Világkép terén miért ennyire ellentmondásos a jobb és baloldal?
Na most a jobboldaliság az kereszténységgel jár együtt, míg a baloldaliság van az evolúció, a természetes kiválasztódás és a tudomány mellett.
A vallásos krisztusi szeretet ellenére mégis a jobboldal hisz abban, hogy a szegényeket el kell taposni, az erősebb győz, miközben baloldal segítené az elesetteket Jézushoz hasonlóan, miközben nekik meg éppen abban kéne hinni a természetes szelekció miatt, amiben a jobboldal hisz.
Mi ez a nagy kavarodás?
Állj, a jobboldaliság nem jár együtt a vallásossággal meg a kereszténységgel, szegényebbe eltaposásával.
Ahogy a baloldal sem feltétlen támogatja a szegényebb rétegeket.
A jobb- ,és baloldal elavult fogalom, ráadásul még ott a liberalizmus, amelyik egy harmadik oldal és nem lehet a kettőbe besorolni. Anomáliák vannak a fejekben.
A szociális érzékenység, a az államosítás, a tervezés baloldali.
A konzervativizmus, a hagyománytisztelet jobboldali.
A bal- ,és a jobboldal is a közösségre épít, az egyén mozgásterét a közösség érdekében korlétozzák.
A szabadpiac, a be nem avatkozás, az egyén istenítése liberális. A liberálisok szerint az egyén a közösség felett áll.
A szélsőliberálisokat hívják anarcho-liberálisnak, ahol az egyének korlátlanul szabadok, értsd, a gyilkosság, az erőszak is.
A szélsőbaloldaliakat nevezik kommunistáknak. Végcéljuk a kommunista társadalom megvalósítása. Szerintük egy idő után a diktatúrát fel lehet számolni, mert az emberek eljutnak egy olyan szintre, hogy maximálisan együtt tudnak működni másokkal.
A szélsőjobboldalt totalitaristáknak nevezem. Céljuk a totális világállam megvalósítása.
A fasizmusban, a hungarizmusban és a nemzetiszocializmusban megtalálhatóak bal-és jobboldali eszmék is.
A német nemzetiszocializmus viszont totlitarizmussá alakult, az embereket atomizálni kezdték, erőforrásként kezelték őket.
Most a liberálisok viszik a világot a totalitarizmus felé.
Jelenleg a kommunisták és a fasiszták, meg a hungaristák közelednek egymáshoz. Egyre mérsékeltebbek lesznek.
A liberálisok viszont egyre szélsőségesebbek és kezdik betölteni a nácik helyét. A határt most az erkölcsi értékek melletti kiállás, vagy azok megsemmisításe jelenti.
Marx meg liberálisok és a kapitalisták stb. Mindenki egy alomból való. A megközelítés kicsit más a végcél egyértelmű.
Nácik: Egy világállam ahol egyesülnek a határok az emberek szolgák és csak a párt van.
Kommunisták: egy világállam ahol egyesülnek a határok és csak a párt van.
Liberálisok: Eu, Ensz, nato, egy világállam ahol egyesülnek a határok és csak a párt van
Kapitalisták: lassú butítás a többi felé ensz, eu, nato ahol egyesülnek a határok és csak a párt van
George Orwell 1984. Csak a párt van. A szavaknak új jelentést adnak. Pl.: civil áldozatok halott gyerekek anyák: járulékos veszteség.
A nagy testvér figyel. Edward Snowden.
Láthatatlan ellenség. Terroristák
A kultúrák eltűnése: liberalizmus (liberálfasizmus)
A kérdező jól látja, hogy katyvasz van a fogalommeghatározásban. Már eleve egy fából vaskarikának tűnik számomra a demokratikus liberalizmus. Hiszen (mint fentebb kifejtettétek) a liberalizmus társadalmi alapja az egyén joga, míg a demokrácia alapja a többség joga. Szemben áll a kettő. Egyik úgy fogalmaz, hogy egyes embernek a joga, míg a másik minden embernek joga. A liberális az egyén felől nézi a társadalmat, míg a demokrácia a társadalom felől nézi az egyént. Nem mindegy. A baloldal szerintem még ha demokratikusnak nevezi is magát, jobban hasonlít a liberális nézetekre (jobban elfogadja az elveit), míg a jobboldal a demokratikus, konzervatív, kulturális elvek terén teszi le a voksát. A baloldal számára lényegtelen a nemzet, ellentétben a jobboldallal. A baloldal törekszik egy egységes, kultúrától, nemzeti öntudattól, vallási elkülönítettségtől stb., globalizált világ felé, ellentétben a jobboldallal.
Én így látom!
Nagy a kavarodás a fogalmakkal, de úgy látom, a kérdező fejében is némiképp! Szóval...
-KERESZTYÉNSÉG SZEREPE: Jézus idejében nem léteztek ilyen mai ideológiák, csak a nagy-nagy Római Birodalom. Jézus tanításai igenis jók, persze tudom, sokan sokszor visszaéltek a vallással, stb... Én egy református gyülekezetbe járok, és amikor konfirmáltam, a lelkész evidenssé tette, hogy a bibliai történetek meg a tudomány két külön dolog, mindkettőnek megvan a maga szerepe. Egyik a természettel foglalkozik, másik a lélekkel. Tudósok közt is rengeteg a keresztyén!
Az ateizmus terjedése miatt a jobboldaliak, akik elvileg a hagyományokat hivatottak őrizni gyakran fontosnak tartják a keresztyénséget. Azonban pl. a Hit gyülekezete inkább baloldali egyház, de pl. az Egyesült Államokban a Demokrata elnökök is kifejezetten vallásosak!
-JOBBOLDAL: Hagyományokat tisztelő. Történelmileg ugye az arisztokraták meg királyságpártiak voltak jobboldaliak. Később az arisztokraták jogai mellett/helyett jött a hazafiasság, és a keresztyénség. Ennek oka, hogy a baloldalon nem a közösség a fontos, hanem az egyén, vagy hogy épp, hogy a közösség a fontos, de az nem vallási vagy nemzetiségi alapon válik közösséggé. Gazdaságilag a jobboldal pedig eredetileg a szabad piacgazdaságot támogatta a marxista ideológiák antaonistájaként.
Nos, pl. Magyarország esetében már ott kezdődik a katyvasz, hogy aki itt hagyományokat akar őrizni, az a szocializmus korában landol. Aztán létezik persze baloldali hazafiasság, és konzervatív liberalizmus...
-Baloldal: A liberális meg szocialista irányzatok tartoznak ide. Amikor még a nacionalizmus újnak számított, akkor gyakran járt együtt a liberalizmussal (lásd '48-as forradalom). A liberalizmusban az egyén a fontos, a szocializmusban pedig, hogy mindenki egyenlő. Gazdaságilag a szegényeket támogatja a gazdagokkal szemben, és az állami tulajdont a magántulajdonnal szemben. Magyarországon ez már ott megbukott, hogy a Fidesz, de főleg a Jobbik hangoztat olyan szólamokat, amiket baloldalnak kéne. Valamint - akármelyik pártot nézzük - Milliomos / Milliárdos emberek beszélnek a szegény emberek sanyarú sorsáról, vagy szerveznek éhségmenetet. A társadalom ezzel szemben a kádári örökség szerint él, és elvárja, hogy az állam kifizesse, eltartsa, segítse, stb... USA-ban pl. abból is közfelháborodás lett, mikor Obama be szerette volna vezetni a némileg ingyenes egészségügyi ellátást, mivel az ottani felfogás szerint, aki nem képes anyagilag eltartani magát, az kvázi dögöljön meg...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!