret. De mondok mást. Ha a törvényeket 100 százalékban sikerülne betartatni az csorbítaná a fejlődést, ezt nem magyarázom el, utána lehet olvasni. Szerintem nagyon sok oldalról sántít ez az egész, és én abszolut nem vagyok technológia ellenes sőt. Nagyon helytelen azt gondolni, hogy a technológia megoldást jelent. A technológia inkább egy eszköz, de az ember felelősségét nem veszi el. Bármennyire is szeretnénk ezt gondolni.
"nem lesz több gond"
Van egy sorozat, a címe Black Mirror. Szerintem nézz meg minél több epizódot belőle, utána talán nem így fogod gondolni.
Kérdező, és ha nem lesz ilyen?
Ha 60 év múlva mondjuk valamivel fejlettebb lesz a technika, de az élet nagyjából ugyanilyen lesz, akkor majd a fejedet fogod ütni aggastyánként, hogy mással is tölthettem volna az életemet, mint hogy messiás-komplexusomban ezt várjam?
Egyenlőre úgy tűnik, hogy 10-15 éven belül a mai technológiával működő félvezető mikroelektronika el fogja érni a lehető legkisebb méretet, amire még megépíthetjük. Ha még kisebbre építjük, olyan alkatrészek között is folyni fog áram a fizika törvényei miatt, amik között nem akarjuk.
Egy ilyen feltételezett 15 év múlva megjelenő számítógép valószínűleg annyival fejlettebb lesz a mai gépeknél, amint amennyivel a mai gépek fejlettebbek egy Windows 98-at futtató Pentium 3-asnál, de ez még mindig édeskevés a mesterséges intelligenciához.
Egyenlőre az élőlények idegrendszere, agya sokkal jobb rendszernek tűnik. Talán fel fogunk találni majd egy őssejtekből növesztett emberi agyon működő számítógépet, de ez szintén nem fogja elhozni a szuperszingularitást, ráadásul ugyanolyan igényei (levegő, víz, tápanyag) és hátrányai (feledékenység, elkalandozás, emlékként eltárolt adatok hibajavítás nélküli módosulása) fog rendelkezni, mint most egy ember.
Vannak az úgynevezett kvantumszámítógépek is, amik feltételezetten elhozhatnak egy jobb fajta mesterséges feldolgozóegységet, amiken akár egy embernél magasabb intelligenciájú tudat is kifejlődtek, de ezek annyira a sci-fi kategóriában vannak még mindennapi felhasználásra, szintén a fizika törvényei miatt, hogy jelenleg nem jó ötlet erre alapozni a jövőt. Ha lesznek is kvantumgépek, azok szobányi eszközök lesznek speciális magasabb matematikai és elméleti fizikai feladatokra, nempedig az okostelóba fognak beférni kvantumtulajdonságokat figyelembe vevő processzorok, tehát valamilyen szinten az 50-es, 60-as évek fognak visszaköszönni, amikor a közembernek volt zsebrádiója, a tudósnak meg szobányi számítógépe. Ugyanígy lesz a közembernek a mai okostelóknál valamivel jobb okostelója, a tudósoknak meg lesz kvantumszámítógépe.
Az, hogy olyasmi legyen, mint a Mátrix-filmekben, tehát, hogy asztali számítógépeknek kinéző gépekkel fogjuk atomszinten szimulálni a valóságot ahhoz hasonlóan, mintha a Linuxot programoznánk, annak pont a fizika törvényei szabnak határt.
Jelenleg még a fehérjék összehajlását megfelelő struktúrákká, tehát, hogy egy ribozóma mondjuk tojásfehérjét rakjon ki egy RNS leolvasása után aminósavakból is csak ezerszeresen lassítva tudjuk szimulálni a legjobb számítógépeken, a sejtjeink pedig minden másodpercben milliószor csinálják másodpercek alatt.
A technológiai szingularitás egy baromság, csak az önjelölt doomzday-próféták szeretik vele riogatni a nagyérdeműt.
Két okból kifolyólag is hülyeség az egész:
1: A rendelkezésünkre álló erőforrások végesek
2: Egy gép nem tud egy magánál bonyolultabb gépet megtervezni
Tehát ökörség az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!