A liberális mint fogalom nem ellentmondásos?
Nekem a szomszédom liberális. Pimaszul megmondja nekem a magáét mert megteheti, mert szabad.
Én is liberális vagyok. De épp rossz napom van, nincs eszem hogy visszavágjak, de mivel szabadelvű vagyok, szabad akaratomból pofán vágom. A másik szomszédom bányász. Neki 2 szer olyan széles a válla, neki eltűröm hogy néha morgolódjon.
Nem így működik nagyban is? Szabadelvűség, de mindig vannak szabadabban, akik erősebbek, csak épp anyagilag, vagy nagyobb a befolyásuk. Innentől meg nem halott dolog pl. az egyenlő bánásmód?
liberális = minden szabad, ami másnak nem árt
Az, hogy pofon vágod a szomszédodat, a liberális elvek szerint sem megengedett, mert másnak ártasz vele.
"de mivel szabadelvű vagyok, szabad akaratomból pofán vágom."
=nem tudod, mit jelent a liberális.
A szabadságod addig terjed, amíg másoknak nem ártasz vele. Ha pofán vágod, azzal kiléptél a liberális keretek közül.
"Nem így működik nagyban is?"
De. Nagyban is addig terjed mindenkinek a szabadsága, amíg nem árt másoknak.
"Szabadelvűség, de mindig vannak szabadabban, akik erősebbek, csak épp anyagilag, vagy nagyobb a befolyásuk."
De rájuk is ugyanazok a törvények vonatkoznak. A nagyobb befolyással semmi baj nincs, teljesen természetes. De van egy éles határ, amin nem nyúlhat túl ez a befolyás, ez pedig a törvénykezés. Ha bárki a törvények felett áll, vagy egyéni érdekei alapján hozhat törvényeket, akkor nem beszélhetünk liberális rendszerről.
"De rájuk is ugyanazok a törvények vonatkoznak."
Na itt van kis bibi, hogy annyira nem is kell magas szintre menni hogy ne legyen egynlő bánásmód. Pont a héten olvastam az indexen egy cikket ami szerint a német rendőröknek ki van adva, ha egy menekült kivonja magát az intézkedés alól, hagyni kell. Ha én mint dolgozó EU polgár munkügyben megyek, megállítanak, és meg próbálok lelépni, nem vagyok biztos hogy nem kattanna a bilincs.
Már a wikipedian is felhívják a figyelmet, hogy "Sok belső egyet nem értés is van a liberalizmuson belül, különösen amikor a gazdasági és a szociális szabadság ütközik. A klasszikus liberalizmus hívei szerint az egyetlen igazi szabadság a kényszerektől való mentesség szabadsága. A liberalizmus minden formája a szabadságot védi, csak éppen mást és mást értenek szabadság alatt."
"De szerintem szóval, illetve írással is sokat lehet ártani valakinek annélkül, hogy hazudnánk. Elég úgy színezni, enyhén ferdíteni a dolgokat, estleg részeket kiragadni, hogy ezzel valakinek a rossz hírét keltsük."
Nyilván ezért tiltja az ilyesmit a törvény.
Hogy pontosan mi számít ártásnak, az a liberalizmus egyik nagy kérdése, amire nincs egyszerű válasz. Sok liberális sem ért benne egyet. Ezért vannak különböző típusok. Az anarchisták szerint pl. szabadjon mindent, és nem is kellenek törvények vagy államok. A libertáriusok szerint kellenek törvények, de az állam csak ezeket felügyelje, és pl. az adószedés már ártás. A másik oldalon egészen szocialista szemlélet van, ami szerint egyszerűen az implicit előítéletek és szociális rendszerek ártanak mindenkinek, vagyis az ilyen liberálisok autokratikusabbak, és rendszerek megváltoztatásában gondolkodnak, nem egyénekben.
Nyilván a két végletnek szinte semmi köze egymáshoz, és szinte mindenben egymás ellen vannak. És az egyet nem értésnek pusztán annyi az alapja, hogy az egyik szerint sokat elviselsz, a másik szerint meg nem.
"Na itt van kis bibi, hogy annyira nem is kell magas szintre menni hogy ne legyen egynlő bánásmód. Pont a héten olvastam az indexen egy cikket ami szerint a német rendőröknek ki van adva, ha egy menekült kivonja magát az intézkedés alól, hagyni kell."
Ez a botrány elkerülés végett van így, és nyilván egyáltalán nem liberális döntés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!