Ilyen árak mellett miért csodálkoznak hogy mindenki kalózkodik?
Egy átlagos DVD- film 2000 Ft,egy új akar 3-4 is lehet.
Egy atlagos szamitogepes játek 3-4 ezer egy új 8-12000.
Miert érje meg megvenni ezeket az embereknek ha egy 5000 Ft-os internettel,2-3 dobozos film arabol tucatnyi filmet megnezhetnek es több jatekot letölthetnek? Nyilvan minden nem elerhető de rengeteg minden fent van. Én pl mar csak a steames learazaskor tudok jatekot venni mert draga.
Ilyen arak mellett miert csodalkoznak ha rengetegen warezolnak?
Az árak mértéke nem indok a kalózkodásra.
Ahogy az sem, hogy a BKV-nak koszosak a járatai, akkor ingyen használom őket.
Ez alapvetően rossz felfogás és csak arra jó, hogy valaki ezzel nyugtassa magát amikor ő is tudja, hogy rosszat tesz.
Igen, drágák a dolgok. De kötelező megvenni őket? Nem éppen. Olcsóbb ettől nem lesz, sőt, minél kisebb a kereslet, minél többen inkább letöltenek valamit, annál kevésebb vásárlásból kell előteremteni a munkák költségét. Hiába ez csak egy kis ország itt is érződik a filmek letöltögetésének hatása. A premier filmeket vannak kiadók akik nagyobb csúszással adják ide, volt aki pont a túl sok illegális felvétel/letöltésre hivatkozott.
Az mindenképpen sokat javítana a helyzeten, ha elérhető lenne megfelelő online szolgáltatás.
Zenékhez ott a Spotify, befizetsz egy minimális összeget és azt és annyit hallgatsz amit akarsz.
Filmekre még sajnos sem a Netflix sem társai nem érhetőek el itthon.
Viszont játékok terén ott a Steam például, vagy hasonló platformok.
Ez is relatív dolog.
Egyes játékokra én sem adnék ki 10 ezreket, de egy kisebb játék, vagy leárazás során már 2-3 ezrekért hozzá lehet jutni.
Vagy én sokszor ezeket is bármi más kikapcsolódási formához hasonlítom. Pl egy állatkert sem olcsóbb, vagy vicces hogy mindenki szír hogy drága a játék, de mellette heti 2x azért elmegy bulizni, ott meg azonnal elszórsz több 1000 forintot. Így nézve meg, ha megveszel egy jó játékot, akkor abba bele lehet ölni több 10 vagy 100 órát is, onnantól meg simán megéri.
Meg ez is olyan, hogy mindenki alanyi jogon kéri lassan ezeket, "nekem látnom kell" "nekem játszanom kell", holott ez nem így van, nem kell havi 100 játékot kipróbálni, elég 1-2-őt megvenni és kész.
Vagy ha úgy nézzük, itt is megvannak a felhasználói körök, akiknek nincs pénze, azok később jutnak hozzá, akiknek van ők megkapják. Mint ahogy Lego-t is vehetsz 5-10 ezerért meg vehetsz 50-100-ért is. Vagy nem mindenki járkálhat Iphone XS-el.
Pl saját példámon nézve, sokáig gépem sem volt, vagy régen 1-2 cd-n voltak játékok, meg 500Ft-ért vettem Tescoba, és mégis azokhoz kötnek a legszebb emlékek. Míg egy mai játékot letöltök, játszok 1-2 napot, törlöm és jöhet a másik.
Szerintem ez olyan dolog, hogy mivel senki nem nézi, és mindenki csinálja, ezért elfogadott, de attól még helyén kell kezelni, és tudni hogy ez gyakorlatilag lopás. Lehet persze szépíteni, de azzal csak a saját lelkünket nyugtatjuk.
Vagy erre jó példa pl a Drága Elza c. magyar film.
Kuruc infón is írtak róla, alatta kommentben minden második "nagymagyar" azt kérdezte, hogy hol lehet megnézni "természetesen ingyen", persze mellette a kommunistázás meg a zsidózás az megy. :D
Egyetértek, hogy 9-10.000 forint indokolatlanul sok egy játékra, de nem csak a boltból lehet venni játékot, Steam tele van leárazásokkal, valamint ha vársz egy kicsit, akkor csökkenni fog még a 10.000 forintos játék ára. Good Old Games.com-ról pedig olcsón lehet retró játékokat leszedni másolásvédelem nélkül. És még ott van a Humble Bundle is, ahol annyi árat fizetsz, amennyit akarsz.
A kalózkodás pedig megteszi a hatását az iparra, nagy cégek egyre inkább csak DRM-ekre meg másolásvédelemre teszik a hangsúlyt, amik még a legitim vásárlókkal is ki*****nek. Ezenkívül erőltetik a DLC-ket, hogy ezzel egészítsenek ki bevételt.
Én nem nagyon sajnálom a nagy AAA cégeket. A kicsi "indie" fejlesztőket viszont nagyon is, mert ő hátuk mögött nincs mindig kiadó, aki pumpálná a pénzt, valamint egy ilyen csapat nagyon kevés, de tehetséges emberekből áll, akik valahogy próbálnak befutni. A Game Dev Tycoon című játékot, ahol egy játékfejlesztő céget kell menedzselni például két programozó testvér készítette a nulláról és a Steam platformot használta terjesztésre. Nagyjából 90 százaléknyi ember kalózkodta le. A játék maga pedig 10 dollár sincs ha jól emlékszem, ami itthon párezer forintnak számít.
Legjobban azokat bírom, akik játékárak miatt picsognak, mint a fürdős*****, bezzeg a csúcserőmű PC meg ott virít. Meg ugye ahogy itt is mondták, a "nekem hát ez jár" hozzáállás.
"Filmet venni nem muszáj, eljutni a munkahelyre kocsi nélkül viszont igen."
De lehet menni gyalog is, vagy biciklivel, ha nem fizetsz egy szolgáltatásért, tekintve hogy az nem alanyi jogon jár. Vagy ilyen szempontból legalább tudod nyugtatni a lelked azzal hogy "munkahelyre megyek". De egy film vagy játék letöltésénél még csak nem is lehet ilyet mondani. Az egy termék, ami annak jár, aki megveszi, és nem alanyi jogon kapod.
Ilyen szempontból érdekes az internet világa, mert felállít egyfajta egyenlőséget a gazdagok és a szegények között, mivel mindenki ingyen megszerezheti rajta ami kell neki.
Meg ugye kifogást mindig találni, ha drága akkor azért töltöm le mert "hát én ennyit nem adok ki érte" ha meg olcsó, akkor "hát biztos rossz" vagy "hát egy 100-ast most minek pocsékoljak el".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!