Mi a véleményetek a liberális gondolkodásmódról?
Hangsúlyoznám, hogy a valódi liberalizmusról beszélek, arról a gondolkodásmódról vagy érzületről, ami mindenek felettinek tekinti egyes egyének szabadságjogait, és aminek a radikalizmus és a manipuláció a fő ellensége.
(Vagyis nem az SZDSZ-re, a zsidózásra, a francia forradalomra, a szociál-liberalizmusra, a kommunizmusra, a kormányválságra vagyok kíváncsi, hanem a fenti eszméről alkotott véleményetekre...)
"Amikor más emberek próbálják megmondani, hogy _neked_ mi a jó és szép - akkor gondok akadnak." Épp ez ellen harcol a liberalizmus, hogy a te kollektív nemzeti értékeid ne lehessenek rákényszeríthetők az egyénre. Mert nincsenek olyanok, hogy kollektív értékek, egyének vannak, a saját identitásukkal és gondolataikkal.
Vagyis: a liberalizmus pont azt akarja meggátolni, hogy mások mondják meg nekem, mi a jó és mi a szép.
(Szerintem egyébként ebben az értelemben a keresztény értékrend és a nemzeti értékek sem szorulnak védelemre, és így ezeknek a folytonos hangsúlyozása, védelme is okafogyottá vált.)
Ha te konzervatív vagy, akkor miért nem tudod legalább addig tolerálni (elismerni) a liberalizmust, ameddig a liberalizmus tolerálja (elismeri) a konzervativizmust?
"Kollektív érték a nemzet nyelve, hagyományai, kultúrája, történelme."
Nem feltétlenül. Ugyanis a nemzetet (vagy a vallást, vagy bármit) lehet individuális nézőpontból is nézni. Pl. mélységesen liberális az a gondolat, hogy mindenkinek lehetőséget kell adni a nemzeti identitása megélésére. A modern nemzetfogalom konkrétan egy liberális találmány. A hagyomány olyasmi, amihez egy egyén szabadon kapcsolódik. Az egyén dönti el, hogy kapcsolódik-e hozzá, tehát bár a nemzet és a hagyomány közös alkotások, de az egyénre tartoznak a libsi szerint. Tehát nemcsak kollektivisztikusan kezelhetők ezek a dolgok.
Onnantól van kollektivizmus, ha az egyén jogait háttérbe szorítják mondjuk a "nemzet jogai".
"Mivel a liberalizmusnak a 20. század második felére az emberi szabadságjogok egyetemes kiterjesztésével semmi nem maradt, amit liberalizálni tudna"
A liberalizmusnak azért van értelme ekkor is, mert a liberalizálás sosincs befejezve, ugyanis az egyéni szabadségot mindig új kihívások érik. Ma már nincs nemesség és jobbágyság, ebből az irányból nem éri kihívás a szabadságot. Korunk kérdése viszont az, hogy mi van az adatvédelemmel? Mi legyen a térfigyelő kamerákkal? Feltölthet-e valaki más rólad képeket az internetre? Van-e joga a munkáltatónak a felvételi procedúra során a blogodat olvasni és az alapján dönteni? Mi a helyzet a génmanipulációval? Stb.
A szabadság az nem valami, amit egyszer kivívtunk és onnantól megvan, hanem valami, amit állandóan ki kell küzdeni.
"rátért hát a társadalmi devianciák pártfogolására"
Csak addig deviancia valami, ameddig deviancia. Ha már elfogadták, akkor nem deviancia.
Egyébként az SZDSZ fő bűne pontosan az, hogy elültette azt az illúziót, hogy a liberalizmus lényege a homoszexualitás és a drog. Ezeknek az elfogadása következhet a liberalizmusból, de az SZDSZ-nek nem sikerült megértetnie a liberalizmus lényegét, talán azért, mert az őket sem érdekelte. Nem hiszem, hogy a szabadság valaha fontos volt az SZDSZ-nek.
"Amikor más emberek próbálják megmondani, hogy _neked_ mi a jó és szép - akkor gondok akadnak."
A liberalizmus _lényege_, hogy mivel csak te tudod pontosan, hogy neked mi jó, ezért egyik ember a másiknak nem mondhatja meg, hogy a másiknak mi a jó és szép. Ezzel szemben a konzervativizmus állítása az, hogy van olyan, hogy jó élet, és aki nem a "jó élet"-et akarja élni, azt rá lehet vezetni / kényszeríteni a "jó élet"-re, mert az neki akkor is jobb, ha nem így gondolja.
"Vagyis: a liberalizmus pont azt akarja meggátolni, hogy mások mondják meg nekem, mi a jó és mi a szép."
Igen, és pontosan itt derül ki, hogy miért vannak torkig az emberek a liberalizmussal, pontosabban az SZDSZ-szel.
Az SZDSZ ugyanis egész története során az "értelmiségi holdudvara" és sajtója révén mást sem csinált, mint mindannak tökéletes ellentétét, amit a liberalizmus jelent. Hogy is mondja TGM?
"Azt mondtátok, lesz tolerancia és gondolatszabadság. De ha nem tetszik nekünk egy zsidó könyve vagy nyilatkozata vagy politikája vagy scherzója, akkor befognátok a pofánkat. Ha valaki szereti a hagyományos családmodellt, azt mondjátok, nőgyűlölő. Ha valaki fél a cigánynegyedben éjjel, azt mondjátok, rasszista. Ha minden fiatalember módjára szorongunk a szexuális ambivalenciától, azt mondjátok, homofóbok vagyunk. Ha nem szeretjük a nyugatiak lenéző vállveregetését, nagymellényűségét, értetlenségét, azt mondjátok, idegengyűlölők vagyunk. Ha félünk attól, hogy diplomaosztás után nem lesz tűrhető munkahelyünk, azt mondjátok, hogy nem vagyunk »rátermettek«, nem vagyunk értelmesek, félünk a versenytől, élősdi tarhálók vagyunk, államfüggő posztbrezsnyevisták-posztkádáristák: leírható emberi hulladék."
Bámulatos, de az emberek ma Magyarországon arra vannak dresszírozva, hogy a liberalizmus azt jelenti, hogy aki nem tartozik a belpesti értelmiség előkelő kasztjába, azt lemucsaizzák, lebalkánizzák, aki nem egy szigorúan meghatározott életrendet követ, azt leelmaradottozzák, lefasisztázzák, lehülyézik. Az embereknek az az alapélményük, hogy a liberalizmus mindenekelőtt arrogancia, cinizmus és a _másság gyűlölete_.
Mindkét "új" hozzászólás nagyon érdekes.
Az elsővel teljes mértékben egyetértek.
A második pedig némileg meglepett, talán azért, mert én sosem tapasztaltam ezt az szdsz-nek tulajdonított arroganciát, és azokat a "tüneteket", amiket fent leírtál. Bizonyára igazad van, és ez magyarázza azt, hogy így áll a közvélemény a liberalizmushoz.
Magyarországon a liberalizmus annyit jelent, hogy "ne bántsátok szegény cigányokat!", "rasszista vagy!", "szeretkezz ne háborúzz!"
Amerikában viszonylag működik, ott speciel nem esnek át a ló túlsó oldalára.
Amúgy egy eszméről hiába mondod, hogy tökéletes, a kommunizmus is tökéletes lenne, csak épp kivitelezhetetlen megvalósíthatatlan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!