Ha nem lesz nyugdíj, akkor mi lesz?
Bármely fiatallal beszélek (40 alatt), mindenki azt mondja, hogy őt nem is érdekli a nyugdíj, úgyse lesz már neki, és kész. A linkelt blog írója is ezt fejti ki, hogy hát ezzel kár foglalkozni. Na de keres ez a pasas havi nettó 1 millát? És ha nem, hogy lehet e felett ilyen könnyen napirendre térni? Nettó 100-150 ezres vagy még kisebb fizetésekből hogy lehet akkora tartalékot képezni, hogy abból 30 évig megéljen valaki? Vagy majd mindenki öngyilkos lesz?
3-as
Ma félretenni csak két esetben tudsz.Ha nagyon jól keresel,vagy átlagosan keresel,és nincs gyereked.Tíz családból (ma) hét fizetéstől fizetésig él.Félretenni képtelenség amikor egy 40 nm-es lakásnak csak a rezsije 40-50 ezer forint,és akkor még üres a hűtő.Én próbálkoztam ezzel a "félreteszek"dologgal,de természetesen mindig akadt olyan dolog ami miatt bele kellett nyúljunk a pénzbe.
Akárhogyan ragozzuk, a nyugdíj egy olyan szociális vívmány, amely a modern korban az életkor miatti munkaképtelenség (így jövedelemhiány) esetére ad megoldást. Ez az állapot örök időktől fogva létezik, valamilyen válasz mindig volt rá, ezután is lesz. A kérdés csak az, a lehetségeshez képest mennyire optimális.
Az utódok által történő kizárólagos eltartást túlhaladta az idő, az csak a háromgenerációs, egy házban élő családmodell esetén működőképes. Akkor az időseknek azok az apró, kevés erőt, de sok szervezést, időt igénylő feladatok jelentették a munkamegosztást, mint rendrakás, aprójószág etetés, gyerekre, házra vigyázás és hasonlók. Ezek a feladatok részben megszűntek (a megváltozott életmód miatt), részben "szakszolgálatok" látják el. Új részfeladatok "kitalálása" új életmodell kitalálását jelenti.
A modern (néhány száz éves) kor államának klasszikus feladatai közé tartozik a társadalom működésének szervezése, ezen belül a (nem önhibából származó) munkaképtelenség kezelése. Ezért egy-egy diktátor kimondhatja ugyan, hogy nem lesz nyugellátás, de ezzel az állam szerepét tagadja meg. Erre csak az a válasz lehet jó, hogy a társadalomnak el kell vennie a diktátortól az ő szerepét. Az viszont más kérdés, mit fogunk nyugellátásnak tekinteni. Jobb helyeken nyilván egy kényelmes életet, rossz helyeken talán az éhenhalás megakadályozását. Utóbbira nemcsak a nyugdíj, hanem a közétkeztetés is megoldás. Ezzel mindössze csak arra szerettem volna rámutatni, hogy ennek a problémának még azonos minőségen belül is milyen sok megoldása lehet - de a társadalomnak is tudomásul kell vennie, hogy a probléma "elfelejtése" csak a sült galamb várásának felel meg. Akár tetszik, akár nem, képességei szerint mindenkinek részt kell vennie a megoldás keresésében és kivitelezésében, különben a hozzájutáshoz való jogát dobja el önkényesen.
38 éves vagyok, szerencsés esetben a nyugdíjkorhatár az én esetemben: 70év.
Ez nagyon sok, három-négy műszakban dolgozó embernek élethosszig tartó munkavégzést jelent...
Ledolgoztam 17 évet, az elmúlt rendszerben sokan ennyi idővel mentek nyugdíjba, egyik rokonunk is.
Ha mázlista vagyok, 49 év munkaviszonnyal mehetek nyugdíjba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!