Miért a kínaiak gyártanak szinte mindent?
Mert hagyjuk.
Németország és Anglia jól profitál belőle a többiek meg szívják.
Szívesen olvasnék egy elemzést arról hogy mi lenne ha megvámolnánk a kínai tömeg cuccokat és cserébe lenne hazai könnyűipar.
Nyilván az ár fontos, de nem minden. A kínai gyártás sokkal rugalmasabb, mint az európai, vagy az amerikai. Pl. sokkal lazábbak a munkásokat védő törvények. Sokkal könnyebb a munkavállalókat leépíteni, lazábbak a munkavédelmi előírások, stb.
Minden gyártó vállalat számára dilemma, hogy mennyi kapacitást állítson be a gyártásra, ugyanis az eladások folyamatosan változnak. Pl. karácsonyra kell nagy mennyiséget legyártani, vagy egy új modell bevezetésekor nem tudható biztosan, hogyan fogadja a piac a terméket, stb. Ugyanakkor -különösen Európában- a munkavállalókat szigorúan védik a törvények. Nehéz lenne felvenni mondjuk 10 000 embert iPhone-t szerelni, mert bevezetünk egy új modellt, majd két hónap múlva 5000-et elküldeni. Kínában ez egyáltalán nem probléma. Szintén nem probléma a napi 12 órás munkavégzés, a heti 7 napos munkarend, de sokszor az alapvető biztonsági szabályok figyelmenkívülhagyása sem.
A minőség egy másik kérdéskör. Attól, hogy Kínában készült, még lehet jó minőségű. A megbízó sokszor a teljes technológiát adja a gyártáshoz. A munkafolyamatok olyan szinten vannak lebontva, hogy ne igényeljen szakértelemt. Gyakorlatilag mindegy, hogy milyen nyelven beszél, aki pl. összecsavarozza a két alkatrészt, mert a nyomatékkulcs meghatározott nyomatékkal fogja meghúzni a csavart, a minőségellenőrzés azonnal visszadobja, ha hiányzik egy csavar, stb. A lényeg, hogy az elemi tevékenységek ne igényeljenek szakértelmet, és a minőségellenőrzés minden kritikus ponton megfelelően működjön.
A gyártás beruházás igényes tevékenység. Jellemzően minél nagyobb kapacitású gépekkel és berendezésekkel végzik, annál olcsóbb. Egy vállalat számára ezek a beruházások halott tőkét jelentenek. Nem így egy olyan vállalkozásnak, amely "csak" gyártani akar. Az állami szubvenciók révén ráadásul olcsón tudnak a kínai vállalatok beruházni.
A kínai márkák azért rosszabbak (egy részük legalábbis), mert a tervezésre, technologizálásra sokkal kevesebb figyelmet, és pénzt fordítanak, valamint gyengébb minőségű anyagokat használnak, és bármilyen furcsa, kevesebb és képzetlenebb munkaerőt.
Miért a kínaiak gyártanak mindent?
Mert a nyugati vállalatok rájöttek, hogy a profit nem a gyártáson van. A gyártás csak egy költségtényező, és ráadásul rengeteg macera van vele. Egy vállalatnak érdemesebb amit lehet kiszervezni a gyártásból, és arra koncentrálni, ami számára versenyelőnyt hozhat pl. design, technológiai fejlesztések, vagy akár a marketing, értékesítési hálózat. Kinának pedig érdeke magához vonzani a bérmunkát, mert óriási a munkaerő piaca, amit belső fogyasztásra való termeléssel nem tudna lekötni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!