Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A szocializmus életképes lett...

A szocializmus életképes lett volna, ha fejlettebb lett volna benne a termelés?

Figyelt kérdés
Sokakkal beszélek, hogy a szocializmusban a legnagyobb problémát az áruhiány jelentette, ami gondolom a fejletlen és szervezetlen termelésnek volt köszönhető. Nem voltak elég jó gépek, amit most is lehet tapasztalni, ugyanis bárhova megyek melózni, mindenhol azt látom, hogy lassú a termelés a fejletlen gépek miatt, amik hihetetlen gyakran meg is hibásodnak. Miért nem fejlesztettek ott, ahol szükség volt rá?

2013. máj. 27. 10:21
1 2
 11/20 rémuralom ***** válasza:
46%

"De az nem baj, ha nem kell annyit dolgozniuk."


De, az baj. Ugyanis a kommunizmus egyik hirdetett erkölcsi fölénye volt a kapitalizmussal szemben, hogy a kapitalizmusban folyamatosan van munkanélküliség, miközben a szocializmus/kommunizmus ezt gond nélkül felszámolja, mindenki dolgozhat, mindenkinek van munkája. Ha a modernizált termelés szükségtelenné tett volna egy csomó munkaerőt, és ezeket gazdaságossági okokból ki kellett volna rúgni, akkor ez az alap rengett volna meg.


7-es, aki beruház, joggal várja el, hogy a beruházása megtérüljön. Ha 8 órában x munkással y jövedelmet termeltünk, aztán gépesítünk, és 6 órában x munkással termelünk meg y jövedelmet, akkor a hatórás munkaidőre nyolcórás béreket adva ugyanúgy elosztjuk a munkások között az y jövedelmet, mint eddig. A beruházás pedig soha nem térül meg, mert a beruházó semmit nem kap vissza. Jó, tudom, erre az a válasz, hogy a beruházó az állam, az állam pedig nem tartja meg magának a hasznot, hanem szétosztja az állampolgárok között.


De: miből ruház be az állam? Honnan van neki pénze, ha a gyárak jövedelmét (a gyárak tulaja a szocializmusban az állam, ezért a jövedelem egy része az államot illetné meg, amiből további beruházásokat lehetne finanszírozni) szétosztjuk a munkások között, akkor az államnak a gyáraiból nincs jövedelme. Ekkor pedig marad az állampolgárok adóztatása, vagy az állam eladósítása, amit hosszú távon szintén az állampolgárok megadóztatása mellett lehet csak fenntartani. Ha a munkások változatlan összegű, adómentes jövedelmét megadóztatjuk, akkor a nettó jövedelmük csökkenni fog. Ha ez a jövedelem - a kommunizmus elvei szerint - annyi volt, amennyi fedezi a munkás szükségleteit, akkor a kevesebb pénz több munkára fogja ösztönözni őt. Tehát igénye is lesz arra, hogy többet dolgozzon, meg ideje is (hiszen csak 6 órában dolgozik a gépesítés óta). De munkalehetősége nincs, mert ami termelés folyik, annak a munkaerőigénye már teljesen fel van töltve a többi munkással (és már így is csak hat órában dolgoznak). Azaz megjelenik a munkaerő-piaci túlkínálat, köznapi nevén a munkanélküliség - és lám, a kommunizmus alapja, a teljes foglalkoztatottság megint megingott.


Várom további ellenvetéseidet, bátran boncold fel hibák után kutatva, amit írtam, és ha hibát találsz valahol, ródd fel. Ha sikerül, megpróbálok rájuk válaszolni. Ha nem tudok, te nyertél, és valóban életképes lehet a szocializmus.

2013. máj. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"Ezt a filmet már többször linkelték itt és nem értem mi a gond vele. Minden normális társadalomban ennek így kellene működnie."


Hogy kéne működnie?

Hogy 4 ember ül a gödör szélén, meg ássa és néhány nap alatt elkészül, ahelyett, hogy egy markoló kér emberrel fél délelőtt megcsinálja?


Hogy két tucat ember forrasztópákával forrasztja be a rádió NYÁK-jára az alkatrészeket ahelyett, hogy egy beültetőgép óránként többet csinálna, mint az emberek egy teljes műszakban?


Nem azért stresszesek az emberek, mert most dolgozni kell a munkahelyeken. Ez már a kapitalizmus harca az automatizálással, el fog ugyanis érni egy szintet, amikor már a kapitalizmus is fenntarthatatlan lesz, talán nem is olyan sokára. Amikor már nem lesz annyi munka, hogy az emberek pénzt keressenek a fogyasztáshoz és ez a pénzalapú gazdaság vége esz. De a kérdés most nem arról szól.


"Már mért lenne lehetetlen te kis buta?"


Mert képzetlenek azon a téren. Vegyük csak a leginkább alapvető dolgot, egy titkár feladatkörét. Mint kezdő gépírónak minimum az 1000 leütés percenként, hiba nélkül, az alapvető irodai alkalmazások ismerete, stb. Béla, a kőműves, aki elvesztette a munkáját az előregyártott elemekből épült könnyűszerkezetes házak terjedése miatt, hogy birkózna meg vele?


Azt is megnézném, hogy egy betanított sormunkást áthelyezel, hogy a 3 csavar betekerése helyett programozzon fel egy gyártósort. Milyen eredménnyel járna?


És az automatizálás már a szolgáltatóipart is érinti, munkahelyek szűnnek meg, mert például a fotóelőhívás már otthon is megy egy nyomtatóval, mert fizikálisan létező bolt helyett az interneten vásárolsz, mert levél helyett e-mailt és SMS-t küldesz, mert a híreket már újság helyett az interneten olvasod, mert a filmeket már DVD helyett Hulu-n és Netflixen nézed.

