Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az orvostanhallgatók, rezidens...

Az orvostanhallgatók, rezidensek tüntetnek a jobb megélhetésért. Szerények: mindössze meg szeretnének élni a fizetésükből. Mit szóltok hozzá? Igazuk van? Lásd még a kommentet, mert ezt nem lehet 250 karakterbe beszorítani!

Figyelt kérdés
Nem akarnak külföldre menni, de mit csináljanak, ha a megélhetési gondok miatt muszáj? Máskor tandíjmentességért tüntetnek. Nem tetszik a "röghözkötés", hogy pár évig ott kell dolgozni, ahol rezidensként a fizetésüket kapták. (A szocializmusban ingyen képezték az orvosokat, de végzősként oda kellett menniük a képzésük idejével egyenlő időre, ahová tették őket. Aztán vagy megszoktak, vagy továbbállhattak. ) Igazuk van! Hát tényleg, tanítsák ki őket állami pénzből, kapjanak dupla annyi fizetést rezidensként, mint most! Aztán kész doktorként menjenek ki, mondjuk Svédországba, ahol az állam sokkal jobban áll, mégsem képez elég orvost. Hozzánk pedig majd jönnek a bangladesi, jobb esetben ukrán orvosok, átmenetileg, amíg tovább nem állnak. ( Nálunk is volt egy ukrán fogorvos, és egy román. Továbbálltak, amikor tehették! ) A kérdésem csak az, ha ez a szemlélet jogos, akkor nem kellene-e a kőművesek, bolti eladók, mozdonyvezetők és mindenki más esetében is alkalmazni? Nehogy külföldre menjenek tízszer nagyobb fizetésért? Hiszen ezekre is szükség van, ezek sincsenek se kezdő korukban, se később tisztességesen megfizetve. És egy rosszkedvű mozdonyvezető is tud olyan bajt okozni, mint egy rosszkedvű orvos: csak esetleg több lesz az áldozat! (A fáradt orvos a betegnek se jó érvre. ) Vagy csak én látok ilyen furcsán? Kiváncsi lennék mások véleményére!
2009. nov. 13. 07:41
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
0%
Hát röhögj csak, de ez így van. Az orvos megteheti azt, hogy rossz gyógyszer ad és megöl egy embert. A mozdonyvezető viszont egy nyári napont a tömött vonattal belecsapódhat a déli pályaudvarba. Hol lesz több áldozat?
2009. nov. 13. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
100%

Sarkított ez az egész, nem hiszem, hogy nem hallottál még a milliós orvosi műhibaperekről, amit azért kapnak, mert minden nap több óra túlórájuk van és a saját lábukon nem tudnak megállni, de ha valamit hibáznak, életek vesznek oda.

Ehhez képest egy pályán nyomogatni a gáz meg a fékgombot és néha vidáman dudálni heti három napban több mint kétszer annyi pénzért igenis visszás.

És ez a szerencsétlen orvos hat évig a legnehezebb egyetemet végezte, utána akár egy évtizedig még mindig csak mint gyakornok dolgozik.

És a mai magyar nettó átlagkereset 120 ezer körül van. Ezt is sajnáljátok tőlük?

2009. nov. 13. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
0%

Valaki pisztolyt tartott a fejetekhez, hogy ezt tanuljátok? Nem tudtátok akkor, mikor nekikeztetek, hogy ez lesz?

Attól, hogy szerinted könnyű vonatot vezetni, még 100x nagyobb felelősség.

2009. nov. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

Én megértem az orvosokat. Ha a kormány nem akarja növelni a bérüket, akkor majd kimennek külföldre!


Én ha orvos lennék tuti nem mennék ki tüntetni, hanem egyszerűen csak elmennél külföldre dolgozni jó pénzért.

Aztán előbb-utóbb csak rá fog jönni az állam, hogy ez így nem jó!

2009. nov. 13. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 A kérdező kommentje:
Hát...Köszönöm a véleményeket! Kissé elfajultak a dolgok...Az eredeti kérdés tulajdonképpen azt firtatta volna, hogy nem kellene-e minden dolgozót egyformán megbecsülni anyagi-és egyéb értelemben? Valamikor bárónál kezdődött az ember, most doktornál? Aztán ki is írta, hogy százezrek dolgoznak külföldön, akik nem orvosok? Ugyan már, néhány ezerről van szó, de gondolj bele: Hány orvos van az országban? És hány egyéb? Akkor mi is az arány? Ja, és ne egymást egyétek, hanem engem, hiszen én teszek fel hülye kérdéseket!
2009. nov. 14. 06:54
 26/32 anonim ***** válasza:

"A válasz megírásának időpontja: ma 10:51


Ez a felfogás szerintem egy véget nem érő zsaroláshoz vezethet. Mert mi a megfelelő fizetés?

Ha 90-et kap, 110-et akar. ha 110-et kapna, mennyit akarna?"


Nem az én felfogásom vezet zsaroláshoz, hanem a te felfogásod leegyszerűsítő.


Durvábban fogalmazva nem egyszerűen leegyszerűsítő, hanem egyfelől primitíven anyagias, másrészt komcsi.


