A Római Birodalom, hogy nem volt képes "romanizálni" a
keleti provinciáit?
Nem romanizáltak azok semmit, csak bevonultak a légióikkal és kész. Ez amolyan klasszikus komcsi lőzung, hogy ahova bementek a rómaiak, ott a népesség hirtelen magáévá tette a latin nyelvet, és azt használta az anyanyelve helyett. Ilyesmiről szó sincs, ilyen soha nem volt. A latin elterjedése a középkorra datálható szinte csak és kizárólag, az is a vallás és az egyház, valamint az általuk működtetett iskolák által, melyek hivatalos nyelve a latin volt.
2012. júl. 10. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
20 milliónyi román azért mégiscsak példa a keleti provinciák romanizációjára :)
A korábban hellenizálódott görög területek romanizációjáról persze szó sem volt. A Róma Birodalom alapjaiban egy latin-görög államnak számított.
2012. júl. 10. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 A kérdező kommentje:
És mi van Észak-Afrikával, Törökországgal, Szíriával, a Közel-Kelettel? Azok a mai területek is a Római Birodalom részei voltak.
Most nem azért, de hol voltak románok a római birodalom idején? Nem is léteztek. A mai Havasalföld és Moldovova területén bolgárok laktak, majd besenyők, kunok, végül több évszázadon keresztül török fennhatóság alatt volt a terület. Római építészet, se a vallás nem érhető nyomon, a magyar nyelv több közös elemet használ a latinnal, mint a román, ráadásul még az abc-t sem vették át, a XIX századig cirill abc-t használtak.
2012. júl. 10. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 A kérdező kommentje:
ma 17:10
Most kit érdekel Románia? Azt hittem, ha ezt írom, mint mai államot amely azon a területen fekszik, akkor világos. Nem tudom Dácia megfelelő? És tök mindegy, milyen viszonyban állnak a mai románokkal. A kérdés az, hogy az akkori keleti provinciákban (lásd. a görögök, törökök, szírek, stb.) miért nem romanizálódtak.
Ezt gondolom a második válaszolónak szántad, ő jött elő 20 millió mai román romanizálásával.
2012. júl. 10. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
7/13 A kérdező kommentje:
ma 19:29
Igazából neked is, mert szerintem lényegtelen, hogy hogyan és miként alakult ki a román nép - legalábbis a kérdés keretei között. Az a lényeges, hogy ott akkor dákok éltek. És a kérdés lényege pedig az, hogy a törökök, a görögök, stb. miért nem újlatin nyelven makognak?
Arra meg ott az első kommentben a válasz. A romanizálás nem azt jelenti, hogy az összes létező faluban, az összes létező birkapásztorhoz odamennek egyengént a legionáriusok, és mindenkit megtanítanak latinul, aztán azok meg önként és dalolva azt fogják onnantól fogva használni. A rómaiak egyszerűen megszállták a területeket, és vitték, ami kellett nekik, akár a mezőről, akár a bányából. A lakosság nagy része azt sem tudta, hogy római megszállás alá kerültek. Honnan is tudták volna? Az egész kárpát-medencére jutott két légió, az alig több, mint ezer ember. Na annyival próbálj meg te elromanizálni egy ekkora területet.
2012. júl. 10. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
Jóval többet jelentett a római fennhatóság. A birodalom egészéből jöttek hivatalnokok, kereskedők, katonák akik letelepedtek és a közös nyelv a laton volt, keleten inkább a görög. A helyi srácokat elvitték légiósnak, mikor negyven évesen hazajöttek, már kellőképpen romanizálva voltak. Ezért beszélnek ma is újlatinul Galliában és Hispániában. Így beszéltek Észak-Afrikában is (kivéve a hegyeket ahol a berberek éltek), amíg nem jöttek az arabok. A törökök is csak ötszáz évvel a (Nyugat)-Római Birodalom bukása után települtek be a mai helyükre.
2012. júl. 11. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyszerüen nem állt érdekében , nem lett volna semmi értelme . Csak azt tették meg ami a minimális volt nekik elég volt ha adóznak .
2012. júl. 11. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: