A világkormány ötlete jó vagy rossz?
Ez egy nehéz kérdés.
Ha normális emberek vezetnék, akik a valóságban élnek, akkor jó ötlet lehet, azonban a mostaniakkal nem fogadnám el.
Lehetne jól is csinálni, de jelenleg nem ez történik.
Kizárt dolog, hogy egy világkormány jól tudná kormányozni a világot. Az EU sem működik. Brüsszelből meg tudják mondani, mi legyen/ne legyen Magyarországon, Lengyelországban stb.?
Hol érvényesül ma a régi szép mondás, a szubszidiaritás elve?
Bizonyos dolgokat lenne értelme világszinten egységesíteni, koordinálni. De ehhez világkormányt létrehozni felesleges és káros.
Elobb utobb oda kell jutni, kulonben az emberiseg ki fogja irtani onmagat.
Az elsok meg elegge erdekesen kepzelik el - most a nagyobb orszagokban (pl, Kina) sem mindent Peking hataroz meg, meg magyarorszagon is azert vannak az onkormanyzatok (hat, elvileg), hogy a helyi sajatossagokat kezeljek. Ezt remekul el lehet kepzelni akkor is, ha nem nemzetekben gondolkodsz, hanem az emberisegben.
Viszont akkor az eroforrasok elosztasa, nepesedesi politika, kutatasok megszervezese SOKKAL hatekonyabb lenne.
Nem is beszelve arrol, hogy a mostani haboruk legnagyobb resze azert tortenek, mert a terkepen letezo kepzeletbeli vonal egyik oldalan tobb van, mint a masikon, ezert a politikusok kikuldenek egy hadosztaly embert halomra olni egymast, hogy az o oldalan legyen tobb. Ezzel pocsekolva a veges eroforrasokat. Amennyit elkoltottunk tiz ev alatt a haborukra es egymas elleni fegyverkezesre, abbol mar lehetett volna epiteni jopar urbazist, es pl a Holdon banyaszni, nem magunkat mergezni.
Igen, egy szabad, demokratikus, jogállami világállam és világkormány nagyon jó lenne, mert határok nélkül, háborúk nélkül élhetnénk és az állam hatékonyan léphetne fel a globális problémáink megoldása érdekében, mint a jelenlegi szétszabdalt nemzetállami keretek között megoldhatatlan, kezelhetetlen:
--klímaváltozás
--túlnépesedés
--szociális egyenlőtlenségek, válságok
--környezetvédelmi problémák
--járványok
--őserdők pusztulása
--terrorizmus, szervezett bűnözés
A mai államok megmaradhatnának mint régiók, települések önkormányzati, helyi kulturális autonómiai szinten.
Nagyon fontosak lennének az egységes jogok és kötelezettségek, egységes adórendszer. Ez az egész globális gazdaságot nagyon fellendítené, ugyanakkor az állam képes lenne egyenrangú félként hatékonyan szabályozni és fellépni a már jelenleg is globális multinacionális magántőke profit érdekeivel szemben a közjó érdekében.
Az ötlete? Ha adottak a feltételek, akkor jó. Ha nem adottak, akkor rossz. Az Unió ötlete jó volt, mert akik létrehozták, nagyjából ugyanúgy gondolkodtak, ugyanolyan volt a helyzetük, még valamennyire a mentalitásuk is. Tehát a feltételek adottak voltak.
Később hirtelen oda tartozónak érezte magát még sok ország. Csak az ő körülményeik, gondolkodásuk, hozzáállásuk más volt, tehát a feltételek nem voltak adottak. Ezt úgy képzelték feloldani, hogy fel kell zárkóztatni az érkezőket. ehhez találták ki a "jogharmonizációt", a "szubszidiaritást", a "várakozási időt", a "felzárkóztatási alapot" és még sok mást.
Sajnos egy valamit elfelejtettek, ahogy annak idején Lenin is. Az ember természetét. Az ember cselekvését a motivációja vezérli. A motivációját az érdekei. Lehet szépeket mondani, de e törvények mentén valósíthatók csak meg. És még valami. Olyan felzárkóztatás nem létezik, ahol az egyik (magasabban lévő) csoport is, meg a másik is emelkedik, csak az utóbbi gyorsabban. Olyan létezik, hogy a fentebb lévő kicsit lejjebb száll, aztán valahol találkoznak. Ezt célozta kimondatlanul az összes támogatási pénz. Csakhogy egyfelől ez a magasabban lévőnél hiány, következésképp ellenérdek, az alacsonyabban lévőnél meg csak akkor ér valamit, ha hatékony. Nem volt az, mert nem volt hozzá szakértelem és látásmód. Azt sajnáltak adni (vagy nem tudták, hogy kéne). Ugyanakkor kompenzálták az ellenérdekeiket. Felvásárolták a gazdaságainkat. Más szóval, a balhé borítékolva volt, csak a kirobbanás ideje nem. A legszebb benne, hogy régen kirobbant, de még mindig tagadják ezt. Emiatt látszik az Unió működésképtelennek. Nemcsak látszik, az is sok vonatkozásban. A sok ellentétes és összeegyeztethetetlen érdek miatt. Meg a sok ellendrukker miatt.
A világkormány kivitelezéséhez még kevesebb feltétel teljesül. Ha mégis megvalósul, az maga lesz a katasztrófa. De nem valósul meg egyelőre, mert nem lehet kivitelezni. Az ellentétek akkorák.
Lehet jól is csinálni.
Például egyesek alapvető dolognak veszik, hogy egy világkormány esetén eltörlődne minden államhatár és mindenki oda mehetne, ahova csak akar.
Pedig ennek nem kell így lennie, csak ha kimondottan így csináljuk meg a Világállamot. Ha meg úgy csináljuk meg, hogy maradnak a jelenlegi államhatárok, akkor maradnak. Ha meg úgy, hogy mondjuk a Világkormány szigorítja az EU-ba való bejutás feltételeit, akkor pedig az fog érvényesülni és a határellenőrzés ebben az esetben erősebb lesz az EU határain és nem jöhetnek ide az arabok.
Pontosan ez érvényes a döntéshozásban is. Például Magyarország települései egy államba tartoznak, mégis vannak önkormányzataik, tehát bizonyos kérdéseket helyileg intéznek el. Ezt meg lehet csinálni egy Világkormány esetén is.
Minden csak azon múlik, hogy milyen a kialakítása a rendszernek.
Jó.
Nyilvánvaló, hogy előbb-utóbb létre kell hozni, az viszont még valóban kérdéses, hogy pontosan hogyan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!