Ugyanis azt képzeled, hogy az ember úgy működik, hogy semmi sem érdekli, csak a fizetés. Nem így van. Az embert érdekli a fizetés meg sok minden más is. Ezért egy ember csak akkor hagyja el a hazáját, hogyha itt élnie nehéz, odakint viszont óriási előnyökhöz jut. A legtöbb ember nem hagyja el a hazáját pl. 2-szeres fizetésért, illetve nem hagyja el, ha itt kielégítően keres. Mivel Svédországban, Norvégiában stb. az orvos 10-szer annyit keres, mint itt, itt pedig kifejezetten rosszul keres, ezért erős a csábítás, hogy kimenjen. Ha rendes munkaidőben itt meg tudna keresni 1/3-1/2 annyit, mint itt, akkor nem lenne annyira vonzó számára a kinti kereset, hogy hátrahagyja a hazáját, barátait, rokonait stb. csak azért, hogy többet keressen. Nem beszélve arról, hogy az utazás, az ideiglenes lakhely stb. többletköltséggel jár. Tehát egyáltalán nem kellene svéd szintre emelni az orvosok fizetését ahhoz, hogy az orvosok ne vándoroljanak ki. Csak elviselhetőbb szintre kellene emelni. Ezért nem igaz az, hogy itt zsarolásról van szó. A zsarolás az kicsit más, Az ember nem úgy műáködik, hogy semmi sem érdekli, csak az, hogy hol kap egy kicsit többet.


Másrészt nemcsak az emberképed igen leegyszerűsítő és anyagias, hanem a szemléleted is kissé komcsi. Kapitalizmus van, ez itt pedig az EU. Szokd tehát meg. Fizetni kell a dolgokért. Az orvosokért is fizetnie kell az államnak. Az nem járja, hogy nem fizetik őket meg rendesen, és ha távoznak, az "zsarolás". Nem zsarolás, hanem a munkaerő szabad áramlása, ami az EU egyik alapelve.

2009. nov. 14. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

"...hanem a szemléleted is kissé komcsi. Kapitalizmus van, ez itt pedig az EU. Szokd tehát meg. Fizetni kell a dolgokért. Az orvosokért is fizetnie kell az államnak. Az nem járja, hogy nem fizetik őket meg rendesen, és ha távoznak, az "zsarolás". Nem zsarolás, hanem a munkaerő szabad áramlása, ami az EU egyik alapelve."

Te viszont-persze szigorúan szerintem-kevered az izmusok értelmezését és feleslegesen komcsizol. A kapitalizmusban ugyanis mindenért fizetni kell. Még a pisálásért is. ( Nyivánis wc: 100,- Elkap a rendőr a parkban: 5000,-)Miért éppen a felsőfokú képzésért nem kellene? Miért az állam ruházzon be, hát nem az akar orvos lenni! Ruházzon be az illető a saját képzésébe, hiszen ő veszi majd hasznát! Ez persze más felsőfokú képzésre is áll. Az így megszerzett tudással aztán áramoljon szabadon, ahová akar, az EU-s elveknek megfelelően. De: Tanítsa ki az állam? Ingyen? Ez olyan komcsi dolog...Aztán meg lépjen le az kapitalista, de főleg az EU-s elveknek megfelelően? Hát ez nem izmus, hanem sima pofátlanság. Még egyszer: szerintem. Ja igen, a legkapitalistább helyen, az Államokban, mennyit is ad az állam a magánembernek diplomaszerzésre? És hányan tanulnak saját zsebre, bankkölcsönből? Gondolkozzunk, ne vagdalkozzun, emberek, nem vadak vagyunk, ahogy a költő megálmodta!

2009. nov. 17. 07:23
 28/32 anonim válasza:
0%

Az én férjem mozdonyvezető, és sajnos még nem hozott haza soha többet, mint 130000. A felelősség pedig hatalmas, és egy pillanatnyi figyelmetlenség és kész a baj.

Az orvosokat pedig a tudásukért és kitartásukért nagyon tiszetelem,de azért ti sem gondoljátok komolyan, hogy egy orvos havi 70ből él?

Pl. az én nőgyógyászomnál egy öt-tíz perces vizsgálat magánrendelésen 8000 forint. Egy héten kétszer rendel. Legutóbb a rendelésen 23 nőt számoltam, és nem ennyi volt az összes.

Lehet számolni.

2009. dec. 31. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim válasza:

rezidensként keres egy orvos kb 70e-et, nem akkor amikor már szakorvos. de mire oda eljut, hogy szakorvos lesz, az nem kevés idő, az egyetem elkezdésétöl még legalább 10 év. és én egyáltalán nem sajnálnám a rezidensektöl a magasabb fizetést.


egyébként az én nevem előtt is ott lesz hamarosan az a 2 bizonyos betű =) csak nekem dr. med. dent. (fogorvos leszek:))

2010. jan. 15. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
Azért ruház be az állam, azért fizeti a képzést, mert ő adófizetőit fogják az orvosok meggyógyítani! egyébként lehet szajkózni, hogy minek mennek orvsnak, ha tudják hogy nettó 100, de akkor mi lenne ha nem menne senki orvosnak??
2010. jan. 21. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!