Egyetértetek abban, hogy az emberiség el fogja magát pusztítani csupán az a kérdés, hogy mikor?
Az atomfegyverek feltalálása és megalkotása óta fennáll annak a veszélye, hogy akár néhány óra alatt elpusztítsuk magunkat. Jártunk már ehhez elég közel, aztán 1989 után javuló tendencia lépett fel, de ki tudja, hogy 10-20 vagy 100 év múlva kinek a kezében lesz ez a pusztító technológia.
A másik veszély pedig a környezet tönkretétele. A mostani életmódunk egyszerűen nem fenntartható hosszútávon. Amin sürgősen változtatni kell.
Megemlíthetnénk még a szegények és gazdagok közötti egyre növekvő különbségeket is. Ugyanis a világ vagyonánK kb. a feleva leggazdagabb 1% kezében összpontosul, míg a népesség 70%-a mindössze a világ vagyonának 1% birtokolják. Ami szintén nem fenntartható.
Az olyan jövőbeni kérdések mint a mesterségs inteligencia , az emberi gének módosítása, pedig tovább bonyolítják a dolgokat.
A problémákat pedig sorolhatnánk még tovább, a lényeg viszinont az, hogy nsgyon rossz úton haladunk, amin változtatni kell, mert ha nem elpusztulunk.
Persze ez nem hiszem azt, hogy ez az időpont közel lenne. Viszont cselekednünk kell. Épp ezér fontos, hogy legyen egy értelmiségi, gondolkodó réteg.
Ti mit gondoltok?
Leírom a véleményemet azokról, amiket felsoroltál.
Atomfegyverek: az emberiség már túlélt egy nukleáris válságot, egyelőre nem úgy tűnik, hogy a nagyhatalmak több száz atommal megszórják egymást. De ezzel kapcsolatban nem lehet megmondani a jövőt. Ugyanúgy, mint ahogy a Szovjetunió megalakulásakor sem lehetett megmondani, hogy az majd így meg fog szűnni.
Környezet tönkretétele: tény, hogy manapság már jócskán szennyezi az emberiség a környezetet, de menj ki az utcára bármelyik városban... békésen sétálgatnak az emberek, nem látszik, hogy a környezetszennyezés jelenlegi mértéke olyan hatást gyakorolna az emberi társadalmakra, hogy élhetetlen lenne tőle a bolygó. Úgy mondom ezt, hogy például sok videót láttam a great pacific garbage patch-ről, és szörnyű belegondolni, hogy hány szerencsétlen állat pusztulhat el szenvedve ilyenek miatt.
Szegények és gazdagok közötti különbség: régen sem volt ez másképp, a következő válaszomban beillesztek két nem olyan rövid idézetet erről, de úgy tűnik, emiatt nem fog kihalni az emberiség, mivel ez nagyon régóta így van.
AI: ezt a cikket ajánlom: [link]
De amúgy szintén beláthatatlan, hogy a jövőben milyen következménye lesz, egyelőre inkább segít, mint ront.
Emberi gének módosítása: egyelőre a növényi gének módosítását (GMO) is boszorkányságnak tekintik rengetegen, pedig ha belegondolsz, hogy mennyit segíthetne a szegénység lekűzdésében mondjuk egy szárazságtűrő kukorica.
Na szóval a következő válaszom témája: "szegénység vs gazdagság a régi világban".
Idézet a középkor alkonya c. könyvből "szegénység vs gazdagság" témában:
"Amikor a világ vagy egy fél ezredévvel ifjabb volt, mint ma, az emberi élet minden történése sokkal élesebb külső formában mutatkozott meg. Szenvedés és öröm, balsors és szerencse között nagyobbnak látszott a távolság, mint ma ; minden élményben ott lüktetett még az a közvetlen és feltétlen feszültség, amellyel a gyermek kedélye felel még ma is az örömre és a szenvedésre. Minden eseményt, minden cselekedetet határozott és kifejező formák vettek körül, minden valóság egy zárt és szigorú életstílus magasztosságában nyilatkozott meg. Az élet nagy eseményei, a születés, a házasságkötés, a halál az egyházi szentségek sugárzásában megannyi isteni misztériumként jelentek meg. De még az olyan kisebb jelentőségű eseményeket is, mint egy utazás, látogatás, elvégzendő munka, ezerfajta áldás, szertartás, formula kísért.
A nyomorúságra és testi szenvedésre kevesebb enyhítő balzsam akadt, mint manapság — gyötrőbben és kíméletlenebből is zúdultak az emberre. Betegség és egészség között sokkal élesebb volt a határvonal; a metsző hideg és a tél szorongó félhomálya sokkal nyomasztóbb volt, mint ma. De a rang és gazdagság gyönyöreit is sokkal mohóbban és bensőségesebben élvezték s a mainál jóval messzebb kerültek a panaszos szegénység és hitványság szenvedésétől. A prémmel szegélyezett díszruha, a vidáman lobogó tűzhely, a jó borital, a tréfálkozás és a dagadóra vetett puha ágy még megadta birtokosainak azt a dús gyönyörűséget, amelyet a legtovább talán az angol regény vállalt, amikor az élet örömeit igyekezett leírni.
