Egy ország meg tud termelni mindent magának?
Nem csak az emberek számától függ, hanem pl. a természeti adottságoktól is. Pl. Norvégiában nincs túl sok termőföld. És akkor ott vannak az ásványkincsek, technológiák (nem véletlen, hogy Kína is lop, amit csak tud, hogy lépést tartson az Európai minősséggel), szakképzés, stb.
Meg attól is függ, mik az igények. Ahol pl. számítógépeket akarnak használni (bármire), ott máris gondok lennének, pár ország kivételével.
Magyarország szerintem kb 1 millió lakossal meg tudna termelni "mindent" de csak az alapvető élethez, a színvonal visszaesne ilyen 1910-es évek keverve Rákosi-rendszer fílingű környezetté, mivel a zalai dombságból kinyerhető limitált kőolajat a legfontosabb iparágak szívnák el, autója senkinek se lehetne, talán a buszközlekedés is leállna, banán, narancs, kakaó, kávé nem lenne, le kéne mondani a napi 24 órás áramszolgáltatásról és nem jönne az országba több elektronikus eszköz, előbbutóbb beszarna az összes számítógép és hűtő, visszatérnének a földalatti hűtőkamrák és a papír, ceruza. Az államigazgatás összeomlana csupán ilyen papírkartotékok használatával.
Az emberek nem lennének hajlandóak szegényes diétát követni, megennék az összes vadállatot, egy idő után a kóbor kutyákat is, a Balatonból kifognák az összes halat, lelegelnék az összes mezei bogyót, totál káosz lenne.
Kevés kivételtől eltekintve igen, csak nem éri meg.
Ha én nagyon jó banánt tudok termeszteni nagyon olcsón, mert tele van az országom banánföldekkel, de pumpát csak nagyon drágán tudok előállítani, akkor hülye lennék önellátó lenni, ha ott a szomszédom, akinek alig vannak banánfái, pedig szereti a banánt, ellenben már el sem fér otthon a sok pumpától, mert neki olyan országa van, hogy könnyű ott pumpát gyártani.
Tehát az önellátás többnyire irracionális célkitűzés.
Az biztos, hogy kell egy nagy piac és megfelelő természeti erőforrások, nyersanyagok.
Az USA és a Szovjetunió, Kína régen lényegében önellátó volt, ott ez megvalósítható lenne.
De sokkal jobban megéri nagyban termelni és ami külföldön olcsóbb, azt onnan beszerezni, amiben meg mi vagyunk jók, azt meg exportálni. Ezért a világpiactól elszigetelődő, önellátásra berendezkedő országokban a valóságban nem növekszik a jólét, hanem a meglóduló infláció miatt csökken a vásárlóerő, az életszínvonal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!