2013. máj. 27. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

A kommunizmus szerintem nem lehet életképes olyan gazdaságban, ahol a munkának, mint termelési tényezőnek még bármi szerepe van.


Csak a tökéletesen automatizált gazdaságban lehet "mindenki egyenlő", azaz a gépek által megtermelt javak 100%-ban tőkeinputtal készülnek, így 100%-uk tőkejövedelem.


Így e javak a tőketulajdonosok, tőkések között osztandó szét. Ez a kommunizmus vágyálmai szerint az egész társadalmat jelentené, ám jelenleg a tőke inkább koncentrálódik, mintsem egyenlően szétoszlik a társadalom tagjai között. Így valószínűleg ha nehezen elérkezik a teljes automatizáció, akkor a gazdaság összezsugorodik a szűk tőkés rétegre, akik kizárólagosan rendelkeznek a föld erőforrásai felett. A gazdaságból kiszorított korábbi munkaerő, a köznép pedig vagy csendben éhen hal, vagy ami inkább valószínű: megragadja a vasvillát és fellázad. Ebben a világégésben még kérdéses, hogy elpusztul-e a tőkés kommunizmus, és beáll egy új feudális "rend" vagy pedig a lázongó népek kiirtásához eléggé fejlett lesz az automatizált hadsereg, s a kapitalizmus végkifejleteként a szűk tőkés réteg automatizált jövedelemtermelésen alapuló kommunizmusa lesz az új világrend.

2013. máj. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 rémuralom ***** válasza:

"És az automatizálás már a szolgáltatóipart is érinti, munkahelyek szűnnek meg, mert például a fotóelőhívás már otthon is megy egy nyomtatóval, mert fizikálisan létező bolt helyett az interneten vásárolsz, mert levél helyett e-mailt és SMS-t küldesz, mert a híreket már újság helyett az interneten olvasod, mert a filmeket már DVD helyett Hulu-n és Netflixen nézed."


Majd lesznek helyettük új munkahelyek. Hogy mik, azokat én sem tudom, én sem látok jövőbe, de az ember több ezer éves történelme során eddig mindig kitalálta, mi legyen a következő lépés. Persze nem mindig találta el sikeresen.


Ha már szolgáltatóipar: száz éve, ha fel akartál hívni valakit telefonon, egy lágy hangú telefonos kisasszony vette fel a telefonközpontban, aki átkapcsolta a hívásodat a hívni szándékozott félhez. Egy ideje ugyanezt telefonos kisasszonyok helyett műholdak végzik, a telefonos kisasszonyok mégsem haltak éhen, hanem lettek belőlük óvónők, tanárok, gyári munkások, ápolónők, bolti eladók stb., hadd ne soroljam tovább.

2013. máj. 30. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy találnának olyan iparágat, ami képes lenne felvenni ekkora képzetlen tömeget. Pláne úgy, hogy az automatizálás kivétel nélkül minden iparágat érint. Mostanában a szolgáltatás mellett épp a nagy emberi munkaerőigénnyel rendelkező folyamatok automatizálása a leggyorsabb:

http://www.youtube.com/watch?v=JdbJP8Gxqog

http://www.youtube.com/watch?v=IKTRONP93ac

http://www.youtube.com/watch?v=3ZMPoHahaj8

http://www.youtube.com/watch?v=T4aALRa9jjg

2013. máj. 30. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 rémuralom ***** válasza:
Száz éve sem gondoltad volna, hogy lesz olyan iparág. Aztán lett.
2013. máj. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Nem lett, akkor még volt hely más iparágakban, mert az automatizáció nagyon alacsony szintű volt és a létrejövő új iparágakhoz kellett a (képzetlen) munkaerő. 100 éve a formálódó elektronikai iparágban technikai okai voltak, amiért kézzel kellett összeszerelni a berendezéseket, beforrasztani az alkatrészeket. Mára csak az utolsó munkafázist csinálják betanított munkások kézzel. Az új iparágakat eleve magas szinten automatizálva hozzák létre, mert azokat a munkákat kézzel lehetetlen volna elvégezni, a kezelőszemélyzetnél viszont a nagy tudás az elvárás és belőlük is kevés kell. De ezek az akadályok már elhárultak. Mutass egy újonnan létrejött vagy a jövőben potenciálisan létrejövő iparágat, ami foglalkoztatni tudná a képzetlen tömegeket!
2013. máj. 30. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 rémuralom ***** válasza:
Jövőbe nem látok, fogalmam sincs, mi lehetne olyan találmány a következő 100 évben, amely felszívhatná a munkaerőt. De ha képzetlen munkaerőnek nem lesz hely, akkor képezni kell.
2013. máj. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Rendben, de hova? Valahonnan elküldenek 100 betanított munkást, mert üzemfejlesztés után 15 munkással és két mérnökkel el tudják végezni ugyanazt. Mit csinálsz velük? Mivé képzed tovább őket, mit nem tudtak megtanulni akkor, amikor iskolás korúak voltak? Mivé képzel tovább egy 40-50 éves szakmunkást? Most is vannak tanfolyamok az álláskeresők számára, megkapják érte a minimálbért a képzés erejéig, csak épp munkát nem tudnak nekik biztosítani a képzés végeztével.
2013. máj. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
A jövőben a nagyfokú automatizálás miatt csak a kutatás-fejlesztésben lesz szükség emberekre. Oda meg nem mindenki elég okos. A kiváló oktatási rendszer sem lehet képes mindenkiből zsenit faragni.. hozott anyagból dolgozik. :)
2013. jún. 1. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!