Szerintetek is a Kína által kialakított társadalmi, gazdasági rendszer a jövő társadalma? Csak akkor lehet az emberiség sikeres, ha mindenki átveszi a kínai modellt?
Az USA és Nyugat-Európa féle kapitalizmus hanyatlik, és a szovjet-típusú szocializmus is becsődölt.
Viszont a Kína által kialakított egyedi rendszer lehetővé tette, hogy 30 év alatt egy mai Észak-Koreára hasonlító országból a világ legfejlettebb országává váljanak.
A rendszer lényege:
-Egypártrendszeri diktatúra diktátor nélkül. Csak egy párt van, ahol a tagok köztársasági keretek között hoznak közös megegyezést, de nincs egy teljhatalmú személy, akinek szavára az egész ország táncol
-Kapitalizmus. Valódi kapitalista rendszer, ahol az állam gazdasági szinten minimálisan szól bele az életbe.
-Technokrata pragmatizmus. Ideológiák hangoztatása és követése helyett, az állam egyszerűen mindig úgy dönt az ügyekben, hogy az a gazdaságot fejlessze bármi áron. Ahogy Deng Xiaoping mondta, mindegy, hogy a macska fekete, vagy fehér, amíg megfogja az egeret. Az állam minden ügyet gyakorlatilas, analítikus és ateista, anti-spiritualista szemmel néz.
-Környezetvédelem abbahagyása. A jelenlegi technológiai szintünk mellett nem tudjuk úgy védeni a környezetet, hogy az ne menjen a fejlődés és a termelés rovására. Termelünk, fejlesztünk, építünk és majd jönnek maguktól a jobb technológiák, amiknek fokozatos bevezetése csökkenteni fogja a szennyezést.
-Pénzközpontú társadalom. A nyugati kapitalista társadalmak középpontjában az önmegvalósítás áll, a szovjet szocialista társadalmakéban az ember. A kínai társadalom központja azonban a pénz. Ha van pénz, van minden. Ez igaz az államra, és a közemberre is. Az állam nem próbálja erkölcsökre, vagy bármilyen magasztos ideákra oktatni a népet.
Lehet, hogy Kínában dübörög a gazdaság, meg épülnek a futurisztikus épületek, 380 km/h-val közlekedő vonatok, de más szemszögből Kína olyan, mint a 19. századi Anglia.
Vagyis, nincsenek munkásjogok.Ami jelenleg még nem baj,de a jövőben biztos, hogy szükség lesz szakszervezetekre, munkásjogokra.
Maradjunk annyiban, hogy Kína azért azért tudta növelni a gdp-t ennyire az utóbbi időben, mert az egyik legolcsóbb munkaerőt biztosították, ami annyit jelent, hogy dolgozik mindenki egy tál rizsért, aztán a gdp meg növekszik mint állat, mert a világ minden cége ott gyárt.
Ettől függetlenül az emberek középkori körülmények között élnek, kivéve néhány várost, ahol van szolgáltató ipar is, tehát van pénz is.
Előbb utóbb elfogja érni a gyártási határt az ország, amikor már nem tud növekedni tovább, mert ahhoz meg már vásárlóerő is kellene, és épp most fogja elérni ezt a határt, mert már legutóbb se nőtt akkorát, mint eddig.
Ez a baj a magyar gazdasággal is..nő a gdp, mert mindenki megy az összeszerelő üzemekbe de attól még szegények maradnak.
A kínai modell röviden:
- Hatalmas piac
- Olcsó sok és egyre jobban képzett munkaerő
- Temérdek nyersanyag
Ebből egy dolgot sem lehet átvenni és lemásolni.
Akár hiszed, akár nem, de a kínaiak is nyugati demokráciára vágynak egyre inkább.
Nem jön be nekik a jelenlegi, elnyomó rendszer.
Továbbá a jelenlegi rendszer csak innen tűnhet a jelenlegi manipulált infók alapján olyan csodásnak.
Röviden és tömören a kisiskolásokkal kötelezően eskübe vétetik hogy életüket kockáztassák a pártért, miközben a kommunista párt politikus tagjai eszük ágában sem állna ilyesmit tenni. Nem hisznek a jelenlegi rendszerben de nem is tudnak semmit tenni ellene.
A jelenlegi korrupció ellenes kampány során valamit javulhat a helyzet, mert a korábbi főtitkárral, Jiang Zeminnel szemben, akinek döntő része volt a 89-es mészárlásban és a ma is tartó Fálun Gong ellenes népirtásban, illetve a lelkiismereti foglyok testéből való államilag irányított szervrablásban, szóval az ő embereit távolítják el a helyükről. Xi Jingpingtől ehhez hasonló emberiség ellenes bűntettről még nem hallottam.
Egy jó könyv: [link]
A kínai rendszer nem hiszem, hogy a jövő társadalma lehetne. Megvannak ugyan az előnyei, de megvannak a hátrányai is (amivel szerintem egyébként a vezetés is tisztában van és biztosan dolgoznak is rajta).
A hátrányok közül csak néhányat említve:
- Az egy főre jutó GDP Bulgária szintje alatt van.
- A munkaerő központú társadalom nem annyira biztos, hogy fenntartható (pl. árfolyamnak kitett kockázat)
- Bár van még biztosan szabad munkaerő, de elvileg lehet olyat is olvasni, hogy a jövőben hiány lesz, amit ugyan megoldhat valamilyen bevándorlás a környező országokból
- De akkor is szükség van valamilyen egyéb szabályozásra.
Kedves előző, szívesen elolvasom, ha vannak hozzá forrásaid. Mármint az előbb megfogalmazottakhoz. A legegyszerűbben ellenőrizhető a minimumbér volt:
Itt olvashatod, hogy amit mondtál több szempontból is téves.
Egyrészt tévedtél statisztikailag, tényhibát követtél el. Másrészt nem gondoltál egy technikai problémára sem, mikor a minimum bérekről beszéltél.
Harmadrészt megint tévedtél most már a kínai rendszerről (lsd. 2. link).
Ne haragudj, de ezek után szkeptikusan állok a többihez is.
A kínai államnak ez a sok külföldi gyár kiváló alkalom volt, hogy az állami bevétel sok legyen.
Ebből épül a szuper infrastruktúra, szuper vasút meg az a sok futurisztikus épület.
Viszont, Kínában csökken az ipari termelés és nő a szolgáltatásipar, igaz nem túl gyorsan, de növekszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!