És az életnek mindezek a tényezői gazdagon felcicomázott és kegyetlenül hangos nyilvánosság közepett jelentkeztek. A bélpoklosok kereplőiket forgatták és körmenetekben vonultak fel, a koldusok a templomok előtt jajveszékeltek és torz testüket mutogatták. Minden társadalmi osztályt, minden rendet, minden mesterséget meg lehetett ismerni a ruháról, melyet képviselői hordtak. A nagy urak soha ki nem mozdultak hazulról fegyveresek és díszruhás szolgák csillogó kísérete nélkül — irigység és tisztelet övezte őket. A jogszolgáltatás, kereskedés, esküvő és temetés — mindez hangosan hirdette a jelenlétét felvonulások, kiáltozások, zajos panaszok zenekísérete által. A szerelmes lovag hölgyének jelét viselte, a mesterlegény céhének jelvényét, a hűbéres urának színeit és címerét.
Ez az ellentét és tarkaság a város külső arculatában is megmutatkozott. A város nem úgy terpeszkedett, mint a mi legtöbb mai városunk; sívár gyárépületek és egyhangú házacskák zavaros tömegéből alakult külvárosok nem szegélyezték — falak közé zárva számtalan hegyes tornya egységes képpé kerekedett. Akármilyen magasra is emelkedtek a nemesek, vagy a királyi kereskedők hatalmas kőházai, a város képét mégis csak a templomok meredeken égfelé törő kőtömegei határozták meg.
Mint ahogyan a tél és a nyár ellentéte akkor sokkal határozottabb volt, mint a mi életünkben, ugyanennyire éles volt a különbség a fény és a sötétség, a csend és a zaj között. A modern város már-már alig ismeri a tiszta sötétséget és az igazi csendet, alig érzi egyetlen magányos kis fény, vagy egy távoli kiáltás hatását az éjszakában."
Szintén "szegénység vs gazdagság" a régi időkben témában idézet a magyarországi egyesült államok c. könyvből:
"...1890 és 1914 között épült kisebb-nagyobb villa. [...] Vajon hány épült belőlük összesen? 50 vagy 100 ezer? Óriási szám, ám a Habsburg Birodalom 50 milliós lakosságához képest mégis elenyésző: a családok 1-2%-a ha élvezhette azt a nagyúri-nagypolgári kényelmet, amit ezek az épületek valaha nyújtottak lakóiknak. És a másik 48-49 millió? Az elegáns tengerparttól néhány percnyi autóútra, bent a hegyek között piciny dalmát falvak habarcs nélkül, puszta kőből összetákolt, rozoga tetejű viskókkal. Nehéz eldönteni, hogy melyik készült az emberek, és melyik az állatok számára. [...] Ez volt, ilyen volt az Osztrák-Magyar Monarchia? Bécs, Budapest, Prága és még vagy másfél-kéttucatnyi nagyváros szigetként emelkedett ki a tradicionális agrárvilágból. Ott már fürdőszobával és angol vécével látták el a lakásokat, itt még együtt háltak az állatokkal. Ott már omnibusszal és villamossal, sőt a leggazdagabbak saját automobillal közlekedtek. Itt még lovon és szekéren, sőt többnyire gyalog jártak. Ott esténként színházban, az orfeumban és egyre többen a moziban vigadtak, itt, ha egyáltalán, a fonóban vagy a valuvégi "bögrecsárdában" jöttek össze. Azok jó része jómódban, kényelmesen, egészségesen élt: nyáron nyaralt, télen síelt és közben esetleg vadászott. Ezeknek fogalmuk sem volt ilyesmiről; ezek csak dolgoztak. Azok közül egyre többen részesültek a modern társadalombiztosítá áldásaiban, ezek még csak reménykedtek a beleset- és betegbiztosításban, valamint a nyugdíjban. Azoknak fölösen volt pénzük, ezeknek élelemre és ruhára is alig tellett. Azok urak - kegyelmesek, méltóságosok, nagyságosok és tekintesek - voltak, ezek legfeljebb kendek. Azoknak szalutált a csendőr, ezeket ütötte.
Ezért nem osztom azok véleményét, akik - összetévesztve az operettek "habos kávés", "bankbetétes" és a "valcer dallamára lebegő álomvilágát" a Monarchia valóságával - nosztalgiával mint valami idillre gondolnak vissza a századvég és a századelő időszakára - búskomoran hozzátéve, hogy azóta mindig egyre rosszabb lett."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!