Már a TV2 is az Európai Egyesült Államokról beszél, de kinek lesz ez jó?
Megvalósul? Kinek? Minek?
Mire lesz jó?
Annak a maréknyi embernek lesz nagyon jó, akik "vezetni fogják".
Lásd, Magyarország politikai vezetése. Lehet, hogy magát az országot szakadékba vezetik, a nép egyre rosszabbul él, döglődnek a beruházások, de a felcsúti focicsapat (hát persze, véletlen sem a gazdája) milliárdos adományokat kap az adó egy százalékából, és épülhet az új középiskola (a fizetős fociakadémia mellé) meg a stadion.
Egy széééép, naaaagy gazdasági vállalatként képzeld el az egészet, ahol te leszel a gyári betanított munkás, aki a valódi értékteremtő tevékenységet elvégzi, de örül, ha nem hal éhen abból, amit ezért kap, és a vezérigazgató nap két óra munkával milliárdos lesz. Miért jár neki több? Mert az övé a cég. Pont.
Gyakorlati értelemben véve politikai egyesülésnek nincs értelme, itt is gazdasági egyesülés lesz. Közös céllal: a piramis csúcsán ülők minél több embertől tudjanak kisajtolni bevételeket, amit egymás közt oszthatnak fel, miközben úgy tesznek, mintha nem ezt tennék.
Ennek kizárólag politikai értelme van, de az is csak annak, akik irányítja az egészet. A mi esetünkben aligha látunk bármiféle javulást majd ettől. Viszont ez már tényleg túlzás, a felsorolt előnyöket (szabad munkaáramlás, vámmentesség stb) nemzetközi egyezményekkel megvalósítható, és az EU a jelenlegi formájában is léteznek már. Ez inkább az euro megmentésére tett kísérlet, amit viszont tényleg lehetelten úgy fenntartani, hogy az azt használó országok gazdaságpolitikája jelentősen eltér egymástól. Viszont másik oldalról ott a kérdés, hogy valóban mennyit ér az a valuta, amivel 10 év után problémák jelentkeztek? Mert azért egy tartós valutának többet kell bírnia, mint 10 év, asszem ezt a történelem bizonyította már helyettem.
Viszont az itteniek álláspontját, mármint a támogatókét is meg lehet érteni, mert ők - joggal - úgy látják, hogy a mostani magyar kormány (meg ez azt megelőzőek) alatt a gazdaságunk gyakorlatilag lenullázódott, és egyre rosszabb itt az élet, és sokan remélik, hogyha nem magyar politikusok hozzák a gazdasági döntéseket, akkor jobb lesz. Erre az érvre talán azt tudom mondani, hogy a megoldást ne külföldi segítségben próbáljuk keresni, hanem igenis a hazai oldalról válasszunk olyanokat a parlamentbe, akik becsületesen végzik dolgukat. Tudom, hogy jelenleg egyesek szerint nincs ma tisztességes párt Magyarországon. Én inkább azt mondom van, csak nem ismerjük őket, mert olyan kicsik (és kivételesen NEM a Jobbikra vagy LMP-re gondolok). Tudom, nem egyszerű, de összefogással képesek lennénk a hazai politikai viszonyokat megváltoztatni.
Viszont a brüsszeli irányítással az a baj, hogy ott mi igen csak kis arányban tudnánk magunkat képviseltetni, és a német ill. francia érdek határozna meg mindent, magyar érdekről aligha esne szó. Viszont ostobaság volna bizonyos döntéseket kiadni a kezünkből, és akkor is, ha jelenleg ezek valóban rossz kezekben vannak. Inkább találjuk meg a módját, hogy a megfelelő kezekbe kerüljön.
Én azt mondom, elképzelhető változás, akár Brüsszel nélkül is, csak olyan embereket kell a vezetői pozíciókba ültetni, akik értik is a dolgukat.
"Megvalósul?"
Igen, hagyományosan Németország, Franciaország a Benelux államok, stb. mellette vannak. Azt pedig elhiheted, hogy nem pont Magyarország és annak polgárai fogják megakadályozni ezt a folyamatot. Amúgy a nyugati polgárok több, mint 70%-a mellette van!
"Mire lesz jó?"
Nem tudom, észrevetted-e, de az európai nemzetállamok jelentéktelen kis légypiszkok az USA-hoz, Oroszországhoz és Kínához képest. És akkor még jön fel India és Brazília is. Csak összefogással érhetünk el eredményeket.
Jelenleg valóban körvonalazódik egy Európai Föderáció, ám ennek csak az eurozóna országai lennének tagjai. Magyarország nem.
Előnye ennek lenne ezeregy: egy nagy föderáció gazdasági teljesítőképessége messze felülmúlná a mostani állapotot, ráadásul egy óriási piacot jelentetnének, amely egységes monetáris politikával felül bírna emelkedni azokon a problémákon, amelyek most az eurozóna válságát okozzák.
Ráadásul egy óriási egységes piacot jelentenének, amely egy olyan kicsi, exportfüggő országnak, mint Magyarország, olyan jól jönne, mint egy falat kenyér.
Olyan államalakulat lenne ez a Föderáció, amilyet Európa nem látott a Római Köztársaság fénykora óta, és amely képes lenne felvenni a versenyt az USA-val.
Nem fog megvalósulni, a népek nem fognak lemondani az önrendelkezésről. Sok szempontból inkább a decentralizáció felé tart Európa. És látható, hogy a válság előrehaladtával egyre csökken a szolidaritás az EU államai között, de még az országokon belül is.
"Nem tudom, észrevetted-e, de az európai nemzetállamok jelentéktelen kis légypiszkok az USA-hoz, Oroszországhoz és Kínához képest. És akkor még jön fel India és Brazília is. Csak összefogással érhetünk el eredményeket."
Sokan szokták írni, hogy csak így vehetjük fel a versenyt a világ nagyhatalmaival. Ez a gazdaságra nem igaz, a gazdasági versenyképesség nem a nagyságtól függ, lásd például Norvégia, Svájc, Dél-Korea kis országok, mégis sokkal jobban állnak, mint a hatalmas India.
Az hogy össze kell fognunk, hogy erősek legyünk a hadseregekre érvényes, de nem hiszem, hogy Európa háborúzni akarna Oroszországgal vagy Kínával. Mellesleg a katonai szövetségre már ott van a NATO, ebből a szempontból nincs szükség az EU-ra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!