Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A portugálok, franciák,...

A portugálok, franciák, olaszok, spanyolok, stb. ősei eredetileg nem latin nyelveket beszéltek? Tehát ez csak felvett nyelvük a Római Birodalom terjeszkedésének hatásásra?

Figyelt kérdés

#nyelv #latin európa
2013. dec. 24. 18:45
 1/3 anonim ***** válasza:

szerintem még most is latinul beszélnek csak nagyon nagy különbség van köztük

nagyon nem ismerem a latin nyelvet, de biztos, hogy tele van latinnal a nyelvük csak keveredett mással is az idő során

2013. dec. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Olaszok többsége soha nem cserélt nyelvet, egyenensen ment át latinból olaszba. Ez alól kivételek az etruszkok akik beolvadtak az észak-iláliai latinokba, akik ma olaszok.


A francia, portugál , spanyol, román nyelveknél kicsit más a helyzet. Ezeken a területeken Róma kolóniákat hozott létre itáliai telepeseknek, így eme területek nagy része vegyes "őslakos-latin" lakosságúak lettek. Végül a világi és egyházi hivatalos nyelv és a latin nyelvű istentisztelet ereje volt az amely felemelve a latin nyelv presztizsét eldöntötte hogy mely nyelv legyen a domináns ezeken a területeken.


Az újlatin nyelvek területe azótais növekedett. Franciaország a felvilágosodás korában kezdett el asszimilációs politikát folytatni a nemzetiségeivel szemben, ekkor növelte a franciák arányát 40-ről 80%-ra, jelentősrészt a bretonok és baszkok rovására (normanokról, frankokról nem is beszélve)

Spanyolországban pedig a baszkok területe is jóval nagyobb volt korábban. Románok a vaskaputól egészen Odesszáig (Ukrajna) nyomták a területeiket.

2013. dec. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 rémuralom ***** válasza:
A latinok keveredtek a meghódított területeken élő őslakosokkal, majd a birodalmat elárasztó vándorló barbár népekkel is. Tehát erre a kérdésre nem igazán van egyértelmű válasz; annyi biztos, hogy ha a 6-7. századig tekintünk vissza, ott már minden ősük latinul beszélhetett. (Persze ez a latin nem az a latin, amelyet gimnáziumokban, nyelviskolákban latin címén tanítanak; ez az ún. vulgáris latin, a nép nyelve, amelynek nyelvjárásai között már ekkor is könnyen észrevehető különbségek álltak fenn.)
2013. dec. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!