Mik ezek a Moody's és társai szerű "minősítő cégek", és milyen joggal rontják / javítják egyes országok besorolását és hírnevét?
Nekem valahogy irreálisan tűnik, hogy egy cég csak úgy kijelentse, hogy pl. Magyarország adósbesorolása már pedig romlott, és így tovább.
Ezeket ki tartja fenn, milyen célt szolgál, és milyen joggal rontják az országok hírnevét?
Ezen kívül, hogyhogy ekkora befolyásuk van, hogy egyetlen szavukra máris másként gondolkodik az összes potenciális befektető?
bár nem vagyok szakértő, szerintem elég sokféle gazdasági adat (külföldi, belföldi tőke, valutaárfolyam, stb.) alapján hoznak létre egy rendszert, amiben elhelyezik a különböző országokat.
nem azt jelentik ki, hogy "márpedig romlott", hanem hogy az ilyen-olyan-amolyan adatok szerint romlott, a külföldi tőkések kevésbé bíznak meg bennünk.
ez nem az ország hírnevéről szól, nem gonosz kis törpék ülnek a monitorok előtt, akik azon vihognak, hogy hú de leronthatják egy-két ország hírnevét. sok ilyen cég van és általában az lesz a legbefolyásosabb, amelyik a legtöbbször közöl a későbbiekben megbízható adatokat.
A hitelminősítő cégek adnak befektetési tanácsokat. Ha a magyar gazdaságunk inog, lejjebb mnősítenek, gíy jelezve a befektetőknek hogy nem biztos hogy jó ha belénk fektetik a milióikat mert nem biztos hogy visszakapják a pénzükek. Ugyanis a befektetők állampapírokat vesznek különböző lejáratú időre (3-5-10 év általában). És ha egy ország rosszabb besorolásban van, az azt jelenti hogy kevésbé garantált a hozam kifizetése mint egy jobb minősítésű országnak. De egy alacsonyabb besorolású ország épp ezért magasabb kamattal kínálja papírjait, mert úgy bár nagy a kockázat, ha az állam ki tudja fizetni, nagyobb a nyereség is. De a magasabb kamat nagyobb adósságot is jelent, ezért kockázatos növelni a kamatot, ekkor viszont nincsenek befektetők.
Ezt nagyon precízen egy közgazdaságtanban járatos ember tudja elmagyarázni, a lényeg: ezek a cégek tudják a legpontosabban megmondani, mennyire érdemes egy ország állampapírjait megvenni.
Gondolom mivel ilyet kérdeztél még nem vagy olyan korú, hogy a globális piac működését teljesen megértsd.
" milyen joggal rontják / javítják egyes országok besorolását és hírnevét?"
Azzal a joggal, hogy az érintett országok fizetnek azért, hogy minősítsék őket.
Nem kell megkajolni, amit magyaráznak.
Kb fél éve ebből volt cirkusz, h leminősítettek egy országot, aztán nagyon nem jött be a jóslatuk.
Akkor más is feltette nekik a kérdést, h mi alapon?
Akkor meg ment a mellébeszéd, h jaj hát nem kell szentírásnak venni, ok nem is hivatalos eredményeket közölnek...
A végén majdnem azzal jöttek, h ők csak egy baráti társaság, akik totóznak.
Valahol az elsőnek van igaz, ha nem is zsidó, de egy szemét banda.
A vicc az, hogy igazából te is csinálhatsz ilyen hitelminősítő céget gond nélkül. Persze rád senkisem fog hallgatni, de ők is ezen az alapon jöttek létre :)
Rájöttek, hogy erre van igény, és pénzt lehet ebből szedni, hát csináltak egy ilyen céget. Ennyi.
Ezekre nem kötelező érvényű hallgatni, egyszerűen ők megfogalmaznak egy véleményt, a saját skálájukon leminősítenek egy országot, és aztán akit érdekel, az e szerint fog cselekedni.
És ha az esetek többségében hülyeségek miatt sorolnának be valakit is akármilyen kategóriába, teljesen indokolatlanul, senki nem adna a véleményükre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!