A nyugati világ behozhatná automatizálással a kínai bérek okozta versenyhátrányt?
Nem lehet, mert az automatizáláshoz egyrészt sok tőke, másrészt kevés ember kell. Ebből az következik, hogy a gazdag tőkések még jobban meggazdagodnának, míg a "köznép" még jobban elszegényedne. Így fogyasztóképes kereslet se lenne, és hiába ontanák a gépek az árut, ha senki se venné meg, így a GDP se nőne. Az export se valószínű, mert nem hiszem, hogy az alulfizetett régiókban (Kína, India) drága nyugati cuccokat fognak venni az ottani tömegek. Ha pedig mégis sikerülne a GDP-t emelni, akkor az a fentebb részletezett okok miatt csak egy szűk réteget érintene, de ez a növekedés nem lenne kézzelfogható, mivel annyi történne, hogy egyes emberkék bankszámláján mondjuk 30 milliárd dollár helyett 55 milliárd pihenne, de az átlagemberek sokkal sz@rabbul élnének és nemcsak a volt gyári dolgozók, hanem más szektorok dolgozói is (mivel ha nincs pénze a munkásnak, akkor kevesebb húst, sört, ruhát vesz emiatt a gazdáknak, szabóknak és másoknak is rosszabbul kezd menni). Magyarul, ez csak az egyenlőtlenségeket élezné ki.
Azt pedig megnézném, hogy a 40-50 éves, egész életében szalag mellett dolgozó, sokszor csak betanított munkásokat átképzed mondjuk mechatronikai mérnökké...
ha egy kínai gyár költséget tud csökkenteni azzal, hogy bizonyos folyamatokat automatizál, akkor megteszi, a felesleges embereket meg utcára rakja azzal sem törődve, ha éhen halnak.
ebből látszik az ötleted első felének a halála, mert azzal, hogy automatizálunk, nem tudunk a kínai költség alá menni, mert ők már lementek addig, ameddig lehet.
az ötlet második felével az a baj, hogy egyrészt nincs mire átképezni őket. másrészt amire meg lenne értelme, ahhoz túl hülyék.
a harmadik probléma, hogy Európában nagyon dívik az a kínaiak által jellemzőn nem ismert elv, hogy nem boríthatják az utcákat éhen halt emberek hullái. ezért jelentős összegeket vesznek ki a gazdaságból, hogy támogassák azokat, akik vagy egyáltalán nem képesek dolgozni, vagy képesek ugyan, de nem olyan értékben, amiből fent tudnák magukat tartani.
tegnap 22:17
"Az export se valószínű, mert nem hiszem, hogy az alulfizetett régiókban (Kína, India) drága nyugati cuccokat fognak venni az ottani tömegek."
Ezzel nem értek egyet! A kínaiak ma is vesznek iPodot és más nyugati kütyüt, akkor miért ne vennének a jövőben? Pláne úgy, hogy évről-évre nő a kínai középosztály nagysága. Az sem világos, hogy miért lenne drágább az automatizált termék-előállítás? Úgy vélem az olcsó gépi munka épp, hogy lejjebb szorítaná az árakat...
"Ha pedig mégis sikerülne a GDP-t emelni, akkor az a fentebb részletezett okok miatt csak egy szűk réteget érintene..."
Szerintem ezen lehet segíteni. Adókat lehetne kivetni a tőkésekre, amelyekből lehetne munkahelyeket teremteni vagy éppen segély címén átcsoportosítani a jövedelmeket a szegényebbek felé, hogy nőjön a kereslet. A tőkések elemi érdeke is a fizetőképes kereslet fenntartása, vagy tévedek?
"Azt pedig megnézném, hogy a 40-50 éves, egész életében szalag mellett dolgozó, sokszor csak betanított munkásokat átképzed mondjuk mechatronikai mérnökké..."
Hát nyilván nem minden munkásból lenne szellemi dolgozó, de van amelyekből igen. Aztán lehetne "alibi" munkahelyeket is csinálni... Ilyenek ma is vannak, tulajdonképpen csak aktatologatás, semmilyen érdemi munkavégzés nélkül. Kreatívabbak új iparágak kialakításával, meghonosításával is próbálkozhatnának...
ma 09:57
"ha egy kínai gyár költséget tud csökkenteni azzal, hogy bizonyos folyamatokat automatizál, akkor megteszi, a felesleges embereket meg utcára rakja azzal sem törődve, ha éhen halnak."
Egy kínai gyár hol fog automatizálni? Ilyenről még nem hallottam! Ők csak alacsony hozzáadott-értékű kacatokat gyártanak. Jó, van egy-két ICT-s kivétel... Ellenben Taiwan rendesen automatizál. Meg szerintem az sem feltétlenül igaz, hogy százezreket tennének földönfutóvá a kínaiak, ma már ott sincs ilyen kemény világ, akármennyire is zordnak tűnik innen, nyugatról.
"ebből látszik az ötleted első felének a halála, mert azzal, hogy automatizálunk, nem tudunk a kínai költség alá menni, mert ők már lementek addig, ameddig lehet."
Emberi munkaerőt használnak, ami még mindig sokkal drágább, mint a gépi gyártás... Amúgy én olyat is hallottam, hogy már a dráguló munkaerő miatt Kínát is kezdik elhagyni, inkább Dél-Kelet-Ázsiába és Afrikába mennek...
"alibi" munkahelyek létrehozásával még jobban nőne a versenyhátrány.
Steve Jobs mondta egyszer, hogy elsősorban nem az alacsony munkaerő miatt gyártat Kínában, hanem azért, mert sokkal rugalmasabban dolgoznak. Például ha szükség van 100ezer speciálisan megreszelt alátétre, akkor azt ott pár nap alatt legyártják, míg Amerikában ez sokkal körülményesebb és hosszabb idő lenne.
"segély címén átcsoportosítani a jövedelmeket a szegényebbek felé"
ez is rossz ötlet, felesleges pénzkidobás, ettől csak nőne a versenyhátrány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!