War is peace, freedom is slavery, ignorance is strength. Ezt az idézetet ti hogy értelmezitek szerintetek mit jelent?
Háát... valaki fejjel lefelé tartotta az értelmező szótárat:D
Jó kérdés... honnan van az idézet?
Én mindenesetre nem sok értelmet adok neki... mármint köznapi értelemben hülyeség (a háború a béke?) de ha társítunk mellé valamilyen eszmét, biztos nyerhet értelmet..
Esetleg egy Villon versben, ellentétek balladája:D De az franciául van..
Ez George Orwell 1984 novellajabol van
Egy peldaja a " doublethink " nek
"War is Peace; Freedom is Slavery; Ignorance is Strength;" is one of the three slogans of the English Socialist Party ("INGSOC" for short) of Oceania.
The goal of the INGSOC is to achieve total control over the people and, more importantly, over their minds.
Gondolom magyarul is elerheto a konyv :)
ANGSZOC és Nagy Testvér mindenekfelett!
Purgáljátok ki az eretnekeket!!!
Ahhoz,hogy megértsd ismerni kéne a könyvet.
Egyébként így teljes:
„A háború béke, a szabadság szolgaság, a tudatlanság erő.”
„Aki uralja a múltat, uralja a jövőt; Aki uralja a jelent, uralja a múltat is.”
Nagy Testvér szemmel tart.
A mű egy teljesen kifordított,abszurd diktatúrát mutat be,az idézetnek a történetből kiragadva nincs értelme,csak a történettel együtt van neki jelentése.
Ha nagyon magyarázni kéne,akkor azt mondanám,hogy vedd szó szerint az egészet.
Egy olyan világba képzeld bele magad,ahol a háború jelenti a békét,a szabadság egyenlő a szolgasággal a tudatlanság pedig az erővel.A szavak(béke,szabadság..)igazi jelentését a hatalom eltörölte,így az emberek nem is tudják,hogy mit jelentenek.
Egyébként ez egy utalás a nyelvi determináció elméletére,ami azt mondja,hogy a gondolkodásunk függ az általunk ismert nyelvvel.
Ebből kiindulva azt mondja a könyv,hogy ha a szabadságot,mint szót és az igazi jelentését eltöröljük,akkor örökre eltöröltük a szabadságot,mert az emberek nem tudják,hogy mi az.A könyv szerint ez a tökéletes,megdönthetetlen diktatúra egyik alapja.
A könyv ismerete alapján én ezt így értelmeztem:
A háború - béke: A folyamatos háború, harckészültség, fenyegetettség fenntartása, harcias buzgalom tartja fent az országon belüli békét. Amíg külső ellenséggel szemben kell összefogni, addig a belső ellentétek csökkennek, az emberek "préselhetőbbek" lesznek, elvégre háború van, és háborúban mindenkinek áldozatot kell hoznia
A szabadság - szolgaság: Az előző gondolatmenetet folytatva: ha az emberek elhiszik, hogy szabadok, és a szabadságukért hoznak áldozatot, addig irányítani lehet őket ennél fogva. (Mint pl. a könyvben az, hogy Óceánia szabad maradjon, megkövetelte, hogy önszántukból járjanak az emberek túlórákra és ingyen munkákra, elvégezve potyára a szükséges munkát, vagy a nemiség alóli felszabadítás azt jelentette, hogy az embereket el tudják zárni egymástól, és csak a párt iránti érzelmet hagyják meg számukra, mint vonzó tényező).
A tudatlanság - erő!: kell ezt magyarázni? Amíg az emberek buták, tudatlanok, érdektelenek, addig nem kérdőjelezik meg a fennálló rendszert, nem gondolkodnak önállóan, nem gondolkodnak perspektívákban, nem látnak tendenciákat és folyamatokat. Addig elég nekik az a sz*r, amit eléjük vetnek, megeszik első pillantásra (A csokoládé fejadag 20g-ra nőtt), és egységes, agyatlan masszaként irányítva olyan erőt képesek kifejteni, amit önálló individuumok képtelenek lennének - pont azért, mert a gondolkodók között mindig lenne olyan is, aki megkérdőjelezi az adott célt, eszmét, vagy formát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!