Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szélsőjobboldaliak, hogy...

Szélsőjobboldaliak, hogy viszonyultok az olyan költőkhöz, mint pl Radnóti (zsidó) vagy Ady (balos)?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 26. 19:29
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
88%
Radnóti mi a jóistentől ne lett volna depressziós? Az egész élete egy kalap fos volt, és mire boldog lehetett volna, elvitték a nácik. Na most onnantól kezdve, hogy elvitték, még kevesebb indoka lett volna kacarászni.
2013. ápr. 30. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
10%

Semmihaszna dologtalanok.

Megterhelik a társadalmat, a dolgozó embereket.

2013. ápr. 30. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
80%

(10Pilinszky nem volt homoks,neten kerengő téveszme, Ady nagyon barátságos ember volt a hétköznapokban, 11Radnóti, akinek anyja és ikertestvére meghalt a születésekor mély érzésű, nem depr.: ezek mind a blikk és net fantáziálásai urban legendek, azoknak időtöltésére, akik képtelenek a művész értékű műveket olvasni és érteni)

Őszintén szólva engem abszolút nem érdekelnek az emberek génjei, vére,csontja, sejtje, belsőelválasztású mirigyei, a külseje sem, a hétköznapi élete rohadtul nem (az a blikknek és azon éldegélőknek van)


Viszont művészi élmény nélkül ELVISELHETETLEN lenne a világ, az élet. Az igazi művészi alkotás onnan hozza a segítséget, ahonnan kell és mikor azzal foglalkozom, ott vagyok - azon a szellemi szinten - ahol kell.

A művészi képesség a szellem transzparenciáját valósítja meg az anyagon keresztül. Akinek művészi képessége nincs meg,hogy alkosson, az mégis ott járhat az olvasásakor, szemlélésekor, hallgatásakor, ahonnan az ihlet jött. Ez a fontos, és életmentő, hogy ne egy fölösleges robotoló sejthalmaznak érezze magát, hanem - bár nincs istenadta képessége- mégis mélyebbre jusson a világ-Isten-az emberek-önmaga megismerésében.

És enélkül nemcsak elviselhetetlen a létezés, hanem teljesen absztrakt és érthetetlen. Ideig-óráig a testi élvezetek feledést nyújtanak, de egyszer (legkésőbb a halál rohama előtt) mégis eljutnak az emberek oda, rájönnek: ez csak a boldogtalanság elfedése, a boldogság, az élet, a világ értelme a megismerésben van.

Soli Deo Gloria - köszöni meg Bach minden műve végén, hogy az isteni ihlet révén létrehozhatta az alkotást.

És én is megköszönöm, hogy hallhatom, valamint az alkotónak, hogy hallhatóvá tette, ami halhatatlan és lényegi.

Hasonló, ahogy a teát a szűrön átszűröm: a tea élvezete a lényegi, az hat, de az egész művelethez nélkülözhetetlen(!) szűrő színe, formája, anyaga mégis másodlagos, lényegtelen. Ha a tea ízét, színét, illatát érzem a szűrő befolyásolja, torzítja, az baj, és olyan mértékben, amennyire ezt teszi.

Ezért pl egy Éljenrákosielvtárs "vers" teljesen a szűrőről szól, sötét, míg ez pl. a következők teljesen függetlenek a szűrő milyenségétől: csak MŰKÖDNEK, áteresztik a fényt, a világ világosságát:

itt Bach+az előadóművészek:

http://www.youtube.com/watch?v=je8brwUWOew

*

Ady Endre:

»ÁDÁM, HOL VAGY?«


Oszlik lelkemnek barna gyásza:

Nagy, fehér fényben jön az Isten,

Hogy ellenségim leigázza.


Az arcát még titkolja, rejti,

De Nap-szemét nagy szánalommal

Most már sokszor rajtam felejti.


És hogyha néha-néha győzök,

Ő járt, az Isten járt előttem,

Kivonta kardját, megelőzött.


Hallom, ahogy lelkemben lépked

S az ő bús »Ádám, hol vagy?«-ára

Felelnek hangos szívverések.


Szivemben már őt megtaláltam,

Megtaláltam és megöleltem

S egyek leszünk mi a halálban.

*



Radnóti Miklós:

Május


Szirom borzong a fán, lehull;

fehérlő illatokkal alkonyul.

A hegyről hűvös éj csorog,

lépkednek benne lombos fasorok.

Megbú a fázós kis meleg,

vadgesztenyék gyertyái fénylenek.

*

-aa-

2013. ápr. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:
Szerintem a jobbosok nem utálják kollektíven a zsidókat csak azokat akik viselkedésükkel tényleg rászolgáltak, ezért Radnótival sztem semmi bajuk sincs,mint ahogy nekem sincs
2013. máj. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Adyt nem igazán kedvelem, nem szimpatikus a személyisége. De Radnóti Radnóti az egyik legnagyobb költő. Sokkal szegényebb lett volna nélküle a magyar kultúra. Ettől függetlenül nem tartom jónak, hogy más népek politikai hatalomhoz jutnak idegen országban, mert az jó eséllyel azzal fog járni, hogy hogy a sajátjaiknak kedveznek a többség helyett.
2015. júl. 13. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Mindkettőt szeretem.

De utálom Petőfit, aki szélsőbalos volt.

És a kommunista József Attilát.

Ellenben a jobboldali Nyirőt sem kedvelem, de Wasst igen.


Kedvenceim amúgy Babits, Juhász, Reményik, Wass, Zrínyi, Ady.

2016. máj. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!