Mik a sokat emlegetett "háttérhatalom" céljai?
""Nehezen hihető, hogy hatalomittas+kőgazdag csoport összefog, hogy együtt gyarapodjanak a bolygó összes többi lakója ellenében..."
Mi olyan nehezen hihető ezen? Az egész kapitalista rendszernek ez az alapja."
-egyáltalán nem ez az alapja...valaha régen lehetett ilyen elképzelés, de ma épp a fordítottja van...az embereket fel kell hozni egy jóléti szintre, hogy tudjanak vásárolni, mert ha nincs vevő, akkor nem kell termék sem...a világban már néhány évtizede ez az elv uralkodik...Jó reggelt!
"az embereket fel kell hozni egy jóléti szintre, hogy tudjanak vásárolni, mert ha nincs vevő, akkor nem kell termék sem...a világban már néhány évtizede ez az elv uralkodik...Jó reggelt!"
Jó reggel neked is! :)
A gond az, hogy csak olyan helyen éri meg termelni, ahol megfelelően alacsonyan lehet tartani a béreket. Egyáltalán nem az az érdek, hogy az egész világon jólét legyen. Ez egy öngerjesztő folyamat, mert ha drágább a termelés költsége, többe kerül az áru, és ismét nem tudják megfizetni a vásárlók.
De eltértünk a témától, a háttérhatalomtól független folyamatok ezek.
Visszatérve a céljaira, azért, mert nem tudjuk meghatározni a saját nézetrendszerünkön keresztül a céljaikat, a jelenség még létezik - sajnos elég destruktív módon.
Antimod válaszával teljesen egyetértek. Nem is fűznék hozzá semmit.
"Ott a bibi, hogy a bér nem arányos a termelés költségével"
Remélem mostmár érted, miért van gazdasági válság. És azt is tudnod kell, hogy jelen politikai rendszerben ez kiküszöbölhetetlen probléma.
"A gond az, hogy csak olyan helyen éri meg termelni, ahol megfelelően alacsonyan lehet tartani a béreket. Egyáltalán nem az az érdek, hogy az egész világon jólét legyen. Ez egy öngerjesztő folyamat, mert ha drágább a termelés költsége, többe kerül az áru, és ismét nem tudják megfizetni a vásárlók."
-Ez nem igaz. A világ minden országában termelnek, ott is ahol a legdrágább a bérköltség...sőt, főleg ott termelnek...Németországban sem ül mindenki egy íróasztal mellett és piszkálja a fogát, hanem az emberek gyárakban előállítanak valamit. Ezt a drágán előállított árút el lehet adni drágán, ha megfelelő a minősége. A szegényebb országbéli is megveszi, mert még így is megéri neki...de ha több a gazdagabb ember, akkor majd többen vesznek...az európai autóipar már tönkrement volna, ha nincs Kína vagy Dél-Amerika, ahol a gazdagodó emberek egyre többet tudnak vásárolni...
Egyszer már kérdeztem: Hány ázsiai van ebben az állítólagos háttérhatalomban, mert ha egy sincs benne, akkor az egész fikció értelmetlen (így is az)...
Arra próbáltam egyébként célozni, hogy a vállalat ha költséget akar csökkenteni, ne a bérkiadást nézze már, hanem a teljes rendszer "hatásfokát": törekedjen gépesítésre, ahol tud. Értem a felhördülést: kirúg majdnem mindenkit, és maradék gyenge kis gépóvónénibácsijait alig fizeti meg. Itt van egy komoly felelőssége az államnak: a gépi munkaerő nincs igazán megadóztatva. Persze az energiaszektor fojtogatásával meg lehet adóztatni közvetetten, de még mindig nem a termeléssel arányosan. Lehet, hogy bolond vagyok, de a megoldásom elég frappáns és jónak tűnik: adózzon a haszon, és semmi más! Nincs szja, nincs áfa, nincs kamatszutyok, nincs hangyatöke adó, minimális és egyszerű, akár gépesíthető adminisztráció van, aztán lehet például alanyi jogon járó alapjövedelem-szerűséget bevezetni, ami igencsak javítja a munkavállaló pozícióját egy-egy bértárgyalásban, automatikusan támogatja a többgyerekes modellt, és nem elég piára vagy szerencsejátékra, csak ténylegesen megélni (ugye szűk 50e meg még kevesebb helyett létminimum környékén lehetne). Nem számoltam utána, de jópár pénzügyes koponya szerint több maradna az államnak az adóból, mint most, túltenyésztett rejtett tartalékkal, rengeteg nyugdíjassal, "mindenki adót csal, jóhogy" felállással, közmunka béréből és feketén keresett ugyanannyiból vásárlókkal, sorolhatnám. És igazságosabb lenne a vállalattal is és a háztartással is.
Jóvan, sok a duma, szóval itt jön képbe az érem másik oldala: ha ennyi frankó ötlet van, Svájcban már erősen kísérletezgetnek velük, akkor mégis miért marad itt (másutt is) minden a régiben, mi tart vissza bárkit is, aki közbenjárhatna, hogy elérje, hogy az egyszerű jólét, amiben megteheted, hogy alkotva dolgozol, többnyire azt, amit szeretnél, és nem esik el a hasznától a vállalat se? Miért nincs semmi mozgás ebbe az irányba? Senkitől nem venne el semmit, és tömegek élhetnének ember módjára. Azt mondjuk én se látom, hogy éhező országokon hol segítenénk, de legalább már több ember mehetne akár önkéntesnek is oda, és tömegesen már jobb eséllyel segítenének be a csontsovány tömegnek építeni egy önjáró országot, ahol például elérhető a születésszabályzás.
Nem flesselek tovább, bocs, hogy így csapongok, pont nem aludtam egy percet se múlt éjjel, ennél csak jobb lesz... :)
"hogy elérje, hogy *megvalósuljon* az egyszerű jólét"
Hogy szerkesztek már mondatot, nem vagyok én német...
"adózzon a haszon, és semmi más"
-No akkor abból egy forintnyi adó sem folyna be, mert mindenki igyekezne nullszaldósra kihozni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!